Alternativna shema doma v Teheranu

9. 1. 2023 | Besedilo: J. B. | Fotografije: Parham Taghioff (Perzijski fotografski center)

Maryam Pousti, Teheran, večstanovanjske stavbe, notranji vrt

V politično nemirni iranski prestolnici Teheranu živi okrog deset milijonov ljudi. Urbano tkivo doživlja v zadnjih desetletjih nepredstavljive spremembe zaradi gradnje, ki jo diktirajo kapitalski interesi, vendar najdejo pot v svet tudi arhitekturni projekti, ki ponujajo alternativo konvencionalnim modelom bivanja in gostega urbanega življenja. Ena takšnih je stanovanjska shema VOID+, ki jo je razvila arhitektka in oblikovalka Maryam Pousti.

Po podatkih iranske centralne banke je povprečna cena kvadratnega metra stanovanj decembra 2022 v primerjavi z decembrom 2021 narasla kar za 47 odstotkov in se zdaj približuje 1300 evrom za kvadratni meter, v najbolj zaželenih četrtih pa 2800 evrom. Z drastično obnovo v štirih desetletjih se je Teheran spremenil iz mesta neskončnih vrtov z enodružinskimi hišami v mesto neskončnih stanovanjskih blokov. V povsem kapitalsko usmerjenem gradbenem procesu se odnos med stavbami in obstoječim mestnim tkivom čedalje bolj izgublja. Ko so spomini na kraje izbrisani, se oblikuje metropola brez zgodb, ki bi jih lahko povedali. To je trenutna mestna podoba Teherana.

Občutenje enodružinske hiše v urbanem nizu

Arhitektki Maryam Pousti pa se je uspelo z večstanovanjsko zgradbo navezati na tradicionalno občutenje doma in ustvariti povezanost z intimnim zunanjim prostorom. Petnadstropna zgradba, katere predstavitev nam je posredovala spletna stran za promocijo arhitekture v2com-newswire, si prizadeva na novo definirati zelo ozko ozemlje stavbe v strnjenem urbanem nizu in vanjo asimilirati občutenje enodružinskih hiš, ki se širijo v okolico brez togih meja.

Arhitektka in oblikovalka Maryam Pousti je Studio Pousti, ki deluje v Teheranu in Londonu in se osredotoča na arhitekturo, interier in oblikovanje izdelkov, ustanovila leta 2013. Diplomirala je na Architectural Association School of Architecture (AA) v Londonu, eni najstarejših neodvisnih šol za arhitekturo v Združenem kraljestvu, in v angleški prestolnici delala za biroja Zaha Hadid Architects in Foster & partners.

Skrivalnice med notranjostjo in zunanjostjo potekajo skozi medsebojno igro konstrukcijskih elementov stavbe in praznine.

Značilnost projekta VOID+ je intimna praznina, ki je strateško vklesana v severno fasado, da bi se stavba vključila v okolico. Glavni vhod definira 20-metrska vodoravna ploščad z ulične strani stavbe, skozi katero je mogoč prehod na vrt za stavbo.

Minimalizem

V vsakem nadstropju sta dve stanovanjski enoti, ki ju ločuje pravokotno stopnišče, premišljeno pozicionirano kot blažilnik za preprečevanje zvočnega in neposrednega vizualnega stika med enotami. Vsaka od dveh enot v nadstropju oklepa na eni fasadi v intimno nišo oblikovan balkon, ki deluje kot notranji vrt. 

!!galerija!!


Sopostavljeni volumni praznine, ki so prevladujoča značilnost odprtega, minimalističnega tlorisa stanovanjskih enot, ponujajo igrivost skozi spreminjajoče se perspektive in poglede, kar omogoča sočasno doživljanje notranjih in zunanjih meja. Skrivalnice med notranjostjo in zunanjostjo potekajo skozi medsebojno igro konstrukcijskih elementov stavbe in praznine, izzivalnih predstav o izpostavljenosti in zasebnosti.

Prehod skozi stopniščni atrij na vrt.

Projekt VOID+ pomembno definirata izbor zaključnih materialov in hierarhija tekstur, za katerih izvedbo so poskrbeli preverjeni obrtniški mojstri. Na zunaj izstopa krtačen cementni vzorec na fasadi, ki deluje tudi kot prevodnik deževnice in ohranja čistočo stavbne ovojnice. Kljuke vrat, ograje, svetila in omarice so spretno integrirane v arhitekturne detajle stavbe. 

Sodelovanje z ustvarjalci iz različnih okolij v tem projektu je opomnik, da so zgradbe produkt intenzivnega sodelovanja in časa nastanka, v oblikovanje interierja pa je arhitektka vključila dobavitelje, kot so Hansgrohe, Blanco, Muuto, Avandad co, Silestone, in hrvaška Prostoria.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE