Prenova polkletnega stanovanja

Čeprav nima toliko svetlobe kot stanovanja v nadstropjih, je polkletno stanovanje svetlo in prostorno. Po prenovi in zasnovi interierja, ki se ga je lotila arhitektka Maruša Debevec, je nastalo sodobno, elegantno in umirjeno domovanje.

Tloris polkletnega stanovanja je bil pred prenovo razdrobljen na več manjših dotrajanih prostorov, ki so potrebovali temeljito prenovo. Nekoč so bili ti prostori namenjeni kleti v hiši, pred več kot 20 leti pa so jih preuredili stanovanje, hkrati s tem pa uredili izhod na dva vrtova ob stanovanju.

Tloris stanovanja, ki meri približno 80 kvadratnih metrov, so po besedah arhitektke Maruše Debevec v večji meri ohranili takšnega, kot je bil. Podrli so le manjši del nenosilne stene, s čimer so prostor odprli in s tem poskrbeli za več naravne svetlobe. »Temu sledi tudi tlorisna zasnova opreme, ki je oblikovana okoli sredinske nosilne stene. Osrednji prostor povezuje krožna omara, ki razširi bivalni prostor. Linija omar ob zunanji steni pa ga s prehodi povezuje z obema atrijema,« pojasni arhitektka.

Svetli odtenki za opremo

»Glede na to, da je stanovanje nekoliko temnejše, smo izbrali svetle tone in imitacijo lesa. Ker so v stanovanju na stropu vidne cevi, smo materiale kombinirali tudi s perforirano kovino, za katero se skrivajo razdrobljeni servisni prostori, s tem pa smo tudi na videz zmanjšali število vrat. V delovni sobi oziroma sobi za goste je namesto vrat zavesa, kar omogoča, da je prehod povečini odprt in tako prostor bolje osvetljen. Kadar so v stanovanju gosti, se zavesa lahko zastre,« pojasnjuje sogovornica. Zavesa v zeleni barvi, je tudi edini element, ki odstopa od umirjene barvne sheme. Večji kosi pohištva so v svetlejših barvah, v beli in kapučino odtenkih z lesenimi elementi. Barvni poudarki so narejeni z manjšimi kosi, kot so zavese.

Osrednji element stanovanja je omara, speljana okoli sredinske nosilne stene, ki ima na eni strani krožne zaključke, zlasti zaradi stiske s prostorom, hkrati pa tudi zmehča prostor, je še povedala arhitektka.

Veliko pozornosti so namenili tudi osvetlitvi stanovanja. Čeprav ima na dveh straneh klasična okna in izhod na vrt, je zaradi nižje pozicije še vedno slabša osvetlitev kot pri ostalih etažah. Zato so pri svetilih pazili, da so različna (od nežnih ambientalnih do tračnih svetil z več viri, ki se lahko prilagodijo in dopolnijo) in se tako lahko prostor po potrebi dodatno osvetli.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE