Podelili mednarodno arhitekturno nagrado Piranesi

28. 11. 2022 | Besedilo: A. Z.

mednarodna nagrada, arhitektura, nagrada Piranesi

Ob zaključku 39. piranskih dnevov arhitekture so konec tedna podelili mednarodno nagrado in priznanja Piranesi 2022. Nagrado so prejeli arhitekti iz ateljeja Medprostor za nadkritje ostalin cerkve sv. Janeza Krstnika in začasni lapidarij v Žički kartuziji.

Za mednarodno nagrado Piranesi je bilo nominiranih 50 projektov, ki so jih izbrali nacionalni selektorji iz 11 evropskih držav. Prejeli so jo arhitekti Rok Žnidaršič, Jerneja Fischer Knap, Samo Mlakar, Katja Ivić in Dino Mujić iz ateljeja Medprostor za nadkritje ostalin cerkve sv. Janeza Krstnika in začasni lapidarij v Žički kartuziji.

Kot je zapisala žirija, so omenjeno mednarodno nagrado podelili projektu za pogumen in občutljiv pristop k prenovi kulturne dediščine. »Avtorji projekta so z inovativnim elementom pomične strehe, ki ustvarja novo funkcijo in reinterpretira ruševine nakazali silhueto strehe.«

Mednarodno priznanje Piranesi sta prejela arhitekta iz biroja a2o2 Žiga Ravnikar in Eva Senekovič skupaj s sodelavcema Klaro Bohinc in Andražem Keršičem za prenovo enodružinske hiše v Domžalah.

Desetčlanska mednarodna žirija, ki sta ji sopredsedovali Dominika Galandova in Miroslava Šešulkova, je podelila tudi dve mednarodni priznanji Piranesi. Prejel ga je Emil Jurcan iz zadruge Praksa za rekonstrukcijo romanskega teatra v Pulju. Omenjeno priznanje pa sta prejela tudi arhitekta iz biroja a2o2 Žiga Ravnikar in Eva Senekovič skupaj s sodelavcema Klaro Bohinc in Andražem Keršičem za prenovo enodružinske hiše v Domžalah. »Žirija je dodelila mednarodno častno priznanje Piranesi projektu, pri katerem je prepoznala spoštljiv pristop k prenovi vernakularne stanovanjske stavbe. Predstavlja inovativno razporeditev, revitalizira staro stavbo in ustvarja moderen prostor za življenje z uporabo tradicionalnih materialov.«

Mednarodno študentsko nagrado Piranesi pa je med 36 projekti iz 18 arhitekturnih fakultet prejel Tetsuya Saito za idejo oblikovanja naselja brez urbanih značilnosti na območju zapuščenega rudnika v angleški pokrajini West Cumbria. Kot je zapisala žirija, je projekt izbrala zaradi ideje o subtilnem načinu bivanja na zapuščenem območju nekdanjega rudnika. »Avtor ustvari naselje na podeželju, ki nima urbanih značilnosti, in nudi stanovalcem možnosti obdelovanja zemlje.«

Vsi nagrajenci so od pokrovitelja podjetja Rex Kralj prejeli stol slovenskega arhitekta in oblikovalca Nika Kralja, glavni nagrajenec pa tudi stekleno skulpturo mlade slovenske arhitektke Ajde Racman, ki je leta 2017 s svojim predlogom zmagala na študentskem natečaju, v organizaciji Galerije Dessa in ALUO.

Tema letošnje konference Piranski dnevi arhitekture, ki je potekala v petek in soboto, je bila iskrenost v arhitekturi. Udeleženci so prisluhnili devetim strokovnim predavanjem. Na zaključni prireditvi s podelitvijo nagrad so odprli tudi razstavo arhitekturnih projektov v razstavišču Monfort, kjer so na ogled do 30. decembra, v galeriji Herman Pečarič pa do 20. januarja 2023.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE