Georges Kachaamy: Rešitev mest bo v lebdečih objektih

23. 11. 2019 | Besedilo: T. S. P.

zelenje, velemesto, teža, magnet, lebdeči objekti

Težave velikih mest so pomanjkanje prostora. Polna podzemna, majhna stanovanja, prometni zastoji so redni opomini, da je prostor luksuz. Kaj pa, če bi se lahko dvignili nad mesto, uživali v prostranosti, a še vedno ostali navezani na vse, kar mesto ponuja. Direktor Centra za raziskave, inovacije in dizajn na ameriški univerzi v Dubaju, Georges Kachaamy, že več kot desetletje razvija koncept lebdeče arhitekture. Na dubajskem tednu oblikovanja je predstavil »Dvigajoče se oaze«, ki bi v prihodnje prebivalcem gosto poseljenih mest ponujale oddih v »zraku«.

Arhitektova vizija o lebdečih objektih nad mestom se trenutno zdi za lase privlečena, a Georges Kachammy verjame vanjo, poroča CNN. Prepričan je, da njegova ideja ni znanstvena-fantastika in da uresničenje vizije ni tako oddaljeno.

Z lebdečimi strukturami se je začel ukvarjati kot študent arhitekture na Japonskem. Najprej je oblikoval prototip lebdečega objekta, ki je bil samo deset centimetrov dolg, njegov novi prototip meri že dva metra. Lebdi s pomočjo magnetov, s katerimi oblikujejo tudi nove lebdeče mestne vlake, ki bodo izredno hitri in neslišni.

PREBERITE ŠE: Twist je hibrid - je most, muzej in stavba, v kateri lahko bivamo

Kachammy pri izdelavi svojih objektov uporablja ultra lahke plastične materiale. Z njimi namreč lahko objekt poveča in hkrati ne preseže teže, ki jo je z magnetom moč dvigniti. Po njegovem mora zgolj najti ravnotežje med težo arhitekture in močjo tehnologije.

Prednosti lebdeče arhitekture so številne. Med drugim bi omogočila bolj učinkovito urbano načrtovanje, zahtevala bi manj gradnje in bi manj obremenjevala zelena območja v mestu, saj bi jih v primeru lebdečih konstrukcij lahko povečali in razširili. Poleg tega bi bile lebdeče stavbe odporne proti poplavam in potresom.

PREBERITE ŠE: VIDEO: Novo kitajsko letališče v obliki morske zvezde

Kachaamyjevi cilji za prihodnost se vrtijo okoli oblikovanja objekta, ki bo primeren za bivanje. Strokovnjaki pravijo, da magneti lahko dvignejo samo določeno težko. Trenutni t.i. lebdeči objekti so dvignjeni le nekaj centimetrov nad bazo, čeprav Kachaamy v svojih skicah riše stavbe, ki bi bile dvignjene visoko nad mesto.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE