Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Stolpnica kot belo drevo sredi mesta

Na jugu Francije v mestu Montpellier je zrasla nenavadna stolpnica, ki spominja na razvejano belo drevo. V 17 nadstropjih stolpnice je 113 stanovanj, 17 pisarn, umetniška galerija, restavracija, bar s panoramskim razgledom in trinadstropna garaža. Stolpnico z imenom L’Arbre Blanc (Belo drevo) so zasnovali arhitekti iz biroja Sou Fujimoto Architects, arhitekta Nicolas Laisné in Dimitri Roussel ter biro OXO Architectes.
Foto:  Sou Fujimoto Architects, Nicolas Laisné, OXO Architectes, Dimitri Roussel
Foto: Sou Fujimoto Architects, Nicolas Laisné, OXO Architectes, Dimitri Roussel
31. 7. 2019 | 13:14
22. 10. 2024 | 07:38
3:24

Skupina arhitektov se je prijavila na arhitekturni natečaj, ki ga je leta 2013 razpisal mestni svet francoskega mesta Montpellier, s katerim bi obogatili arhitekturno dediščino mesta. Nanj pa so bili vabljeni mlajši arhitekti v sodelovanju s starejšimi in bolj izkušenimi kolegi. Po načrtih prej omenjenega tima arhitektov, ki so zmagali na natečaju, so postavili ambiciozno stolpnico, za katero je bil navdih drevo.

!!galerija!!

Arhitektura stolpnice je nekakšna mešanica med japonskim in mediteanskim slogom. Stoji na lokaciji med starim središčem mesta in novim delom ob pristanišču Marianne in nakupovalnim središčem Odysseum. Stolpnico, ki se razteza na 10 tisoč kvadratnih metrih, so arhitekti zasnovali tako, kot bi zrasla iz tal. Javne prostore so umestili v pritličje, prvo nadstropje in na vrh stolpnice. V pritličju in prvem nadstropju sta restavracija in galerija, na strehi pa sta bar s čudovitim razgledom, ki je odprt za javnost, in skupni prostor za stanovalce, tako da lahko tudi tisti iz nižjih nadstropij uživajo v razgledu.

Veliko pozornosti so namenili zunanjemu bivanju. Vsa stanovanja imajo balkon oz. teraso (nekatera celo dva), ki so veliki od sedem do 35 kvadratnih metrov. Balkoni so zasenčeni s pergolami, ki ob različnih urah dneva ustvarjajo različno senco. Na stolpnico so umeščeni tako, da ščitijo fasado pred pregrevanjem. Po besedah arhitekta Manala Rachdija iz biroja OXO Architectes bodo s tako zasnovanimi in umeščenimi balkoni prihranili kar 20 do 30 odstotkov energije.

V stolpnici je uporabljenih kar nekaj inovacij, pravijo arhitekti, med njimi so prvič na svetu uporabili do 7,5 metra dolge konzole, na katerih so vpeti balkoni oz. terase. Razvili so jih na podlagi tehnike, ki se uporablja za vlečne mostove. Vsak balkon lahko po besedah arhitekta Manala Rachdija vzdrži težo 350 kilogramov na kvadratni meter. Kar pomeni, da jih stanovalci lahko opremijo in jim predstavljajo nekakšne dnevne sobe na prostem, saj meščani Montpellierja radi pravijo, da imajo 300 dni sonca na leto.

Za izgradnjo stolpnice je mesto namenilo 22 milijonov evrov, pričakujejo pa, da bo postala turistična zanmenitost, ki so jo bodo obiskovalci mesta z veseljem ogledali.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine