Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Podelili Plečnikove nagrade za leto 2024

Sklad arhitekta Jožeta Plečnika je podelil Plečnikove nagrade – osrednja nacionalna priznanja za vrhunska dela na področju arhitekture, urbanizma, krajinske arhitekture in oblikovanja interierja. Plečnikovo nagrado je strokovna žirija namenila delu Nadkritje ostalin cerkve sv. Janeza Krstnika v Žički kartuziji in njegovim avtorjem Roku Žnidaršiču, Jerneji Fischer Knap, Samu Mlakarju, Katji Ivić in Dinu Mujiću.
Foto: Ana Skobe
Foto: Ana Skobe
20. 5. 2024 | 16:32
22. 10. 2024 | 21:47
6:40

O tokratnih nagrajencih je odločala strokovna žirija, ki so jo sestavljali Matej Vozlič (predsednik), Blaž Babnik Romaniuk, Matjaž Bolčina, Luka Javornik in Mia Roth Čerina. V kategorijah nagrad za arhitekturno realizacijo večjega merila, za arhitekturno realizacijo manjšega merila, za javni prostor, za strokovno publicistiko in za bogatitev prostorske kulture je žirija izbrala eno Plečnikovo nagrado, štiri Plečnikove medalje in eno študentsko štipendijo. Nagrade podeljuje Sklad arhitekta Jožeta Plečnika.

Foto: Miran Kambič
Foto: Miran Kambič

Plečnikovo nagrado v kategoriji arhitekturne realizacije večjega merila so podelili delu Nadkritje ostalin cerkve sv. Janeza Krstnikav Žički kartuziji in njegovim avtorjem Roku Žnidaršiču, Jerneji Fischer Knap, Samu Mlakarju, Katji Ivić in Dinu Mujiću. »Nadkritje ostalin cerkve sv. Janeza Krstnika predstavlja v slovenskem in širšem prostoru nov pristop pri obravnavi arhitekturnih posegov v krhko in zgodovinsko bogato dediščino ruševin. Znotraj različnih strokovnih pogledov, ki segajo od konservativnega pristopa, temelječega na prizadevanju za ponovno vzpostavitev historične strehe, do ohranjanja nostalgične podobe ruševine, avtorji uspešno povežejo obe skrajni in na videz nezdružljivi točki tega razpona s sodobnim, odprtim in abstraktnim arhitekturnim jezikom,« je komisija zapisala v utemeljitvi nagrade.

Štiri Plečnikove medalje

Plečnikovo medaljo v kategoriji arhitekturne realizacije manjšega merila je prejelo delo 2 prenovi, katerega avtorji so Matija Bevk, Vasa J. Perović, Valentin Tribušon, Rok Primažič, Antonia Rubić in Irene Salord Vila. »Prenovi sta vzorčna primera vse bolj aktualne obravnave posegov v anonimno obstoječe arhitekturno tkivo. V obeh projektih je vzpostavljeno ravnovesje med grobimi industrijskimi elementi in čistim, za življenje primernim zaključkom, ki ga zaznamujejo dosleden poudarek na vizualni angažiranosti, pridih surovosti in skrb za detajl.«

Plečnikovo medaljo v kategoriji javnega prostora je prejel projekt Brv za pešce in kolesarje v Irči vasi in avtorji Blaž Budja, Rok Jereb, Marjan Pipenbaher, Tomaž Weingerl in Dušan Stupar. »Brv je spoštljivo umeščena v prostor, z reko vzpostavlja tesen odnos in dosega ravnovesje, v katerem gradnja dopolnjuje naravno okolje. Avtorska ekipa arhitektov, krajinskih arhitektov in inženirjev je presegla idejo inženirskega objekta, saj ta postane skoraj krajinska poteza.«


Foto: Blaž Budja
Foto: Blaž Budja

Plečnikova medalja za strokovno publicistiko je bila podeljena angleški izdaji knjige Garden and metaphor: essays on the essence of the garden, avtoric Ane Kučan in Mateje Kurir. Knjiga, kot je v obrazložitvi zapisala žirija, pomeni izviren prispevek k razvoju krajinsko arhitekturne misli v mednarodnem kontekstu. Zbirka esejev odstira raznovrstnost pomenov vrta za njegovo navidezno samoumevnostjo. 



Plečnikovo medaljo za bogatitev prostorske kulture je prejel projekt Mete Kutin, za raziskovalno, ustvarjalno in emancipatorno delo Mesto živi v ljudeh – Ozaveščanje o prostorski kulturi. Projekt je po mnenju žirije v svojih temah in vplivu mnogoplasten. »Obsega pedagoško, raziskovalno, ustvarjalno in emancipatorno delo, ki ga Meta Kutin izvaja z udeleženci in udeleženkami programov Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje. Njen prispevek bogati prostorsko kulturo, saj odpira teme starosti, vseživljenjskega učenja in prostorskega razvoja v odnosu do našega bivalnega okolja.«


Foto: Janez Marolt
Foto: Janez Marolt

Strokovna žirija je podelila tudi štipendijo Plečnikovega sklada, in sicer Neži Brankovič za magistrsko delo Dom v zalivu, idejna zasnova prenove Narodnega doma v Trstu.

Foto: arhiv avtorice
Foto: arhiv avtorice

»Poslanstvo Plečnikovih nagrad je, da so projektivne, da kažejo pot naprej ter s svojo vrhunskostjo, svojstvenostjo in inventivnostjo vplivajo na arhitektovo delovanje in na razvoj širokega spektra arhitekturnih praks. Plečnikove nagrade podeljujemo za končana, realizirana dela. Tu se združita preteklost in sedanjost z namenom, da ponudita gradivo za prihodnost. Tu je teža Plečnikovih nagrad, v njihovem vplivu na arhitekturne prakse in na produkcijo v prihodnosti. Sklad danes podeljuje nagrade delom, ki povezujejo umetniško imaginacijo s sodobnimi socialnimi, političnimi, ekonomskimi, tehnološkimi in okoljskimi dogajanji in ki dokazujejo, da njihovi avtorji s svojim delovanjem niso le aktivni ustvarjalci prostora, ampak celotne družbe,« je povedal Boštjan Vuga, predsednik upravnega odbora Sklada arhitekta Jožeta Plečnika.

Podelitev so pospremili z razstavo Artefakti, ki je v Plečnikovi hiši na ogled do 9. junija 2024, predstavlja pa nagrajena dela skozi temeljno idejo projekta. 

Jutri ob 18. uri bo v Mestnem muzeju pogovor z žirijo in prejemniki letošnjih nagrad, tradicionalna razstava nagrajenih projektov pa bo med 21. majem in 13. junijem 2024 na ogled v galeriji Dessa. Ob razstavi je izšel katalog v slovenskem in angleškem jeziku, v katerem so poleg predstavitve nagrajenih projektov še obrazložitve nagrad s strani žirije in njihovo razmišljanje o sodobni arhitekturni produkciji.

Lani je Plečnikovo nagrado prejela odprta knjižnica na OŠ Vič avtorjev Matjaža Bolčine, Ernesta Milčinovića in Jana Žonte.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine