Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Bivanje

Ali veste, kaj v resnici manjka vašim sobnim rastlinam?

Sodobno zasnovani domovi imajo posebno toplino, ki jo poleg izbranih kosov pohištva, pričarajo tudi razkošne rastline.
P. I.
7. 11. 2023 | 11:30
22. 10. 2024 | 20:35
6:50

Zelenje se vrača v naše domove! Rastline vseh vrst in velikosti lahko odlično popestrijo prazen kot in pozelenijo monotone police in omare. So svojevrsten stilski dodatek vašemu interjerju in še več – so tisti element, ki bo vašim prostorom dodal pravo mero domačnosti.

S pravim izborom rastlin lahko svoj dom preobrazite v zeleni raj in ustvarite povsem drugačno vzdušje.

Minimalizem: Če ste ljubitelj minimalizma, izberite sobne rastline s preprostim in elegantnim videzom. Na primer, sansevieria (taščin jezik) ali aloja bosta odlična izbira za ta slog. Izberite jim moderne okrasne lončke in jih postavite na polico ali mizo. Manj je več, zato se izogibajte prenatrpanim postavitvam.

Rustikalni slog: V rustikalnem okolju lahko sobne rastline dodajo pridih narave. Uporabite lončke iz naravnih materialov, kot so glina, les ali ratan. Fikus ali arabski kavovec se bosta lepo vključila v ta slog. Postavite ju ob okno, da bosta deležna dovolj svetlobe, ali pa ustvarite kotiček z zelenjem ob kaminu.

Skandinavski slog: Skandinavski dizajn je znan po preprostosti in funkcionalnosti. Izbirate lahko med zračnimi rastlinami, kot sta aloe vera ali filodendron. Uporabite minimalistične lončke v beli ali pastelnih barvah in jih postavite na bele police ali mize. Pomembno je, da ohranite čist videz in da rastline delujejo kot subtilen dodatek domu.

Industrijski slog: Tudi ob surovih materialih, kot so kovina, beton in les, ki so značilni za ta slog, se lahko najde mesto za rastline. Izberite trpežne, kot so kaktusi in sukulente, in jih postavite v lončke iz recikliranih materialov ali pa uporabite kar industrijske kovinske posode in betonske lonce.

Kaj pa posamezni prostori?

Naj tudi posamezni prostori zaživijo v samosvoji ozelenitvi. Tukaj je nekaj predlogov.

Kopalnica: Pridih narave lahko vnesete s sobnimi rastlinami, ki imajo rade vodo, kot sta bambus ali čopasta zelenčica (klorofitum). Postavite jih na polico nad kadjo ali ob okno. Uporabite tudi zračne rastline, kot so tilandsije, ki ne potrebujejo zemlje in se odlično počutijo v vlažnem okolju.

Dnevna soba: V dnevni sobi je prostora za večje rastline, kot sta fikus benjamin ali palma areka. Postavite ju v kot ali ob steno, da bosta delovala kot prvovrsten dekorativni element. Dodajte tudi manjše rastline na police ali mize, da ustvarite harmonično vzdušje.

Delovni prostor: Sobne rastline bodo v delovnem prostoru spodbudile produktivnost in zmanjšale stres. Kaktusi ali kalanhoje so odlična izbira, saj zahtevajo malo nege. Postavite jih na okensko polico ali na mizo, da bodo osvežili vaš delovni prostor.

Spalnica: To je prostor za sprostitev, zato izberite sobne rastline, ki imajo pomirjujoče lastnosti. Sivka je odlična izbira, saj oddaja prijeten vonj in pomaga pri sproščanju. Postavite lonec s sivko na nočno omarico ali polico blizu postelje.

V spalnici lahko gojite tudi druge sobne rastline, kot sta spatifil in sansevieria, ki ne samo da čistita zrak, ampak tudi pripomoreta k boljšemu spancu in ustvarjata pomirjujoče vzdušje.

Izogibajte pa se rastlinam, ki zahtevajo veliko svetlobe ali oddajajo močan vonj, saj bi lahko motile vaš spanec. Z zelenimi spremljevalci v spalnici boste okrepili občutek miru in pomirjenosti ter ustvarili prostor, kjer se boste z lahkoto sprostili in spočili.

Kaj pa pravilna nega?

Da bo sobna ozelenitev res bujna, je pomembno, da se naučite osnov vsakodnevne nege – da vaše najljubše rastline ne bodo ovenele, porjavele ali preprosto rasle (pre)počasi. Torej: ohranite jih v vrhunski formi z našimi nasveti za nego in jim omogočite, da zasijejo v vsej svoji lepoti.

1. Zalivanje: Pazite na vlažnost prsti

Za zalivanje sobnih rastlin velja, da voda nikoli ne sme zastajati v lončku! Drugače bodo korenine odmrle, rastlina pa ne bo več mogla vsrkati vode in hranilnih snovi. Namesto da zalivate po urniku, preverite, kako vlažna je zemlja. Preprosto potisnite prst nekaj centimetrov globoko vanjo. Če je na tej globini še vedno vlažna, počakajte z zalivanjem.

2. Prehrana rastlin: Uporabite gnojilo za cvetoče in zelene rastline

PREBERITE TUDI: Kaj lahko jeseni zasadite v visoki gredi

Tudi sobne rastline potrebujejo hrano, ki bo pospešila njihovo rast, zato jih redno gnojite. Priporočljivo je, da rastlinam med zalivanjem enkrat na mesec pozimi in enkrat na teden poleti dodate kakovostno tekoče gnojilo, kot je COMPO COMPLETE tekoče gnojilo za cvetoče in zelene rastline. To bo spodbudilo cvetenje in ohranilo lepo zeleno barvo listov.

3. Skrb za liste: Odstranite prah in odmrle dele

Redno čiščenje listov sobnih rastlin je ključno. Prah na listih omejuje fotosintezo in rastlina bo težje dihala. Uporabite vlažno krpo ali COMPO COMPLETE univerzalni negovalni sprej. Redno tudi odstranjujte suhe liste in cvetove. V odmrlih delih rastlin se namreč rada razvijejo glivična obolenja.

4. Presajanje: Sveža prst in večji lonček

Redno presajanje je ključno za zdravo rast sobnih rastlin. Priporočljivo je, da jih presadite v svežo zemljo in večji lonček vsaki dve do tri leta. S tem jim zagotovite dovolj prostora za korenine in spodbujate razvoj večjih in močnejših listov. Pri presajanju uporabite kakovosten substrat, kot je COMPO COMPLETE univerzalni substrat.

Svoje COMPO izdelke za nego in prehrano rastlin poiščite v vrtnih centrih ali na https://www.metrob.si/.

Naročnik oglasne vsebine je Metrob d.o.o.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine