Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Nesoglasja glede obnove pariške katedrale Notre-Dame

Od požara v znameniti pariški katedrali Notre-Dame, ki jo je aprila lani poškodoval požar, mineva devet mesecev. Sedaj pa se je zapletlo pri obnovi oz. rekonstrukciji ostrešja.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
K. Ž./STA
21. 1. 2020 | 12:41
22. 10. 2024 | 10:10
3:04

Ideja francoskega predsednika Emmanuela Macrona, da bi stolpič znamenite pariške katedrale zamenjala sodobnejša različica, je po pisanju francoske tiskovne agencije AFP sprožil kar nekaj polemik.

Požar v znameniti pariški katedrali Notre-Dame aprila lani. FOTO: Shutterstock
Foto:
Požar v znameniti pariški katedrali Notre-Dame aprila lani. FOTO: Shutterstock Foto:
Med najbolj glasnimi je združenje francoskih arhitektov, ki se zavzema, da bi ostrešje katedrale ponovno zgradili iz lesa. Po besedah podpredsednika združenja Erica Wirtha bi bila rekonstrukcija ostrešja v kateremkoli drugem materialu, kot prvotnem lesu, napaka. "Les je danes najmodernejši in najbolj ekološki material," je v parlamentu povedal Wirth in dodal, da je tudi odpornejši na ogenj od alternativnih materialov.

PREBERITE ŠE: Slavne stavbe, ki so jih uničili požari

Tako se je odzval tudi na besede generala Jeana-Louisa Georgelina, ki mu je predsednik Macron zaupal vodenje gradbišča. Ta je na CNews zanikal, da naj bi bilo že določeno, da bodo ostrešje, namesto iz kovine ali betona, ponovno zgradili iz hrastovega lesa. "Izdelane bodo študije, v njih bomo preučili vse možne rešitve," je še povedal Georgelin in dodal, da je šlo morda za lobiranje lesne industrije.

Katedrala še vedno v nevarnosti

Po Wirthovih besedah bi leseno ostrešje, kot je bilo tudi prvotno, zagotavljalo tudi strukturno trdnost katedrale, ki je po devetih mesecih od uničujočega požara še vedno v nevarnosti, da se sesuje.


"Katedrala stoji že 800 let. Če bi bila zgrajena iz betona ali jekla, je danes ne bi bilo več," je Wirthove besede povzela AFP. Kot je še povedal, bi jeklo kljub kemični zaščiti zdržalo le nekaj časa, nato bi se zvilo, pri čemer bi pritisnilo na stene in vse skupaj bi se zrušilo.

Rekonstrukcija strehe lahko traja več kot pet let

"Do na videz briljantnih odločitev, ki vključujejo kovinske ali betonske špirovce, katerih lahkost hvalijo, moramo biti skeptični," je posvaril Wirth. "Trdnost gotskim katedralam, kot je Notre-Dame, daje velika teža nad obokanim stropom ... Stvar deluje le zato, ker je streha težka."

Dodal je, da je sreča, da so v digitalni obliki dostopne vse informacije, potrebne za rekonstrukcijo strehe. Ob tem je opomnil, da bi lahko rekonstrukcija strehe trajala več kot pet let, kot je sicer napovedal Macron.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine