![Hiške na drevesu so postavili na dolge in vitke črne noge. Foto Jeroen Musch](https://deloindom.delo.si/media/images/20250207/1986120.width-660.format-webp.webp?rev=1)
Arhitekti iz birojev Namo Architecture & i29 Architects so v narodnem parku Hoge Veluwe na Nizozemskem sredi narave kot del posebnega projekta občine Arnhem za počitniško bivanje oblikovali 11 gozdnih hišic oz. hišic na drevesu.
»Hišice predstavljajo edinstveno arhitekturno doživetje, ki uporabnikom nudijo unikaten prostor za prenočevanje sredi narave. Pomembno izhodišče projekta je bilo, da se hišice med krošnjami dreves zlijejo z naravo, bivanje v njih pa daje občutek miru in povezanosti z naravo,« so zapisali avtorji projekta.
Zasnova hišk na drevesu se nanaša na arhetipsko podobo ptičje hišice. Narejene so s spoštovanjem do narave in z uporabo kakovostnih materialov, ki nimajo vpliva na zdravje ljudi, živali in okolja. Ob snovanju so mislili tudi na trajnost, tako energijo zagotavljajo sončne celice na strehi.
Hiške so postavili na dolge in vitke črne noge, ki merijo osem metrov, tako da se uporabnik res znajde neposredno med krošnjami dreves in v popolni zasebnosti lahko opazuje naravo. Po zavitih kovinskih stopnicah se vzpnete do zunanje terase, ki je obrnjena tako proti jutranjemu kot večernemu soncu. Iz terase je vhod v prvo etažo hiške, kjer sta kuhinja in dnevna soba. Kuhinja in omare za shranjevanje so zasnovane kompaktno in premišljeno, tako da je prostor čim bolj funkcionalno izkoriščen. Na vrhu hiške tik pot koničasto streho je prostorna spalnica z eno veliko posteljo, na kateri lahko spijo za štiri osebe.
Čeprav gre za majhno površino v posamezni etaži, pa je občutek večjega prostora zaradi dobrega načrtovanja in razporeditve notranjosti. Velika okrogla okna in drsna vrata od stene do stene ponujajo čudovite razglede na okolico.