Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Arhitektura

To so zmagovalne rešitve za slovenski paviljon na Expu 2025

Zmagovalno idejno rešitev za slovenski paviljon na svetovni razstavi Expo, ki bo leta 2025 na Japonskem, so zasnovali v arhitekturnem biroju Dekleva Gregorič arhitekti.
Foto: arhiv ZAPS
Foto: arhiv ZAPS
A. Z./ STA
4. 7. 2023 | 12:17
22. 10. 2024 | 19:52
3:43

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je nagradilo najboljše rešitve na natečaju za slovenski paviljon na svetovni razstavi Expo, ki bo leta 2025 v Osaki na Japonskem. Prvo nagrado v vrednosti 9000 evrov je ocenjevalna komisija podelila idejni rešitvi biroja Dekleva Gregorič arhitekti. Ta je paviljon zasnovala v znamenju ohranjanja zelene prihodnosti planeta, Slovenijo pa bi predstavil kot gozdnato deželo in kot zeleno srce Evrope s poudarkom na stoletnem načrtnem in razumnem gospodarjenju z gozdom in njegovem varovanju. Gozd je tako izpostavljen kot osrednji element paviljona.

Prvo nagrado v vrednosti 9000 evrov je ocenjevalna komisija podelila idejni rešitvi biroja Dekleva Gregorič arhitekti.
Foto: arhiv ZAPS
Prvo nagrado v vrednosti 9000 evrov je ocenjevalna komisija podelila idejni rešitvi biroja Dekleva Gregorič arhitekti. Foto: arhiv ZAPS

Ocenjena vrednost investicije v postavitev paviljona po teh načrtih bi bila 4,17 milijona evrov brez DDV, ponudbena cena projektne dokumentacije pa je ocenjena na 540.000 evrov brez davka, je razvidno iz rezultatov natečaja, objavljenih na portalu javnih naročil.

»Elaborat odlikuje konsistenten pristop, ki izraža identiteto Slovenije skozi abstraktno simboliko, zato je ocenjevalna komisija na osnovi spodaj navedenih ugotovitev predlogu prisodila prvo nagrado. Slovenija se bo tako z arhitekturno domiselnim, elegantnim, lahkim, zelenim in prilagodljivim paviljonom, ki bo odličen tudi v izvedbi detajla, pokazala kot ozaveščena, razumna, empatična, prilagodljiva in tehnološko spretna država, ki je sposobna s svojim 'arhitekturnim manifestom' nakazati možno pot iz današnje globalne okoljske krize,« je v poročilu zapisala ocenjevalna komisija.

Drugo nagrado v vrednosti 7000 evrov je ocenjevalna komisija podelila idejni rešitvi Andreja Kotnika in družbi Arhitektura Jure Kotnik s sodelavci.
Foto: arhiv ZAPS
Drugo nagrado v vrednosti 7000 evrov je ocenjevalna komisija podelila idejni rešitvi Andreja Kotnika in družbi Arhitektura Jure Kotnik s sodelavci. Foto: arhiv ZAPS

Drugo nagrado v vrednosti 7000 evrov je medtem ocenjevalna komisija podelila idejni rešitvi ponudnika Andreja Kotnika in družbe Arhitektura Jure Kotnik s sodelavci. Ta je paviljon zasnovala v obliki lesenih vertikal, objekt pa bi bil odet v zeleno. Predstavljal naj bi spoj slovenskega in japonskega gozda z vertikalami, ki bi učinkovale kot gozd, pa naj bi zabrisal ločnico med javnim prostorom Expa in samim paviljonom.

Ocenjena vrednost investicije po tem načrtu je nekaj manj kot 4,40 milijona evrov brez DDV, ponudbena cena projektne dokumentacije pa je pri 380.000 evrih brez davka.

Komisija je podelila tudi zvišano priznanje, ki je ovrednoteno na 2500 evrov, in sicer biroju Medprostor.

Komisija je podelila tudi zvišano priznanje (ovrednoteno na 2500 evrov), in sicer za idejno rešitev, pripravljeno v biroju Medprostor.
Foto: arhiv ZAPS
Komisija je podelila tudi zvišano priznanje (ovrednoteno na 2500 evrov), in sicer za idejno rešitev, pripravljeno v biroju Medprostor. Foto: arhiv ZAPS

Za slovenski paviljon je na prizorišču svetovne razstave Expo 2025 v Osaki predvidena parcela v velikosti med 700 in 1000 kvadratnih metrov neto tlorisne površine. Ocenjen finančni okvir investicije je sedem milijonov evrov, od tega 4,7 milijona evrov za gradnjo paviljona, 1,5 milijona evrov za notranjo opremo in 800.000 evrov za razgradnjo.

Natečaj je ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport pripravilo v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS).

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine