7 hiš, ki se prilagajajo neizprosnemu terenu in naravi

31. 1. 2020 | Besedilo: T. S. P.

stavba, teren, arhitekti, gozd, hrib, klif

Arhitekti se z naravo lahko spogledujejo na ekspresiven in subtilen način. Ideja je biti v harmoniji z naravo in je ne nadvladati.

Kadar pa je narava neizprosna, je težko najti harmonijo. Nekaterim arhitektom je to uspelo tudi na klifih, strmih hribih, gozdu in drugih človeku »neprijaznih«, a čudovitih mestih. Predstavljamo CNN-ov izbor sedmih hiš, zgrajenih na na videz nemogočih mestih.

Hiša na klifu, Nova Škotska, Kanada

Arhitekti iz biroja MayKay-Lyons Sweetapple Architects so se lotili na videz nemogoče projekta, da bi na klifu zgradili hišo, ki pravzaprav gleda čez rob. S tem so okrepili občutek povezanosti z okolico, predvsem z občutkom vrtoglavice, ker hiša stoji čez rob, in lebdenja na vodi, saj se razgled iz hiše odpira na ocean.

PREBERITE ŠE: Nenavadna hiša s čudovitim razgledom

Hiša je narejena iz jeklenega ogrodja in pritrjena na klif. Zunanjost spominja na visokogorski bivak, odporen proti vremenskim nevšečnostim, notranjost pa je lesena, kar zagotavlja udobnost.

Notranjost hiše ni razdeljena na nadstropja, zato je dnevna soba izredno odprta. Samo del hiše ima urejene zgornje prostore, ki so namenjeni predvsem spanju.



Hiša L, Hirafu, Niseko, Hokkaido, Japonska

Da bi povezali hišo s hribom, so arhitekti iz biroja Florian Busch Architects ustvarili objekt v obliki črke L. Dve kocki stojita ena na drugi in neprestano dajeta občutek, da je samo vprašanje časa, kdaj se bosta popeljali po zasneženem hribu. V spodnjem objektu je urejen vhod, spalnice in kopalnica, v zgornjem pa družabna soba in kuhinja z jedilnico.

Hiša je zgrajena iz armiranega betona, ki v notranjosti ostaja v svoji surovi obliki.



Hiša na klifu, Calpe, Alicante, Španija

Hiša v regiji Alicante ne visi čez klif, temveč je del njega. Njena izredno geometrična oblika je v nasprotju z naravo v okolici. Ker se različne geometrične oblike prepletajo med seboj, pa je videti, kot da bi bila zlomljena. Morda celo, kot da bi se prevrnila čez rob klifa.

PREBERITE ŠE: Arhitektura in oblikovanje: 6 pomembnih dogodkov, ki so zaznamovali desetletje

Hiša je zgrajena iz armiranega betona in ima na zunanji strani izolacijo ter marmor, ki so ga izbrali arhitekti biroja Fran Silvestre Architects.

Razgled skozi stekleno steno v družabni sobi prebivalcem daje občutek, da živijo v hiši na morju. Spodnji del objekta ima neskončen bazen, ki prej opisani občutek povečuje.



Hiša na drevesu, Xiuning, Kitajska

Qiyunshan ni hiša na drevesu, temveč objekt, ki se dviga kar 11 metrov visoko in posnema svojo okolico. Nahaja se namreč v cedrovem gozdu v vzhodni kitajski provinci Anhui.

Hodnik takoj za vhodom je ozek in vijugast, kar spominja na cesto, ki se vije skozi gozd. Prostori se nahajajo v različnih etažah, vsak ima pogled na svojo stran neba. V sredini stavbe je zavito stopnišče, prostori pa minimalistični, z okni, ki segajo od tal do stropa.

Družabna soba je majhna namenoma, saj so arhitekti iz biroja Bengo Studio hoteli ustvariti »opazovalnice« in ne prostorno družinsko hišo. Za gradnjo so uporabili naravne materiale, med drugim les cedre (iz estetskih in praktičnih razlogov).



Narezana in zložena hiša, Los Angeles, Združene države Amerike

Narezana in zložena hiša v Los Angelesu spominja na previdno ustvarjen origami. Igra različnih geometričnih oblik in ostrih linij ponuja ogromno odprtih prostorov, ki so napolnjeni z naravno svetlobo. V zgornjem nadstropju hiše je odprta terasa, ki ponuja razgled na gorovje San Gabriel.

PREBERITE ŠE: Georges Kachaamy: Rešitev mest bo v lebdečih objektih

Projekt arhitekturnega biroja Urban Operations so navdihnile Le Corbusierove modernistične vile. Veliko prostorov je vkopanih globoko v teren, kar je zahtevalo precej izkopavanja pred samo gradnjo in vpenjanja strukture v hrib.



Daljnogled, Quebec, Kanada

Na vrhu hriba v Quebecu je postavljena struktura, ki zaradi velikih oken (oziroma steklenih sten) spominja na daljnogled. Večja izmed dveh struktur ima dnevno sobo in dve manjši spalnici.

Zaradi rahle nagnjenosti, s čimer strukturi sledita hribu, na katerem sta zgrajeni, in strehe z napuščem, je v poletnih mesecih omejen vstop sončne svetlobe v prostore, ki se zaradi tega ne pregrevajo.

Temelji hiše, zgrajene iz jekla, so vpeti v tla, fasada pa je pobita z žganim lesom, da bi se čim bolj zlila z okolico. Arhitekti iz biroja Naturehumane so pri projektu zasledovali predvsem mirnost, ki jo lahko najdemo v naravi.



Casa Del Acantilado, Granada, Španija

Casa Del Acantilado je posvečena arhitektu Antoniju Gaudiju. Naklon hriba, ki je 42 stopinj, je bolj kot prepreko arhitektom iz biroja Gilbartolomé predstavljal izziv.

PREBERITE ŠE: Vas je strah višine? Potem ne boste plavali v tem bazenu

Hiša ni le vkopana v hrib, temveč s posebno vijugasto streho »skrita« vanj. Če bi hišo pogledali z roba klifa, bi vas njena streha spominjala na zmajevo kožo ali pa valovanje morja.

Casa Del Acantilado je razdeljena v dve nadstropji. Eno je namenjeno odprtim bivalnim prostorom, drugo pa spalnicam in kopalnici.



---

MORDA VAS ZANIMA TUDI: Celjska kavarna, kjer se boste okrepčali z domačimi jajčki

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE