V okviru raziskave, ki je bila objavljena v znanstveni reviji Neurosci, so preučevali možgane s pomočjo magnetne resonance pri 33 različnih pasmah. Med drugim so ugotovili, da imajo manjše pasme tako velike možgane, kot je velika njihova lobanja, medtem, ko imajo večje pasme manjše možgane, ki ne zapolnijo celotnega volumna lobanje, poroča National Geographic.
Erin E. Hecht, nevroznanstvenica na Harvardski univerzi, je v okviru raziskave spremljala 62 psov različnih pasem (terierje, angleške barke, dobermane, bokserje itd.). Po pregledu lobanj so v okviru raziskave nato preučevali še, kako se glede na pasmo in njene značilnosti odzivajo določeni deli možganov.
Znanstveniki so označili šest področij v pasjih možganih, ki so se med določenimi dejavnostmi aktivirali. Rezultate teh testiranj so nato primerjali z značilnostmi določenih pasem. »Na takšen način ne vsiljujemo neke razlage, temveč rezultate raziskav urejamo po značilnostih pasem. Sčasoma bomo ugotovili, kako pasji možgani delujejo,« je pojasnil študent veterine Daniel Horscler. Rezultati bodo v prihodnosti pomagali tudi pri izbiri določene pasme kot hišnega ljubljenčka.