Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Ljubljana v znamenju svetlobe

Na različnih prizoriščih po Ljubljani se do 17. junija 2017 odvija enajsti mednarodni festival Svetlobna gverila. Osrednja tema tokratnega festivala je spomin, njegov pomen in vloga, kakor se kažeta ali na ravni posameznikove subjektivne izkušnje ali na širši družbeni ravni.
A. Z./STA
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 12:27
4:16

Letošnji festival je zasnovan v dveh delih: glavnina poteka v galeriji Vžigalica in na prostem v bližnji okolici, del projektov pa se odvija v Cukrarni. Sodelujoči umetniki se ozirajo k tehnični, umetniški in kulturni dediščini, ki jim služi kot vir navdiha, ali pa se podajajo na pot raziskovanja preteklosti in izkušenj, s pomočjo katerih nemalokrat preizprašujejo tudi svojo identiteto. Namen festivala izpostaviti mesto kot živo tvorbo, kot prostor kreativnosti, ki buri domišljijo ter narekuje drugačen, dinamičen ritem življenja.

"Z vsebino festivala izpostavljamo pomen in vlogo spomina, kakor se ta kaže bodisi na ravni posameznikove subjektivne izkušnje bodisi na širši družbeni ravni. Spominjanje je svojstvena človeška lastnost: z njeno pomočjo posameznik osmišlja in konceptualizira pretekle izkušnje, hkrati pa marsikdaj utemeljuje sedanjost in celo prihodnost. S pomočjo spominjanja človek gradi svojo individualnost in določa svoj položaj v svetu. Sodobni človek živi sredi uskladiščenega spomina: mnoga orodja, od knjig do spleta, kot tudi številne institucije, so namenjene hrambi spomina na pretekle čase in izkušnje. Kljub temu je spomin nekaj krhkega in netrajnega, zaradi česar je nemalokrat podvržen manipulaciji. Program festivala vsebuje vrsto projektov, ki raziskujejo in odkrivajo različne vidike spomina in spominjanja," pravijo organizatorji festivala Forum Ljubljana in dodajajo, da oziranje v preteklost predpostavlja kategorijo časa, ki je minil, a slednji hkrati odpira tudi pot v prihodnost, s čimer se razpirajo različne dimenzije časa in prostora. "Kategorija spomina se v sodobni vizualni govorici kaže kot zahtevna, a domala neizčrpna in še kako povedna tema, ki zmore pri gledalcu vzbuditi tako čustva kot domišljijo."

In kaj vse si lahko ogledate do v mesecu dni, kolikor traja festival? Davor Sanvincenti iz Hrvaške gostuje v parku ob Križankah z instalacijo Nostalgija po svetlobi/ Mrtva konstelacija. Novi trg je v znamenju prejšnjega stoletja z uličnimi svetilkami, ki se napajajo s slovenskimi reklamami, na industrijsko dediščino opozarja kiosk z notranjo opremo tistega časa, projekcije v uličnih svetilkah pa podpisuje Stephane Masson iz Francije.

Med preostalimi projekti bo tudi svetlobna instalacija Zaslepljenost Mateja Andraža Vogrinčiča na Salendrovi ulici, kjer bodo njegovi svetlobni reklamni napisi preizpraševali izginevanje spomina, hkrati pa opozarjali na to, kako se prostor sam spreminja skozi čas.

Jakub Nepraš iz Češke bo v Atriju ZRC projiciral Fosil, v stavbi nekdanje Cukrarne na Ambroževem trgu pa bo postavil projekt, sestavljen iz naplavin in raznih najdenih predmetov, ki s svojo strukturo ustvarja spomin in se hkrati sprašuje o pomenu spomina vode. Drug projekt v Cukrarni bo projekt nemškega umetnika Vollrada Kutscherja, ki je z žarnicami ustvaril projekcije portretov.

Svetlobna gverila se bo nadaljevala tudi jeseni. Ob mednarodnem simpoziju Lux Evropa se bo dogajanje preselilo v Svetlobni park ob Gradaščici v Trnovem, kjer bo Aleksandra Stratimirović pripravila novo stalno postavitev, tej pa se bodo pridružile še instalacije študentov ljubljanskih fakultet za arhitekturo in elektrotehniko.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine