
Svojega doma ne polnimo samo s fizičnimi predmeti, gre tudi za svetlobo, razporeditev prostorov, oken, pohištva, kontraste in ujemanje barv, strukture materialov … Ne nazadnje ga zapolnjujejo ljudje. Tako naš domovi neizbrisno odsevajo naše počutje, naš razvoj, skratka, našo bit. Povej mi, v kakšnem stanovanju živiš, in povem ti, kdo si!
Arhitektka Lidija Dragišič, Studio 360, se je celovite prenove stanovanja v Ljubljani lotila s temeljitim premislekom in aktivnim sodelovanjem naročnika. Pred posegom je bilo stanovanje zapuščeno in nevzdrževano, zato ga je bilo za normalno življenje nujno osvežiti. Poleg načrtov za gradbena dela in izdelavo pohištva je arhitektka skrbela tudi za nadzor nad izvedbo. Z izvajalci je včasih kar skupaj na gradbišču poiskala bolj optimalno rešitev, ki pa je morala ustrezati visokim merilom prenove, zastavljenim v zasnovi projekta, in naročniku.
Zaradi kakovostne tlorisne zasnove in prostorske razporeditve je prenova le minimalno posegla v organizacijsko strukturo stanovanja. Razširiti je bilo treba le kopalnici. Poleg novega pohištva so zamenjali okna in vrata, položili nove tlake in prilagodili inštalacije na novo razporeditev. Lesena vrata in okna v naravni barvi so izbrali tam, kjer zaradi zunanje lože ta niso vidna na fasadi, bela okna pa so vgradili v sobe, ki soustvarjajo celovito urejeno fasado bloka.
Stanovanje je organizacijsko razdeljeno na bivalni del z veliko dnevno sobo, kuhinjo in jedilnico ter spalni del, ki obsega dve sobi in kabinet. Med njima je servisni del z dvema kopalnicama in shrambo.
Pri oblikovanju notranje ureditve se je arhitektka držala načela manj je več. Vsa oprema je narejena po meri, zasnovana je funkcionalno in preprosto. Preplet osnovnih materialov in barv – oljen hrastov les, bela barva pohištva in črni poudarki – ustvarja prijetno domačno ozračje in toplino. Stanovanje tako pušča prebivalcem svobodo, da si po želji sami preurejajo prostor z dodatki, kot so slike, dekorativni predmeti, barvne blazine, preproge in podobno.
Izvirni detajli zakrivajo nekatere »nepravilnosti« stanovanja. Kompozicija omare v dnevni sobi skriva dimnik, v omari ob jedilni mizi je še drugi dimnik, pa tudi bela tehnika in nepogrešljivi kuhinjski aparati. Bela barva, čiste linije in ogledala prostore navidezno povečajo. Mehkobo po vsem stanovanju vnašajo dolge zavese, ki zastrte spremenijo barvo prostorov, zlasti črna zavesa v dnevni sobi. Lesena stenska obloga iz oljenega hrasta ima vlogo osrednje shrambne omare, ki povezuje vse dele stanovanja in se odpira z vseh strani, v njej je skrit tudi radiator.
Nadstandardno velika lesena jedilna miza se je lastnikom sprva zdela prevelika in bi jo skoraj dali zmanjšati. A še preden je prišel mizar, so ugotovili, da sta njena oblika in velikost izjemni, in tako je postala središče družinskega druženja.
Kako lahko svoj dom oblikujemo, da bo prijeten, zdrav in varen? Enoznačnega odgovora žal ni. Vsako stanovanje je edinstveno, še bolj edinstveni pa smo njegovi uporabniki. Treba je poiskati najboljšo rešitev, ki ustreza obstoječim danostim, možnostim, potrebam in željam. Dobra arhitekturna rešitev je gotovo tista, ki uporabniku izboljša življenje, mu odpre nove razsežnosti za bivanje in delo.