Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Počitniški apartma za dva

Podstrešno stanovanje, ki meri le 23 kvadratnih metrov, z lepim razgledom na Bohinjsko jezero in Alpe, zaznamuje masivni smrekov les. Mini apartma za dva je zasnovala arhitektka Meta Kutin.
Foto: Mitja Sodja
Foto: Mitja Sodja
25. 4. 2022 | 16:07
22. 10. 2024 | 16:51
4:25

Hiša, v kateri je apartma, je bila večkrat prezidana in brez pravega reda razdeljena v več majhnih stanovanjskih enot. Tako je imelo po besedah arhitektke Mete Kutin iz biroja mKutin arhitektura tudi majhno podstrešno stanovanje dokaj zapleten tloris, a hkrati veliko odliko: čudovit razgled skozi podstrešno okno na Bohinjsko jezero in Alpe.

Foto: Mitja Sodja
Foto: Mitja Sodja

»Mansarde imajo svoj čar, a s seboj prinesejo tudi nekatere izzive. Ker je Stara Fužina spomeniško zaščitena vas, nismo želeli posegati v zunanji ovoj stavbe. Zato smo čim bolj izkoristili dve obstoječi okni,« odgovarja arhitektka na vprašanje, pred kakšnimi omejitvami so se znašli pri tem projektu. Poleg tega je bil večji izziv kot sama podstreha zapleten tloris stanovanja, ki ga niso smeli spreminjati. »Kljub razgibanosti tlorisa nam je uspelo v prostor vnesti občutek odprtosti in smiselno hierarhijo med območji uporabe. Nerodno umeščen vhod v kopalnico je skrit. Jedilna miza je v središču dogajanja, ne da bi omejevala prostor, veliko shranjevalnih površin pa zdaj skoraj ni zaznati,« pojasnjuje Meta Kutin.

Razgled na Bohinjsko jezero

Kuhinjo so umestili na prehod takoj ob vhodu v stanovanje, saj je drugam ni bilo mogoče. Kuhinjski pult so nekoliko podaljšali v jedilno mizo, ki je postala središče stanovanja. »Skozi okno, obrnjeno proti jugu, se odpre pogled na Bohinjsko jezero, a je po­stavljeno dokaj visoko. Zato smo opremo kuhinje zasnovali tako, da podaljšani pult služi kot višja jedilna miza, od koder se pogled usmeri neposredno na značilno bohinjsko veduto z jezerom. Neverjetno, kaj se pridobi že s tem, da sediš na 20 cm višjem stolu. Če samo pomislim, da je bila prej jedilna miza umeščena pod okno, sedel pa si s hrbtom obrnjen proti razgledu,« pripoveduje arhitektka.


V prvotnem tlorisu stanovanja se je v kopalnico vstopalo kar iz jedilnega kota, ob prenovi so vhod skrili v leseno zidno oblogo. Tako se zdaj kopalnica skriva v lesenem kubusu. Spalno-bivalni del apartmaja ima več funkcij. V veliki omari je prostor za televizijo, pa tudi shranjevanje posteljnine in prtljage. Kavč se lahko spremeni v ležišče za dva.

Pohištvo iz smrekovega lesa

Pohištvo je izdelano po naročilu iz masivnega smrekovega lesa. »Ker smo v Bohinju in je stanovanje namenjeno počitniškemu oddihu, je bilo pomembno, da se to čuti tudi v interierju. Pri tem apartmaja nisem želela natrpati s preveč opreme, ki bi ga zasičila, pa tudi ne z arhitekturnimi detajli, ki zahtevajo pozornost pri vzdrževanju. Želeli smo ambient, ki je lokalen, domač, hkrati pa ni treba preveč skrbeti zanj, saj je namen­jen počitnicam. S temi željami so se kar same ponudile trpežne in naravne masivne smrekove lepljene plošče. Smreka obdaja apartma tudi zunaj, ko pogledamo skozi okna,« pojasnjuje sogovornica. Ob tem poudarja, kako pomembno je delo z lokalnimi izvajalci: »Jaz jim pokažem sodobne rešitve, oni pa mene naučijo marsikatero skrivnost dela z lesom.« Ves les je oljen. S takšno obdelavo se ohrani naravni otip materiala, pa hkrati je preprost za obnovo, če se poškoduje, na primer zaradi hoje v težkih pohodnih čev­ljih, v katere se rad zatakne kakšen kamenček. Ob lesu in belih stenah se v interierju pojavi še črna barva na svetilih in kovanih detajlih.

PREBERITE ŠE: Prenova za zrela leta


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine