Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

Svetla prihodnost

Festival Svetlobna gverila, ki se odvija osmič, tokrat poteka na temo Svetla prihodnost. Letos so v središču pozornosti projekti, ki so jih zasnovali domači in tuji umetniki različnih generacij, njihov skupni imenovalec pa je izraba različnih elementov svetlobe. Glavnina festivala, ki bo trajal do 10. oktobra 2014, se odvija v okolici Trga Francoske revolucije, s svetlobnimi instalacijami, objekti in projekcijami pa so ali še bodo v prihodnjih tednih poselili tudi druge kotičke javnega prostora.
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:21
5:35

"V teh negotovih časih se mnogi ozirajo za tistim, kar nam bo prinesel jutrišnji dan: vizije prihodnosti so zaznamovane z utopičnimi kot tudi s scela pogubnimi scenariji. Tehnološka evforija, okronana z ideologijo nenehne rasti in napredka, ki je zaznamovala minulo stoletje, se v aktualnem umika vse globljemu zavedanju o posledicah, ki jih je razvoj prinesel družbi in okolju. Mantra kapitalizma se sooča z globoko strukturno krizo, medtem ko klimatske spremembe povzročajo vse več ekoloških tegob - oboje bo nedvomno prineslo daljnosežne in nepopravljive posledice za usodo človeštva," pravijo organizatorji festivala Sodobna gverila, to je Strip Core/ Forum Ljubljana in dodajajo, da festival ne more ponuditi dokončnih odgovorov na izzive prihodnosti, kljub temu pa so mednarodno obarvani program zasnovali s tistimi projekti, ki na kritičen ali satiričen način izpostavljajo in prevprašujejo različne vizije časa, ki prihaja. "Razstavni projekti vabijo h kritičnemu premišljanju o prihodnosti, katere 'svetlost' se nemara izkaže zgolj za ironičen podton, namenjen dobronamernemu sejanju dvoma," še dodajajo.

Zasnova svetlobnega bivališča

Nekaj dogodkov in instalacij je že bilo na ogled, drugi še prihajajo na spored. Tako je v soboto, 13. septembra 2014, na dvorišču Mednarodnega grafičnega likovnega centra (MGLC) potekala enodnevna delavnica in razstava Bivališča, ki jo je vodila priznana švicarska umetnica Sophie Guyot, ki je magistrirala iz umetnostne zgodovine, nato pa se specializirala v oblikovanju svetlobnih objektov in instalacij. Cilj, kot so napovedali organizatorji, enodnevne brezplačne delavnice je bila zasnova svetlobnega bivališča, narejenega iz vej in lahke raztegljive sintetične tkanine. "Čez dan dajejo objekti vtis divjega kampa, ponoči pa zaradi umetne svetlobe zaživijo novo življenje in postanejo prave svetleče skulpture. Instalacije, ustvarjene na delavnicah, so bile za en večer umeščene v park ob MGLC v Tivoliju. Omenjena umetnica na festivalu sodeluje še z enim projektom – zvočno svetlobno instalacijo z naslovom Svetlobni dom, ki so jo odprli v ponedeljek, 15. september 2014, ob 21.00 uri na Novem trgu v Ljubljani in bo na ogled do 30. septembra 2014. Pri tej svetlobni instalaciji se švicarska umetnica ukvarja z vprašanjem človeških bivališč v prihodnosti. "Gre za utopično in poetično raziskavo možnosti bivališča kot novega ekosistema, ki ob predpostavki krčenja in opustošenja habitata predvideva človekovo tesnejše sobivanje z naravo. Avtorica skuša poseči onkraj teorije in predstaviti praktične rešitve, ki burijo domišljijo: gledalec se ob sprehodu med objekti, ki ponoči zaživijo svoje življenje, znajde v skrivnostnem univerzumu, ki se zdi kot iz pravljice. Instalacija nagovarja gledalčeva čutila tudi s pomočjo kompleksnih zvočnih elementov, ki jih oddajajo objekti, slednji se tako pred gledalčevimi očmi spreminjajo v žive senzorične organizme novega biotopa," pojasnjujejo organizatorji.

Svetlobna instalacija: Oblaki

Na Gosposki in Križevniški ulici, v Vodnikovi domačiji in Španskih borcih je do 10. oktobra 2014 na ogled svetlobna instalacija z naslovom Oblaki, avtorja Tilna Sepiča, multidisciplinarnega ustvarjalca in intermedijskega umetnika, ki deluje na področjih industrijskega oblikovanja, interaktivne studijske fotografije in oblikovanja svetlobe. Avtor je na omenjene lokacije umestil serijo objektov, ki oddajajo mehko, difuzno svetlobo - gre za umetne oblake, katerih tekstura in struktura spominja na njihove vzornike, kakršne lahko opazujemo na nebu. "Iz vsakdanjih materialov ustvarjeni oblaki, umeščeni v drugačen okoljski kontekst, se v urbani sredini kažejo kot poetična in čarobna intervencija, ki napeljuje k razmisleku o ukinjanju oziroma enačenju razlik med umetnim in naravnim, kot tudi o posledicah, ki jih tovrstni simulakri povzročajo v naravnem habitatu," pojasnjujejo instalacijo, ki bo pred Vodnikovo domačijo nadgrajena z zvočno kuliso, ki jo bo posebej za to priložnost ustvarila Hanna Preuss.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine