"Jože Plečnik in Otto Rothmayer, slovenski in češki arhitekt, sta tesno sodelovala pri prenovi Praškega gradu, med njima pa se je spletla tudi prijateljska vez. Rothmayer je svoje domovanje v Pragi, po privolitvi Plečnika, zgradil na podlagi Plečnikovega načrta za vilo Stadion, danes pa je Rothmayerjeva vila v Pragi, s katero upravlja Mestni muzej Praga, za javnost odprt muzej, ki prinaša vpogled v življenje tega pomembnega češkega arhitekta," pravijo pri MGML.
Po besedah avtorja razstave, arhitekta in kustosa, Petra Krajčija sta bili usodi dveh pomembnih in velikih osebnosti slovenske in češke arhitekture – Jožeta Plečnika in Otta Rothmayjerja – desetletja kompleksno povezani. "Sprva v odnosu učitelj in učenec, nato pa sta med prenovo Praškega gradu postala tesna sodelavca in naposled iskrena prijatelja, ki sta se medsebojno spoštovala ter sledila samostojnim ciljem. Učitelj je svojega učenca najprej usposabljal, nato pa je učenec Otto postal pomočnik pri obnovi Praškega gradu, kjer je izkusil najvišjo obliko arhitekture s strani mojstra samega – Jožeta Plečnika. Njun trden odnos, predvsem pa povezava med vilo Stadion v Ljubljani in Rothmayerjevo hišo v Pragi, ki je bila s Plečnikovim dovoljenjem zgrajena po načrtih vile Stadion, sta osrednji točki razstave Plečnik in Rothmayer v Plečnikovi hiši v Ljubljani," je ob razstavi zapisal avtor.
Hiši sta doživeli precej različni usodi. Vila Stadion, ki brez fresk in s pritličnim prizidkom še danes stoji na Mariborski ulici, je v zasebni lasti in je za javnost zaprta. Vila Rothmayer v Pragi pa je skupaj s svojim obsežnim vrtom javnosti dostopna.
Na razstavi, ki bo trajala do 6. maja 2018, so na ogled zgodovinske črno-bele fotografije večinoma iz Rothmayerjevega družinskega arhiva, ki pripovedujejo zgodbo omenjene vile in zgodbo družine umetnikov, barvne fotografije Martina Poláka pa razkrivajo njeno trenutno stanje.
Dan pred odprtjem razstave, to je v četrtek, 1. februarja 2018, bo ob 18. uri v Plečnikovi hiši predavanje avtorja Petra Krajčija.