Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Odprta vrata: Nova zgodba

Starejša hiša je po temeljiti prenovi dobila bolj odprt tloris in sodoben interier, v katerem imajo glavno vlogo les, temno siva barva in barvni detajli. Zaznamujejo pa jo tudi posebne rešitve, kot je s steklom ločena kopalnica za starše. Pod prenovo in zasnovo interierja so se podpisali v arhitekturnem biroju Arhimodul.
6. 5. 2019 | 08:21
22. 10. 2024 | 06:41
4:29

Arhitektka Nina Grm in oblikovalec Sašo Mulalič iz biroja Arhimodul sta se lotila prenove stare hiše, v kateri so prej živeli naročnikovi starši. Hišo so popolnoma olupili, zamenjali vse tlake, naredili nove inštalacije, zamenjali stenske in talne obloge ter porušili nekaj sten, da so dobili odprte prostore.

»Že pri vhodu smo razširili predprostor, dnevno-kuhinjski del pa združili v odprt prostor, prej ju je ločeval celo dodaten hod­nik. V zgornjih prostorih je nastala večja preobrazba, saj smo iz dveh prostorov, od katerih je bil eden dvovišinski, naredili večjo in prostornejšo spalnico s kopalnico,« pojasnjujeta sogovornika, za kakšno prenovo je šlo. Na novo so zasnovali tudi vso notranjo opremo.

Naročnika sta želela, da iz manjših, temnih in zaprtih prostorov naredijo čim bolj odprto in prostorno notranjost. »Prav tako sta si želela pestrosti pri oblikovanju interierja, hkrati pa sta bila pripravljena na malo bolj posebne rešitve, kot je spalnica s kopalnico,« pravi arhitektka Nina Grm. Prenovljeni tloris obsega v spodnjem nadstropju vhodni del z garderobo in servisnimi prostori (kot sta utiliti in kopalnica), ki se nadaljuje v dnevni bivalni del s kuhinjo in jedilnico. Zgornje nadstropje je razdeljeno na dve sobi, kopalnico ter veliko spalnico z lastno kopalnico, straniščem in garderobno sobo.

!!galerija!!


»Rdeča nit stilskega oblikovanja skozi celotno notranjost hiše so les, temno siva barva in barvni detajli – modrozelena barva. Večje površine sive barve predstavljajo jedro hiše. Tako so v pritličju sivo prepleskane stene, ki so v središču etaže in so nosilne, v zgornjem nadstropju v spalnici pa so sive tiste površine, kjer je središče tega dela, in povezujejo spalni del, kopalnico, stranišče in garderobo,« pojasnjuje Grmova.

Pri vhodu so tla obložena s keramičnimi ploščicami v obliki sivih šestkotnikov, ki segajo tudi na rob stene. Po drugih prostorih so za talno oblogo izbrali lesen parket, ki so ga zaradi vizualne popestritve dodali tudi na steno za televizorjem in tako povezali tla s steno dnevnega dela. Stensko oblogo, v obliki 3D-krogov, so prav tako uporabili ob jedilni mizi. Arhitektka na vprašanje, kakšno vlogo imajo stenske obloge, odgovarja, da vnašajo dinamiko in raznolikost, saj različni materiali in oblike popestrijo prostor.

Posebna je tudi skrita kuhinjska napa nad kuhalno površino. »To je stropna vgradna napa, ki je zelo nevpadljiva, ni moteča v kuhinji, saj nima vidnega elementa nad kuhališčem, a je še vedno učinkovita in tiha, saj izsesava z izvlekom nad kuhališčem,« pojas­njuje sogovornica.

V zgornjem nadstropju vzbuja pozornost kopalnica, ki je del spalnice, ločena pa je le s steklom. »Naročnika sta si želela svojo kopalnico znotraj spalnice in bila odprta tudi za kaj bolj drznega. Tako smo zasnovali svetlo kopalnico s steklom, ki poveča in hkrati poveže intimni prostor, kot je spalnica,« pravi arhitektka in dodaja, da se hkrati iz kopalnice skozi spalnico odpirajo čudoviti pogledi v naravo. Prostora sta tako fizično ločena, a vizualno povezana.

Notranjost hiše je s prenovo dobila sodoben videz in tloris. Vizualno so jo po besedah arhitektke povezali z lesom, dopolnili s sivimi kontrasti ter popestrili z uporabo različnih materialov in barv tako na stenah kakor pri opremi.




VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine