Arhitekt Frank Gehry, ki se z novim projektom vrača v rojstno mesto Toronto, si je zamislil dve stolpnici – ena bo imela 73 nadstropij, druga pa 84 s skupno 2034 stanovanji in drugimi komercialnimi prostori ter nov prostor za univerzo OCAD (Ontario College of Art and Design). Stolpnici, ki ju bodo gradila podjetja Great Gulf Group, Dream in Westdale Properties, bosta zaznamovali mestno veduto in, kot pravijo investitorji, ga znova postavili na arhitekturni zemljevid sveta. Višja od dveh stolpnic bo hkrati tudi najvišja zgradba na svetu, ki jo je v svoji dolgoletni karieri zasnoval Gehry.
Poimenovali so ju Forma, kar v latinščini in italijanščini pomeni oblika, in prav ta beseda opiše drzno, a brezčasno mojstrovino, ki bo za vedno vplivala na videz in doživljanje mesta«. »Oblika – v pravem Gehryjevem slogu – odseva tako dobesedno kot tudi figurativno mesto Toronto in se mu hkrati poklanja,« je povedala Amanda Wilson Watkins, podpredsednica, prodaje in trženje skupine Great Gulf.
Gehry je mednarodno prepoznaven po unikatnih, včasih tudi umetniških oblikah v arhitekturi, omenjeni dve stolpnica pa je zasnoval tako, da nastane občutek gibanja, kot bi se stolpnici ves čas vrteli. Iz različnih zornih kotov bosta ponujali drugačen pogled. Velik del zunanjosti bo namreč obdan z nerjavnim jeklom in steklom, ki bosta odsevali spreminjajočo se svetlobo in okoliške stavbe ter tako spremenili videz Toronta.
Gehry je zasnoval tudi glavno preddverje vzhodnega stolpa, kjer izstopa ogromna skulptura iz bakra na stropu. To opisujejo kot 'arhitekturno mojstrovino', ki bo pritegnila največ pozornosti v prostoru. Nešteto javorjevih listov, ročno izdelanih iz bakra, ki bodo pritegnili sončno svetlobo in posnemali gibanje svetlobe na jezeru Ontario. Za notranje oblikovanje prostorov, kot so zvočno izoliran snemalni studio, skupni delovni prostori, fitnes, savna, jacizzi, telovadnica, bo poskrbel lokalni prav tako mednarodno priznani oblikovalec Paolo Ferrari.
V 73. nadstropju bo stanovalcem na voljo stanovanje za družabne dogodke, ki bo med drugim vključevalo igralnico, manjše gledališče, profesionalno kuhinjo in čudovit pogled na mesto.
»Želel sem ustvariti stavbi, ki bili spoštljivi do mesta in predstavljali Toronto, kot sem ga nekoč poznal,« je dejal Gehry.
Danes 93-letni arhitekt Frank Gehry velja za enega najvplivnejših v sodobni arhitekturi. V svoji dolgi karieri je prejel številne nagrade, med njimi Pritzkerjevo nagrado, najprestižnejšo svetovno nagrado za arhitekturo. Znan je po stavbah, kot so muzej Guggenheim v Bilbau, s katerim je preobrazil nekdaj zapuščeno mesto, koncertna dvorana Walta Disneyja v Los Angelesu, muzej pop kulture v Seattlu, plesoča stavba v Pragi, hotelu Marqués de Riscal v Španiji, fundacija Louis Vuitton v Parizu.
PREBERITE ŠE: Futuristični stolp