Ko se bo letošnji december prevesil v januar, se ne bo začelo le novo leto, temveč tudi novo desetletje. Od 1. januarja 2010 se je na področju arhitekture in oblikovanja zgodilo veliko, zato je revija Architectual Digest izpostavila nekaj najpomembnejših dogodkov, ki so zaznamovali iztekajoče se desetletje in postavili nove temelje prihodnjemu.
Smrt Zahe Hadid, ene izmed najbolj vplivnih arhitektk na svetu, pri 65. letih je odnesla neizmerljiv talent in vizijo. Svet se je moral soočiti z dejstvom, da bo njen opus ostal nedokončan. Njena zapuščina bo naprej živela v arhitekturnih biserih, kot so nemški znanstveni center Phæno in center Heydar Aliyev v Bakuju, v Azerbajdžanu.
Ikein odgovor na torbico modne hiše Balenciaga
Francoska modna hiša Balenciaga je leta 2017 povzročila val ogorčenja, ko je predstavila torbo, ki spominja na Ikeino modro nakupovalno vrečko. Zanjo je računala 1926 evrov, medtem ko Ikea za svoje vrečke Frakta računa samo 0,49 evra. Švedski pohištveni gigant je modni hiši odgovoril z oglaševalsko kampanjo, v okviru katere je svojo nakupovalno vrečko predstavil v enakem položaju kot francoska modna hiša. Za omenjen projekt so dobili nagrado The Webby awards.
Ponovno rojstvo »ground zero«
Po zrušitvi dvojčkov svetovnega trgovinskega centra v New Yorku so se Američani več let spraševali, kako bodo uredili t. i. »ground zero«. Območje je sprva mirovalo, nato pa so ga začeli urejati v spomenik. Od leta 2013 je množica reflektorjev območju dala nov pomen.
Rojstvo Instagrama
Na začetku desetletja, ki se izteka, se je pojavilo novo družbeno omrežje Instagram, ki je močno vplivalo in zaznamovalo področja oblikovanja in arhitekture. Instagram je omrežje, ki ponuja navdih, arhitekturnim birojem pa omogoča pridobivanje novih strank. Glavno vodilo je estetika – tako na področju oblikovanja pohištva kot stavb.
Uničenje Palmire
Teroristična skupina ISIS si je med drugim zadala tudi uničiti več zgodovinskih obeležij. Med drugim so porušili in poškodovali številne še stoječe stavbe v sirskem mestu Palmira. Prihodnje generacije tako v živo ne bodo nikoli več videle Belovega templja, Baal Šaminovega templja, stebrov v dolini smrti in slavoloka na vzhodnem koncu decumanusa.
Številnim drugim arheološkim najdiščem po svetu pa grozijo podnebne spremembe in naravne katastrofe.
Požar v pariški katedrali Notre-Dame
Svet je aprila zgroženo spremljal, kako gori streha na sloviti pariški katedrali Notre-Dame. Pogorelo je celotno ostrešje na 850 let stari gotski cerkvi. Čeprav so številni bogataši obljubili pomoč pri obnovi strehe, je požar vzel eno izmed najpomembnejših arhitekturnih dosežkov zgodovine.