Odprta vrata: Geometrijska zgodba

8. 7. 2019 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Blaž Zupančič

geometrijski vzorci, družinska hiša, Detajl in celota, Mateja Lužovec, Marjetka Lužovec Hrvatin, odprta vrata

V umirjenem interierju s črnimi poudarki in toplino lesa pogled najprej pritegnejo arhitekturna svetila in posebne obdelave sten. Arhitektka Marjetka Lužovec Hrvatin in krajinska arhitektka Mateja Lužovec iz biroja Detajl in celota sta se tokrat lotili zasnove interierja nove družinske hiše v treh nadstropjih, ob kateri sta poskrbeli tudi za ureditev zunanje terase z vrtom.

Hiša je na eni strani vpeta v brežino, tako da je tloris razdeljen v tri nadstropja: v pri­tličju so garaža, garderobna soba in servisni prostori, v prvem nadstropju bivalni del s kuhinjo in jedilnico ter izhodom na teraso z vrtom, v drugem pa so spalni prostori z garderobami in kopalnicami.

»Izhodišče je bilo zasnovati sodoben interier, ki bo hkrati udoben in funkcionalen. Z naročnico smo se zelo dobro ujele, tako da sva imeli pri oblikovanju proste roke. Najlažje je delati s stranko, ki ve, kaj hoče, hkrati pa zaupa v dobre rešitve in se tudi iskreno navduši nad lepo oblikovanimi kosi pohištva in opreme,« pravita arhitektki iz biroja Detajl in celota in dodajata, da so bili naročnici všeč njuni že izvedeni projekti in si je tudi zase želela interier, ki bi bil v naravnih odtenkih, sodoben in hkrati prijeten. V zasnovo sta morali arhitektki vključiti tudi pianino za hčer. Postavili sta ga na hodnik pri stop­nišču v nadstropju, kar je v središčnem delu etaže.

V interierju na željo naročnikov prevladujejo naravne in umirjene barve. Tako lahko opazimo različne odtenke sive, les, steklo in poudarke v črni barvi. Rdeča nit so tanke linije geometrijskih vzorcev, ki so najbolj opazne pri svetilih nad jedilno mizo in na stopnišču, pojavijo pa se tudi na tapetah, keramiki, preprogah, pregrinjalih, okrasnih blazinah in drugih dodatkih.

Na posameznih okrasnih blazinah se geometrijski vzorec tridimenzionalno izboči, tako da spominja na japonski origami. Japonski videz dajejo tudi ambientalna svetila v spalnici, kjer se material, ki je videti kot pergament, s prepogibanjem oblikuje v lanterno. V zavese so všiti črni trakovi v videzu usnja, pa tudi jedilniški stoli s svojo prepognjeno strukturo sedalne školjke in sedalne blazine dopolnjujejo to geometrijsko zgodbo.

!!galerija!!


»Les lepo pride do veljave na stopnišču, kjer se lesene stopnice vijejo skozi vsa nadstropja. Prav tako so lesene talne obloge v nadstropju s spalnimi prostori, razen v kopalnicah. Leseni so tudi posamezni detajli na pohištvu, okna in balkonska vrata,« pojasnjujeta arhitektki.

Za bivalni del s kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo si je naročnica želela trpežnejšo talno oblogo, ker je iz teh prostorov prehod na teraso z vrtom in letno kuhinjo. Zato so tu položili velike granitogres plošče, ki so se po besedah arhitektk lepo povezale z drugimi materiali. Za zunanjo teraso pa sta uporabili lesni kompozit, ki ne potrebuje veliko vzdrževanja, prav tako na soncu ne spreminja barve.

Posebna je tudi obdelava sten v nekaterih prostorih. »V tem projektu sva uporabili v Sloveniji dokaj nov material za obdelavo sten kerakoll, ki je zaradi svoje trpežnosti in zanimive teksture zelo dober kot obloga stene na stopnišču in okrog kamina v dnevnem prostoru. Izbrali sva zaključno obdelavo, ki daje žameten videz in v am­bient vnaša polnost,« razložita sogovornici. V dnevnem prostoru sta s tem premazom obdelali ličnice pohištvenega elementa, v katerem so shranjevalne površine in kaminska peč. S posebnim videzom je tako to postal osrednji element hiše.

Zanimive so tudi stenske obloge v kopalnicah, čeprav gre za keramične ploščice. V kopalnici za starša je stena za umivalnikom obložena s keramiko, ki jo je oblikovala slovita španska oblikovalka Patricia Urquiola za proizvajalca Mutina. »S svojim drobnim vzorcem deluje kot posebna stena, sploh ker so fuge med ploščicami minimalne in v barvi ploščic. To naredi lepo ozadje okroglemu visečemu dizajnerskemu ogledalu v stranišču in posebnemu umivalniku v kopalnici,« še pojasnjujeta arhitektki.

V mladinski kopalnici pa je stena za umivalnikom obložena z vodoodporno tapeto, ki s tankimi črnimi linijami na svetli podlagi ustvari bivalni videz prostora.

V hiši izstopa tudi osvetlitev, ki sta jo po njunih besedah zasnovali bolj arhitekturno. »Svetila so namreč povečini drobni tulci, ki s svojo rahlo bolj usmerjeno toplo svetlobo ustvarjajo prijetno splošno osvetlitev. Nekatera pa so linijska, na primer viseča linijska svetilka nad kuhinjskim otokom ali stoječa linijska svetilka v dnevnem prostoru. Malo več oblikovanja s svetili sva naredili na stop­nišču, kjer volumen prostora zapolnjujejo tanka kovinska geometrijska telesa svetilk. Podobne luči istega proizvajalca so nad jedilno mizo, kjer se deloma ponovi sestav geometrijskih likov iz tanke kovine,« pojas­njujeta Marjetka Lužovec Hrvatin in Mateja Lužovec. Nekoliko bolj igriv pristop pa sta ubrali v mladinski kopalnici, saj sta se odločili za viseče žarnice na okrasnih kablih različnih barv.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE