Argentina
18. oktobra leta 1977 je v požaru zgorela druga najpomembnejša opera v Argentini, Teatro Argentino de La Plata. Renesančno stavbo je zasnoval italijanski arhitekt Leopold Rocchi. Graditi so jo začeli leta 1887. Glavna dvorana je sprejela 1500 gledalcev, prva prikazana opera pa je bila Otello. Požar leta 1977 je uničil vso leseno konstrukcijo in močno poškodoval zunanje zidove. Kljub prošnji javnosti, da se stavba obnovi, je vojaška diktatura takrat sprejela drugačno odločitev in na mestu stare opere postavila povsem novo stavbo v brutalističnem arhitekturnem stilu.
Avstrija
Pred koncem druge svetovne vojne, leta 1945, so ognjeni zublji požrli dunajsko katedralo svetega Štefana. Bombe in granate so na strehi zanetile požar. Pogoreli so vsi tramovi, ki so jih označevali kot »macesnov gozd«, in Rollingerjev kor, izrezljan leta 1487. Po vojni je bila katedrala obnovljena.
Belgija
25. avgusta 1914 je zagorelo v belgijski univerzitetni knjižnici v Leuvenu. V ognju, ki so ga med vojno sprožili Nemci, je zgorelo več kot 230 tisoč del, med drugim tudi več srednjeveških in renesančnih rokopisov, kot tudi več kot 1000 inkunabul. Po prvi svetovni vojni so knjižnico prenovili, vendar med drugo svetovno vojno ponovno požgali. V drugem požaru je bilo izgubljenih več kot milijon del.
Brazilija
V Braziliji so v požarih izgubili kar tri pomembnejše stavbe: 8. julija leta 1978 muzej modernih umetnosti v Rio de Janeiru (90 odstotkov vseh umetnin je bilo uničenih, med drugim tudi dela Pabla Picassa in Salvadorja Dalija), 17. maja leta 2010 naravoslovno zbirko Instituto Butantan, 2. septembra lani pa narodni muzej.
!!galerija!!
Japonska
Zlati paviljon (Kinkaku-ji) v japonskem Kjotu je leta 1950 zgorel v požaru, ki ga je podtaknil požigalec. Paviljon so obnovili pet let kasneje. Leta 1945 je pogorela stara mestna hiša v Pragi. Uničen je bil najstarejši zvon na Češkem, ulit leta 1313, izgubljen je bil mestni arhiv in številni rokopisi.
Madagaskar
Leta 1995 je požar izbruhnil v kraljičini palači Rova of Antananarivo na Madagaskarju in poškodoval dom madagaskarskih monarhov vse od 17. stoletja naprej. Obnova kompleksa stavb je potekala vse do leta 2013.
Romunija
V Romuniji je leta 1989 v centralni univerzitetni knjižnici izbruhnil požar, izgubljenih je bilo več kot 500 tisoč del in 3700 rokopisov.
Velika Britanija
V Veliki Britaniji je leta 1834 gorela westmistserska palača, leta 1936 pa kristalna palača. Slednjo je narisal sir. Joseph Paxton, v njej pa je leta 1851 potekala pomembna razstava, ki sta jo gostila princ Albert in kraljica Viktorija. Leta 1952 je do tal pogorela zgodovinska hiša Coleshill House v Oxforshireju, leta 1984 pa je bila v požaru, ki ga je zanetila strela, poškodovana katedrala York Minster. Leta 1992 je bil v požaru poškodovan dvorec Windsor, dvorec v Surreyju Clandon Park House je pogorel leta 2015. Z njim je bilo izgubljeno tudi ogromno eksponatov – med drugim ena izmed žog, ki so si jo podajali na nikogaršnji zemlji med bitko na Somi leta 1916.
Sirija
V času otomanskega cesarstva zgrajeno tržnico (souk) v sirskem Alepu so ognjeni zublji, ki so izbruhnili zaradi spopadov med silami sirske vlade in uporniki, uničili leta 2012. Tržnica je bila že od 16. stoletja pomembno središče menjave mila, tekstila in začimb.
Združene države Amerike
Leta 2018 je zaradi ognja, ki so ga zanetili v kampu, zgorel znan ameriški pokriti most The Honey Run Covered Bridge. Zgrajen in postavljen je bil leta 1886, poseben pa je bil zaradi tega, ker so ga sestavljali trije neenaki deli. Trenutno se še zbirajo sredstva za njegovo repliko.
Indija
V indijskem New Deliju je leta 2016 zgorela stavba, v kateri sta bila narodni muzej in naravoslovni muzej. Zgrajen je bil leta 1972, v njem pa je bil razstavljen 160 milijonov let star fosil sauropoda. Požar je uničil večino muzejske zbirke.
PREBERITE ŠE: Kaj je ostalo od pariške katedrale Notre Dame po požaru?