Bari in restavracije so v času epidemije koronavirusa morali najti nove načine, kako preživeti in hkrati zadovoljiti stranke. V Firencah so se nekateri gostinci znašli tako, da so ponovno odprli stoletja stara vinska vratca ali okenca, skozi katera so prodajali vino in hrano.
Vinska vratca (Italijani jim pravijo buchette del vino) so skoraj neopazne odprtine v zidu v višini pasu, ki so jih za prodajo vina uporabljali v renesansi. Takšen način prodajanja vina je bil cenejši in precej bolj neposreden kot v tavernah in drugih pivnicah. Poleg tega pa so se trgovci z njimi izognili plačevanju davka na alkohol.
Vinska vratca ali okenca so obrnjena na ulico in postavljena v bližino glavnega vhoda v stavbo. V 16. stoletju so številni pridelovalci vina v Firencah prek okenc prodajali pijačo neposredno iz svoje vinske kleti, pri čemer so se izognili fizičnemu stiku z morebitnimi prenašalci hujših bolezni, poroča CNN.
Maja so številni lastniki italijanskih gostiln razmišljali, kako ponovno odpreti vrata v času epidemije, ki je našo zahodno sosedo zelo prizadel. Odkrili so vinska vratca, jih ponovno uredili za uporabo in ob minimalnem fizičnem stiku s strankami začeli skoznje prodajati vino, druge alkoholne pijače, sladoled in sendviče.
V Firencah je danes ohranjenih okoli 180 vinskih vratc, v 16. in 17. stoletju jih je bilo bistveno več. Odkrili so jih tudi v številnih drugih mestih v Toskani, čeprav jih je danes delujočih samo še peščica. S prenovami so jih zazidali, spremenili v poštne nabiralnike ali zvonce. Lesene pa je v Firencah leta 1966 uničila poplava.