Razstava in borza oblikovanja Top ideje, ki so ju uvedli lani, bosta letos potekali v mednarodni zasedbi, razstavljenih pa bo približno 30 prototipov pohištva in drugih izdelkov za dom. Kakor pravijo organizatorji, je ideja za oblikovalsko borzo nastala z namenom, da popestrijo sejem, mu vdahnejo nove, sodobne, za širšo javnost in stroko privlačne vsebine ter dogodke. »Da sledimo viziji, ki sejem razvija v enega osrednjih vsakoletnih dogodkov na področju bivanjske kulture tudi širše, v mednarodni kontekst sosednjih držav in podobnih geografsko-gospodarskih perspektiv. Glavni namen dogodka je spodbujati stik oblikovalske stroke z industrijo,« so zapisali ob napovedi dogodka, ki bo potekal v dvorani Povodni mož.
Razstave bodočih oblikovalcev
Pomemben del tega procesa je tudi sodelovanje z izobraževalnimi inštitucijami in bodočimi oblikovalci ter arhitekti. Tako se bodo letos v okviru sejma na več razstavah v dvorani Gazela predstavili študentje različnih oddelkov Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) ter Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. »Tokratno tradicionalno sodelovanje z Gospodarskim razstaviščem, ki daje pomen oblikovalskim strokam, je zaokrožen vpogled v tiste specifične prispevke, ki želijo izboljšati javno in zasebno okolje. Tu tudi predstavljamo smiselno povezovanje dveh specifičnih oblikovalskih disciplin,« je zapisal profesor dr. Saša J. Mächtig. Oddelek za industrijsko oblikovanje se predstavlja z dvema projektoma oziroma primeroma sodelovanja z lokalno industrijo. Prvi je rezultat, ki je nastal na pobudo Javne agencije za tehnološki razvoj RS (TIA) in v sodelovanju konzorcija petih podjetij (Brest, Svea, Silvaprodukt, Kolpa in Tom) z oddelkom za lesarstvo biotehniške fakultete ter oddelkom za industrijsko oblikovanje ALUO. Drugi projekt predstavlja DesignLab 2011, mednarodni natečaj inovativnih rešitev za podjetje Electrolux. Letošnja tema DesignLaba je mobilnost kot izhodišče snovanja Electroluxovih aparatov za gospodinjstvo, pripravo hrane, shranjevanje, pranje in vzdrževanje. Oddelek za krajinsko arhitekturo biotehniške fakultete se pod vodstvom profesorice dr. Ane Kučan predstavlja s študentskimi deli, ki so jih v sodelovanju z občinama Ilirska in Slovenska Bistrica izdelali študenti 3. in 2. letnika študija. Obe nalogi izhajata iz sodobne razvojne paradigme, ki gleda na urbani in krajinski razvoj mesta kot na celoto. »Prostorska zasnova Ilirske Bistrice razvija potenciale krajinskega okvira in degradiranih območij znotraj mestnega tkiva. Delavnica v Slovenski Bistrici obravnava problematiko prenove grajskega parka in raziskuje načine, kako ohraniti zgodovinski del parka in kako ga vpeti v širšo okolico.«
Prav tako v dvorani Gazela bosta na ogled pregledna razstava študentskih del Visoke šole za dizajn v Ljubljani z naslovom Polje oblikovanja – Design fields (forever) in razstava Društva oblikovalcev Slovenije (DOS), ki se tokrat predstavlja s konceptom, temelječim na ideji labirinta, zato tudi naslov LABirintDOS. Ker so razstavljeni izdelki zelo raznoliki, bo imel vsak oblikovalec svoj prostor, vse pa povezuje enotna scenografija. Na razstavi sodelujejo Renata Bedene, Bela Bela, Ljubica Čehovin, Jurij Dobrila, Mateja Panter in Jožica Curk, Anka Štular in Pavla Bonča (Skarabej), Tea in Edo Vidovič, Nina Zidanič in Marjan Žitnik. Koncept LABirintDOS bo tudi kulisa za podelitev nagrad DOS in srečanj s posameznimi oblikovalci.
Nagrade za najboljše
Na sejmu bodo znova nagradili najboljše, tokrat malo drugače, saj letos ne bodo podelili nagrad zlata vez. Ostaja nagrada deset najboljših – Top Ten za izdelke in sistemske rešitve, ki najbolje združujejo funkcionalnost s tehnološko oziroma likovno kakovostjo. S to nagrado želijo pozornost obiskovalcev in javnosti usmeriti k izdelkom, ki jih odlikujejo posebni oblikovalski dosežki. Med njimi bo strokovna žirija izbrala najboljšega, top of the top. O desetih najboljših bo odločala mednarodna komisija, ki jo bodo sestavljali predsednik arhitekt Janez Koželj, člani oblikovalci Vladimir Pezdirc, Doris Koefer, Jure Miklavc, Marco Marangone in Marijan Orešić.
Prav tako bodo podelili tri nagrade za najlepši razstavni prostor. Komisija, katere člani bodo Jani Bavčer, Mladen Treppo in Damjan Uršič, bo na podlagi meril izvirnosti, oblikovne dovršenosti in estetskega vidika izbrala tri najlepše in razstavljavcem podelila posebna priznanja. Priznanje za dosežke v oblikovanju vsako leto podeli tudi DOS. Tokrat bodo o izdelkih presojali Matjaž Deu, Lenka Kavčič in Barbara Prinčič.
Ob sejmu bodo potekala predavanja in okrogle mize. Podrobneje jih bomo predstavili v prihodnji številki naše priloge, za začetek le napovejmo uglednega gosta iz tujine, to je finski oblikovalec Ilkke Suppanen, ki bo imel uvodno predavanje v okviru okrogle mize o povezovanju oblikovanja in industrije.