Kot koča sredi mesta

7. 10. 2024 | Besedilo: A. Z. | Fotografije: Steven Evans Photography

hiša, arhitketura, domovi, kanada, Waterfront Toronto

Hiša v obliki črke L je oblikovana z mislijo na trajnost, tako po uporabljenih materialih kot tudi oblikovanju. Razgibana zasnova in povezanost z naravo pričara sprehod po gozdovih Ontaria – tako sta si jo namreč zamislila arhitekta Katja Aga Sachse Thom in Adam James Thom iz kanadskega biroja AGATHOM.

Arhitekturno razgibana hiša v dveh nadstropjih je sestavljena iz različnih prostorov, ki so neodvisni in hkrati povezani z drugimi prostori, a drugače, kot smo vajeni. Prostore povezujejo notranje poti, katerih cilj je osrednji bivalni prostor v pritličju hiše. Kot pravijo v biroju, je hiša serija med seboj povezanih paviljonov v pokrajini.

»Izkušnja premikanja po hiši je zamišljena kot sprehod po gozdovih in travnikih Ontaria. Srce doma predstavlja kamin, umeščen v monolitni betonski blok sredi bivalnega prostora. Naravna svetloba se pojavi skozi utrinke, špranje sten in odboj od površin. Vsak trenutek vsakega dne v letu ustvarja povsem drugačne igre svetlobe in senc,« pravijo o zasnovi hiše v arhitekturnem biroju AGATHOM.

»Hiša je zasnovan kot niz medsebojno povezanih šotorov ali paviljonov v pokrajini in ne kot sobe, ki zapolnjujejo zunanjo lupino. Izkušnja premikanja po prostorih je zamišljena kot sprehod po gozdovih in travnikih v Ontariu - nežno navzgor čez hribe, pod nizkimi krošnjami, dramatično vzpenjanje v višine, stiskanje skozi skalne kanjone, mimo potokov ... vse pa osvetljeno iz nenavadnih in nepričakovanih virov.

Hiša (ki nam jo je posredovala spletna stran za promocijo arhitekture v2com-newswire) se skozi steklene in lesene površine odpira ter zapira, tako da poudari bližnjo in daljno pokrajino – v ospredju so krošnje dreves, ki jo obkrožajo na domačem vrtu. Učinek naravne svetlobe vpliva na videz površin in tekstur v hiši, ta se spreminja čez dan in z letnimi časi ter pripoveduje različne zgodbe.

!!galerija!!


V notranjosti se prepletata dva naravna materiala: les in beton. Tla so izdelana iz hrastovega lesa, za stropne obloge pa so uporabili brezov les. Oba materiala zaznamujeta interier, ki je umirjen in v naravni barvni paleti. Za poudarek so izbrali rdečerjav odtenek, ki se pojavi na stolih in nekaterih kosih oblazinjenega pohištva.

Na najvišji del strehe so umestili 41 fotovoltaičnih plošč, ki zagotavljajo elektriko, ki presega potrebe doma, kar omogoča, da se presežna energija vrne nazaj v omrežje. Za ogrevanje izkoriščajo geotermalno energijo oz. toplotno črpalko z geosondo. Na delih, kjer je streha ravna, so uredili strešne vrtove, ki so zasajeni z lokalnimi rastlinami, odpornimi proti suši, in se namakajo z deževnico.

PREBERITE ŠE: Nenavadna hiša s čudovitim razgledom

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE