Katar 2022: Prenovljeni stadion za nogometno prvenstvo

V nedeljo se v Katarju začne svetovno prvenstvo v nogometu. To bo potekalo na osmih stadionih. Sedem so jih zgradili na novo, enega pa za to priložnost prenovili.

Stadion Khalifa je bil zgrajen leta 1976, za 22. svetovno prvenstvo v nogometu pa so ga prenovili. Nad prenovo je bedel arhitekt Dar Al-Handasah, ki ga je tudi zasnoval. Z obsežno prenovo, ki je bila zaključena leta 2017, so umestili dodatnih 15 tisoč sedežev, s čimer se je njegova zmogljivost povečala na 45 tisoč.

Stadion se nahaja 10 kilometrov od središča Dohe in je del območja Aspire, ki je bilo ustvarjeno za azijske igre leta 2006, vključuje pa tudi park, vodni center in večnamensko športno dvorano. Mednarodni stadion Khalifa je doslej gostil številne pomembne dogodke, med drugim finale azijskega pokala 2011 in finale klubskega SP 2019.

Za prihajajoče nogometno prvenstvo je stadion doživel spremembe zunanjosti. Dodali so mu nadstrešek, ki se razteza med obema lokoma nad streho – to je najprepoznavnejši element stavbe. Z nadstreškom so omogočili boljše senčenje ter posledično ohranjanje hladu za navijače in igralce na tribunah ter na igrišču, hkrati pa so dodali nov in posodobili obstoječ hladilni sistem. Posodobili pa so tudi fasado, ki je dobila sodobno digitalno razsvetljavo za animacijo v večernih in nočnih urah prvenstva.

Arhitekt Dar Al-Handasah, ki je zasnoval stadion Khalifa in njegovo prenovo, je tudi avtor stadiona Al Bayt v kraju Al Khor, ki sprejme 70 tisoč gledalcev. Oblika stadiona posnema obliko šotorov, ki jih uporabljajo ljudje v Katarju.

!!galerija!!


Preostalih šest stadionov so prav tako zasnovali priznani mednarodni arhitekturni biroji, kot sta Foster + Partners (stadion Lusail) in Zahah Hadid Architects (stadion Al Janoub).

Katar bo najmanjša država, ki je kdaj gostila svetovno prvenstvo. Znašel pa se je pod številnimi kritikami med drugim tudi zaradi slabega ravnanja z gradbenimi delavci, ki so gradili stadione. Po pisanju britanskega časnika Guardian naj bi na gradbiščih v Katarju umrlo več kot 6500 delavcev iz Pakistana, Indije, Bangladeša, Nepala in Šri Lanke.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE