Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Prenova družinske hiše

Kako se da preoblikovati tipično slovensko hišo z začetka 21. stoletja, ki so jo zaznamovali majhni prostori, hodniki in nesmiselne frčade? Predstavljamo primer prenove, ki so se jo lotili v arhitekturnem biroju od-do arhitektura in s katero so takšno nefunkcionalno hišo s temeljito reorganizacijo tlorisa in drugimi posegi približali sodobnemu načinu bivanja.
Foto: Ana Skobe
Foto: Ana Skobe
6. 9. 2022 | 14:23
22. 10. 2024 | 17:32
3:44

Družinska hiša, ki meri 187 kvadratnih metrov, je bila značilna za čas okrog leta 2000, zato je potrebovala posodobitev, saj danes živimo v bolj odprtih prostorih z veliko naravne svetlobe.

»Obstoječa hiša predstavlja tipični primer gradnje iz začetka 2000: neposrečen tloris, predimenzionirani prostori, polkrožni elementi in zapletena geometrija. Spalni prostori in kopalnica so bili umeščeni v mansardo s številnimi frčadami, vogali, 'zlomi' v stropu in ostrešju. Vse to je predstavljalo velik izziv za oblikovanje sodobnega tlorisa in racionalno zasnovo,« pojasnjuje arhitekt Aleš Žmavc iz biroja od-do arhitektura.

S prebojem stene so zagotovili prehodnost prostorov. Na eni strani je ta stena namenjena knjižnici.
Foto: Ana Skobe
S prebojem stene so zagotovili prehodnost prostorov. Na eni strani je ta stena namenjena knjižnici. Foto: Ana Skobe

Prenovljen tloris

Izvedli so reorganizacija tlorisa, zasnovali nove okenske odprtine, naredili preboje v obstoječi konstrukciji in oblikovali novo po meri izdelano pohištvo, ki je prilagojeno novi zasnovi prostorov.

»V sklopu prevetritve tlorisa smo celotno pritličje namenili bivalnemu prostoru. Tloris pritličja je organiziran krožno okoli polkrožnega volumna, ki ga definira stopnišče. Tudi preostali deli pritličja defnirajo pohištveni volumni, ki ob vhodu objamejo vhod dnevnega WC-ja, ta se nadaljuje v omaro s čevlji in na drugi strani garderobno omaro, ki se nadaljuje v kuhinjo. Ključni element vhoda v hišo predstavlja polkrožno stopnišče s kovinsko ograjo, ki dodatno poudari njegovo obliko,« razlaga arhitekt novo zasnovo hiše.


Okenska niša za druženje

V dnevni sobi so po besedah arhitektka izvedli dva preboja. Z enim so znižali parapet okna, ki so ga oblikovali v poudarjeno nišo oz. okvir in sedišče, nasproti pa z drugim prebojem ustvarili povezavo s knjižnico in s tem pretočno krožno komunikacijo po pritličju. »Preboj proti knjižnici objameta nova lesena volumna. Na eni strani omara objame kaminski vložek, na drugi strani pa omara postane TV-element s kovinsko polico, ki nadaljuje oblikovno potezo kamina. Element se na drugi strani nadaljujejo v domačo knjižnico ter osvetljene police za spominke in slike,« še pojasnjuje arhitekt in dodaja, da je prav to glavni poudarek v hiši.

Sedežno garnituro s premičnimi nasloni so v prostor postavili tako, da je odmaknjena od stene, usmerjena pa je lahko proti televiziji in kaminu ali proti oknu z nišo, kjer se ustvari dodaten prostor za druženje. Pritličje hiše je zasnovano v umirjeni barvni shemi: lesena tla, bela in siva barva ter leseni in črni poudarki.

V mansardo hiše so umestili dve otroški sobi, spalnico in kopalnico. »V spalnici staršev smo z manjšo reorganizacijo oblikovali garderobno sobo, ki je s spalnico povezana s stekleno steno,« je še povedal sogovornik. Obe kopalnici imata nevtralno barvno shemo z lesenim pohištvom in poudarkom na kovinskih detajlih. V eni kopalnici so poudarki v črni barvi, v drugi pa v barvi medenine.

PREBERITE ŠE: Posodobitev hiše iz sedemdesetih


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine