Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Pritzkerjevo nagrado bo prvič prejel arhitekt iz Afrike

Letošnji dobitnik prestižne Pritzkerjeve nagrade za arhitekturo, najvišjega mednarodnega priznanja na tem področju, je afriški arhitekt Francis Kere, ki živi in dela v Berlinu.
Foto: Erik-Jan Ouwerkerk
Foto: Erik-Jan Ouwerkerk
17. 3. 2022 | 16:56
22. 10. 2024 | 16:36
3:19

Pritzkerjevo nagrado, ki velja za najprestižnejšo v svetu arhitekture in jo pogosto primerjajo z Nobelovo nagrado, bo letos prvič prejel arhitekt iz kakšne od afriških držav. Nagrajenec Francis Kere je bil namreč rojen v Burkini Fasu, živi in dela pa v Berlinu.

»Upam, da lahko spremenim paradigmo, da lahko spodbudim ljudi, da sanjajo in tvegajo. Samo zato, ker si bogat, ne bi smel zapravljati z materialom. Samo zato, ker si reven, moraš še vedno poskusiti ustvariti kakovost. Vsak si zasluži kakovost, vsak si zasluži razkošje, vsak si zasluži udobje. Povezani smo in vse nas skrbi podnebje, demokracija in pomanjkanje,« je povedal nagrajeni arhitekt.

Serpentine Pavilion, 2017, London, Velika Britanija
Foto:
Serpentine Pavilion, 2017, London, Velika Britanija Foto:

Kere, ki je 51. nagrajenec Pritzkerjeve nagrade, je avtor številnih javnih stavb v domovini in tudi drugod po Afriki, med drugim v Maliju, Keniji in Ugandi, sodeloval pa je tudi pri projektih v ZDA, Nemčiji, na Danskem, v Švici, Italiji in Veliki Britaniji. Zaslovel je s svojim delom pri projektu Operna vas Afrika leta 2010 umrlega nemškega režiserja Christopha Schlingensiefa. Arhitekturni biro Kéré Architecture je odprl leta 2005 v Berlinu, kjer je pred tem študiral arhitekturo.

Po mnenju žirije je Kéré pionir na področju trajnostne arhitekture, izboljšuje življenja in izkušnje neštetih državljanov v regiji sveta, ki je včasih pozabljena, s stavbami, ki jih snuje, izkazujejo lepoto, skromnost, drznost in inventivnost. »Intuitivno ve, da pri arhitekturi ne gre samo za predmet, ampak za cilj; ne za izdelek, ampak za proces. Njegove zgradbe, za in s skupnostmi, izhajajo neposredno iz teh skupnosti – v ustvarjanju, materialih, programih in edinstvenih značajih,« je žirija utemeljila svojo odločitev.

Pritzkerjeva nagrada velja za najpomembnejšo nagrado na področju arhitekture. Nagrado sta leta 1979 ustanovila ameriški podjetnik Jay A. Pritzker in njegova žena Cindy. Dobitnik prejme 100 tisoč ameriških dolarjev.

Lani sta nagrado prejela francoska arhitekta Anne Lacaton in Jean-Philippe Vassal. Med dosedanjimi prejemniki Pritzkerjeve nagrade pa so tudi irski arhitektki Yvonne Farrell in Shelley McNamara, Arata Isozaki, Zaha Hadid, Rem Koolhaas, Norman Foster, Frank Gehry, Oscar Niemeyer, Glenn Murcutt, Jean Nouvel, Renzo Piano, Alejandro Aravena.

PREBERITE ŠE: Podelili prestižno Pritzkerjevo nagrado za arhitekturo

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine