Novi dom za znameniti Le Monde

13. 1. 2021 | Besedilo: Aleksandra Zorko

Snøhetta, arhitektura, Le Monde, časopis, pisarne, steklena fasada

Norveški arhitekturni biro Snøhetta je zasnoval novo stavbo za medijsko skupino Le Monde, ki ima med drugim v lasti francoski dnevnik Le Monde. Nova hibridna stavba uteleša arhitekturni in simbolični odgovor na številne izzive, s katerimi se sooča sodobna družba.

Skupina Le Monde obsega nekatere najbolj znane francoske publikacije, med njimi časopis Le Monde, Courrier International, Télérama, La Vie in HuffPost, zdaj imajo novi dom pod skupno streho skupaj s publikacijo l'Obs, ki je prav tako v lasti delničarjev skupine. Šest redakcij, ki so bile prej razpršene po različnih koncih Pariza, si zdaj deli skupno zgradbo na levem bregu Sene, v bližini železniške postaje Austerlitz, hkrati pa ostajajo neodvisne, saj imajo v novi stavbi ločene prostore.

Stavba se nahaja v bližini železniške postaje Austerlitz, latinske četrti in bujnih vrtov Jardin des Plantes. FOTO: Ludwig Favre

Naložba v zaposlene

»Projekt predstavlja novo naložbo skupine Le Monde v zaposlene v času, ko drugi mediji krčijo redakcije, in globoko zavezanost gojenju živahnega, vsem dostopnega javnega prostora, kjer se svobodno izmenjujejo informacije. Prosojna, dinamična fasada in prostrani javni trg ob njej poudarjata odprtost stavbe do okolice,« pravijo v norveškem arhitekturnem biroju Snøhetta. Zasnovo, ki jo je pripravil omenjeni biro, so izbrali na arhitekturnem razpisu, z gradnjo pa začeli leta 2016. Kolikšen je bil finančni vložek v skoraj 23 tisoč kvadratnih metrov veliko stavbo, lastniki ne razkrivajo.

Projekt, ki je bil izbran ravno v času napada na uredništvo revije Charlie Hebdo, je novo stavbo umestil tako, da ostaja v odprtem dialogu z mestom in njegovimi prebivalci.

Četrto in peto nadstropje je namenjeno časopisu Le Monde, povezuje pa jo spiralno oblikovano stopnišče. FOTO: Jared Chulski

»Novi sedež skupine Le Monde uteleša arhitekturni in simbolični odgovor na številne izzive, s katerimi se sooča sodobna družba. Stavba je namenjena predvsem odpiranju v času, ko strah in negotovost potiskata našo družbo k zapiranju in vse večjim varnostnim ukrepom. V tem smislu nas projekt vabi k razmisleku o tem, kako lahko arhitektura ustvari prostore, ki so hkrati javni in zasebni, zunanji in notranji, prosojni ali zastrti. Tako kot mnogi drugi naši projekti je tudi ta stavba hibridna in raziskuje arhitekturne stike ter je namenjena javnosti,« pravi Kjetil Trædal Thorsen, ustanovitelj podjetja Snøhetta, ki se je podpisal pod številne vidne arhitekturne projekte po celem svetu. Med najbolj izstopajočimi so knjižnica v Aleksandriji v Egiptu, kjer lahko shranijo štiri milijone knjig, večkrat nagrajena operna in baletna hiša v Oslu, muzej 11. septembra na točki nič in prenovljeni Times Square v New Yorku.

V pritličju zunanjosti stavbe obiskovalce pričaka širok javni trg z zasajeno vegetacijo. FOTO: Jared Chulski

Fasada iz 20 tisoč steklenih delov

Potovanje po stavbi skupine Le Monde se začne v pritličju, kjer obiskovalce pričaka širok javni trg z zasajeno vegetacijo. Trg vabi mimoidoče, da se tam ustavijo in razgledajo po okolici.

Stavba, konkavne oblike, ki se razteza po dolžini 80 metrov, tehta več kot Eifflov stolp. Zunanja obloga stavbe je sestavljena iz več kot 20 tisoč pikseliziranih steklenih delov v vzorcu, ki omogoča kar 772 različnih konfiguracij. To daje zgradbi prozoren videz, ki se spreminja s svetlobo skozi dan in z vremenskimi razmerami. Vsak stekleni del predstavlja en ločen piksel, razvrščen na lestvici prosojnosti, od prosojne do popolnoma neprosojne, odvisno od njegove namestitve, kar omogoča dober pogled iz stavbe in hkrati prepušča dovolj naravne svetlobe v notranjost. Vzorec na fasadi ponazarja tiskane črke časopisov in revij, gre za besedilu podoben vzorec, ki ga je mogoče jasneje razbrati od daleč.

Od tretjega do sedmega nadstropja so umeščeni odprti pisarniški prostori z najsodobnejšo tehnologijo, v strop vgrajenim sistemom ogrevanja, prezračevanja in razsvetljave. Pisarne obdajajo od tal do stropa segajoče steklene površine s čudovitimi razgledi na Seno in mesto Pariz.

Četrto in peto nadstropje je namenjeno časopisu Le Monde, povezuje pa jo spiralno oblikovano stopnišče. Pisarne so zasnovane odprto in transparentno, kar pa ne pomeni, da niso poskrbeli tudi raznolikost delovnih prostorov in zasebnost. Tako je v teh dveh nadstropjih več kot 100 ločenih delovnih prostorov in več kot 40 sejnih sob za sestanke.

!!galerija!!


Potek gradnje na umetniških risbah

Za zanimivo in drugačno dokumentiranje gradnje stavbe pa je poskrbel umetnik Frédéric Chaume, ki so ga najeli za to priložnost. Ta je namreč od oktobra 2017 do junija 2020 dokumentiral dogajanje na gradbišču. Nastale so črno-bele umetniške risbe, ki temeljijo na več kot 250 obiskih gradbišča in nudijo edinstven vpogled v svet arhitekture, urbanega razvoja in gradbeništva.

Zgornje nadstropje sedemnadstropne stavbe vodi na teraso na prostem, ki je dostopna z obeh strani. Terasa, obraščena z rastlinjem, ustvarja čudovit razgled na okoliško mestno krajino in Seno. FOTO: Jared Chulski

»Gradnja sedeža Le Monde Groupe predstavlja zgodovinski mejnik za vse naše publikacije,« pojasnjuje izvršni direktor skupine Le Monde Louis Dreyfus. »Nova stavba ponazarja tako naše uredniške kot estetske ambicije, pa tudi raznolikost naših redakcij. V svetu, kjer se povpraševanje po visokokakovostnih informacijah vse bolj povečuje, naš novi skupni dom ponuja 1.600 zaposlenim svetle delovne prostore z vrhunsko opremo. To pa zagotavlja, da lahko še naprej ponujamo novinarske vsebine na vseh naših platformah in v vseh oblikah, bodisi pisnih ali avdiovizualnih, tako danes kot v prihodnosti. Poleg tega pisarne, ki so nastale v sodelovanju s podjetjem Archimage, nudijo našim redakcijam toplo in prijetno vzdušje z ločenimi prostori, ki ponujajo tudi zasebnost, ko jo zaposleni potrebujejo,« še pravi izvršni direktor skupine Le Monde Louis Dreyfus.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE