Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Olimpijske igre v Parizu: Takšna je olimpijska vas

Čez nekaj dni se začnejo olimpijske igre v Parizu. Pogledali smo, kakšna je olimpijska vas, v kateri bodo v naslednjih tednih bivali športniki.
Foto: Franck Legros/Shutterstock
Foto: Franck Legros/Shutterstock
22. 7. 2024 | 07:08
22. 10. 2024 | 22:05
6:07

V severnem delu Pariza, v predmestju Saint-Denis, so zgradili olimpijsko in paraolimpijsko vas. Medtem ko bo ta med igrami služila sodelujočim, pa naj bi jo po zaključku spremenili v objekte za lokalno skupnost. Olimpijsko vas sestavlja 82 stavb, ki bodo po zaključku olimpijskih iger namenjene pisarnam za približno šest tisoč delavcev in stanovanjem za prav toliko ljudi.

Olimpijska vas je edina velika novogradnja za potrebe iger, ki pa naj bi pomenila veliko odskočnico za razvoj zapostavljenega predmestja Saint-Denis. Pri gradnji nove soseske so uporabili okolju prijazne materiale, trajnostno geotermalno ogrevanje oz. ohlajanje in območje ozelenili z več kot devet tisoč na novo zasajenimi drevesi. »Imeli smo zamisel, da zgradimo nekakšen vzorčni model, kakšen bi bil lahko razvoj mest v naslednjih desetletjih 21. stoletja,« je povedal Nicolas Ferrand, vodja infrastrukture skupine Solideo, ki je skrbela za gradnjo. Večina nove infrastrukture za olimpijske igre je bila namenoma postavljena na omenjeno degradirano območje z namenom oživitve tudi po OI.

Foto: Raphael Vriet
Foto: Raphael Vriet

»Olimpijska vas je bila zasnovana tako, da se zlije z obstoječim mestnim tkivom ob bregovih reke. Projekt, ki združuje stanovanja in pisarne z raznolikimi programi, se v celoti razprostira na več kot 119.000 kvadratnih metrih. Po zaključku iger pa bo postala nova stalna skupnost v Parizu,« so zapisali v sporočilu za javnost arhitekturnega biroja, ki ga vodi francoski arhitekt Dominique Perrault, odgovoren za projekt olimpijske vasi.

Njihova ambicija je bila ustvariti vzorčni urbani prostor, ki bi povezoval različne geografske, družbene, kulturne in zgodovinske elemente predmestja Saint-Denis s središčem Pariza, ta pa naj bi po koncu iger sprejel nove prebivalce.

Projekt je bil oblikovan kot niz odprtih blokov, organiziranih okoli razgledov in dnevne svetlobe, ki so usmerjeni proti reki Seni. Zasnova vključuje niz parkov, ki se razprostirajo po celotnem načrtu in so integrirani s pokrajino. Sem spadajo poti, terase in sprehajališča skozi stanovanja in ob rečnem bregu.

Kot pravijo organizatorji, je olimpijska vas nastala z mislijo na trajnost. Do bi zmanjšali količino gradnje, so začasno ali trajno preuredili tudi več obstoječih objektov, vključno s staro tovarno električne energije, namesto da bi zgradili nove prostore za trening športnikov, so najeli obstoječe filmske studie na tem območju in jih preuredili. Stavbe, ki so pa bile postavljene, so bile zgrajene iz lesa in recikliranih materialov. Prav tako imajo nekatere nove stavbe na strehi solarne panele, druge pa so ozelenjene. Olimpijska vas pa služi tudi za preskušanje novih zelenih tehnologij in metod gradnje. Tako je, na primer, pločnik narejen iz školjk. Teoretično naj bi te školjke absorbirale dež, v vročini pa naj bi shranjena voda izhlapevala in tako hladila mimoidoče.

Tudi postelje, s katerimi so opremljena stanovanja, bo mogoče podobno, kot je bilo to na OI v Tokiu reciklirati. Vzmetnice so bile izdelane iz ponovno uporabljenih materialov, njihovo trdoto pa je mogoče prilagoditi z obračanjem. Podobno je s tabureji za posedanje, ti so izdelani iz kartona, ki ga je mogoče prav tako preprosto reciklirati.


Med olimpijskimi igrami bo vas sprejela 14.250 športnikov, med paraolimpijskimi pa osem tisoč. Vsak dan bo postreženih do 60.000 obrokov, športnikom pa bo ves čas na voljo zdravstvena ambulanta. Po igrah bo olimpijska vas postala soseska, v kateri bo 2500 novih domov, študentsko naselje, hotel ter približno sedem hektarjev vrtov in parkov, 120.000 kvadratnih metrov bo namenjenih pisarnam, 3.200 kvadratnih metrov pa trgovinam.

Slovenska hiša

V Parizu bo zaživela tudi Slovenska hiša, projekt, ki je namenjen promociji slovenskega športa, gospodarstva, kulture in turizma. Hiša, za katero so pripravili zasnovo v arhitekturnem biroju Elementarna, je na elitni lokaciji v parku La Villette, ki je v neposredni bližini olimpijske vasi in stadiona Stade de France ter mestne obvoznice. V parku bo tudi uradna navijaška cona, ki naj bi jo dnevno obiskalo približno 100.000 obiskovalcev. Za uradnega dobavitelja Slovenske hiše je bilo izbrano podjetje Hosekra. To je že leta 2018 zasnovalo in postavilo Slovensko hišo na zimskih olimpijskih igrah v Pjongjangu.

Poslanstvo Slovenske hiše je predstaviti Slovenijo kot dinamično, inovativno in gostoljubno državo, ki združuje športne dosežke, kulturno dediščino, gospodarsko moč ter turistično privlačnost, so zapisali Olimpijskem komiteju Slovenije.

Slovenska hiša bo gostila slovenske dobitnike medalj, državniška srečanja, delovala bo kot stičišče športnih funkcionarjev, v njej pa bodo organizirani tudi skupni projekti s hišami sosednjih držav, turistični kongres, predstavitve turističnih destinacij, znanstveni forum, trajnostna konferenca, kulturne delavnice in podobno.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine