Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Dupleks kontrastov in mehkobe

Glavni poudarek dupleks stanovanja, katerega bivalni prostor se z velikimi okni ozira proti jugovzhodu, je galerijski prostor. Sodobnemu domu, ki sta ga zasnovali Janja Štibernik in Teja Sedmak iz studia Alter arhitektura & design, daje občutek zračnosti, ker stopnice v gornjo etažo zakriva trikotna pohištvena kompozicija, pa je dnevni del stanovanja bolj intimen.
27. 2. 2024 | 19:48
22. 10. 2024 | 20:56
6:21

Avtorici oblikovanja sta projekt notranjega oblikovanja začeli snovati v fazi, ko so bile spremembe stanovanja s skupno površino 128 kvadratnih metrov v novem vila bloku v Kranju še mogoče, a je bilo tlorisno odlično zasnovano, zato sta ga s celostnimi pohištvenimi potezami le dodatno definirali. Glede na zasnovo opreme je bilo treba premakniti samo električne in vodovodne inštalacije.

V prvi etaži stanovanja se od vhodnega prostora zvrstijo spalnična suita za starše, dnevni WC, dnevni del s kuhinjo, jedilnico in galerijsko dnevno sobo, stopnice v drugo etažo in zunanja loža, v delno mansardnem zgornjem nadstropju pa delovni kotiček s knjižnico na galeriji, garderoba, otroški sobi in otroška kopalnica.

PREBERITE ŠE: 7 NAJLEPŠE PRENOVLJENIH SLOVENSKIH DOMOV

Odprt prostor, a z intimnimi kotički

Prostor nasproti stopnic na galerijo je urejen v knjižnico in domačo pisarno.
Foto: [object Object]
Prostor nasproti stopnic na galerijo je urejen v knjižnico in domačo pisarno. Foto: [object Object]
Izhodišče projekta je bilo po besedah arhitektke Janje Štibernik, ustanoviteljice studia, ustvariti estetsko in funkcionalno celoto, ki so jo dosegli z nekaj bistvenimi potezami, ki definirajo prostor tako kompozicijsko, uporabniško in materialno.  "Osnovo predstavljajo pohištvena poteza s televizijo in kaminom, ki tvori ograjo stopnicam v galeriji in skriva odlagalne površine, enotna poteza, ki objame osrednji kubus dnevnega dela, skriva dnevne sanitarije in se zaključi v kuhinji, zgoraj pa celovita linija, ki poveže omare in vhoda v obe otroški sobi na galeriji," pravi arhitektka. Z izborom materiala in barv so prostor dovršili v kontrastne ambiente, ki se med seboj dopolnjujejo in definirajo posamezne kotičke.

Ob vstopu v stanovanje nas pritegne več stvari: temnjeno rjavo ogledalo, ki skriva izkoriščen prostor pod stopnicami, osvetljena bela reliefna stenska inštalacija, katere avtorica je Janja Štibernik, odprt prostor pa omogoči pogled tudi proti jedilnici. Za vhodnimi vrati se pojavi garderobna omara v kovinskem materialu in pod njo oblazinjena zelena klopca, ki poskrbi za barvno presenečenje v prostoru. Iz predsobe se vstopi v starševski del stanovanja: spalnico s kopalnico in garderobo. Tu prevladujejo zemeljski toni in umirjeno oblikovanje. Oblazinjeno vzglavje pri postelji ponuja mehek naslon, hkrati pa z neizrazito bravo umirja.

V osrednjem dnevnem prostoru osvetljuje okroglo mizo v temnem furnirju ambientalno viseče svetilo, spuščeno s stropa galerije. Za jedilnico sledi najnežnejši del stanovanja, kot izpostavi sogovornica. "Sedežni kotiček v dnevni sobi namreč definirata že na pogled mehka, skoraj bela zofa in minimalistično, z organskimi zavoji oblikovana bela stenska obloga." Ambient zaokrožajo stenski svetili, klubski mizici, nežna preproga in zelenje, vse našteto pa mehča zavesa.


Vloga kontrastov

Osrednji kubus stanovanja je v beli barvi. Ta zajema celoten visoki sklop kuhinje, omare in vitrine, ki so del jedilnice, nasproti vhoda pa skriva dnevni WC s pralnico.

Galerijsko zasnovo poudarja temna kompozicija v wenge furnirju s poševnim zgornjim robom, ki tvori ograjo stopnicam, hkrati pa daje prostor televiziji, kaminu, odprtim policam in omogoča dodaten shranjevalni prostor. Z načrtovanjem in izvedbo pravih materialov so lahko zagotovili umestitev  kamina na bioetanol pod televizijo. V temnem furnirju so tudi podpultne omarice v kuhinji ter stenska obloga v odprti pisarni galerije.

"Ves čas načrtovanja smo iskali zgodbo v premišljenem kontrastu, ki bo na eni strani definiral stanovanje, ga uokviril, na drugi strani pa poudaril zračnost, odprtost in naravno osvetljenost," povzame koncept arhitektka.

Kot pravi, je galerijska stena ob stopnicah, ki je za zdaj še prazna, namenjena spontanemu polnjenju s slikami s potovanj in umetninami, ki bodo tvorile domačo galerijo. V ta namen je pripravljena tudi osvetlitev s stropnimi reflektorji.

Pogled navzdol.
Foto:
Pogled navzdol. Foto:

Odprta pisarna v nadaljevanju galerijskega prostora, v drugi etaži, je hkrati knjižnica ali mesto za počitek. Galerijski prostor določa tudi dolga bela pohištvena stena, v sklopu katere so vrata v dve otroški sobi, shranjevalne omare in za režami klimatska naprava. Ena otroška soba je že opremljena, druga pa bo nekaj časa še služila kot dodaten prostor za shranjevanje. Oprema otroške sobe je minimalistična z jasno vzdolžno zasnovo: v začetku jo tvori niz omar z ogledalom, na koncu, kjer se soba razširi, pa sta postelja ter delovni kotiček.

»Dober dan«

Kmalu po izvedbi interierja, za katerega je večina opreme narejena po meri, sta oblikovalki projekt poimenovali kot Stanovanje Bonjour, saj subtilno oblikovani ambient stanovalce prijazno povabi naprej. S tem so se strinjali tudi investitorji, ki radi poudarijo, kako lepo je bivati v novem domu in v njem gostiti ljube osebe. "Meniva, da smo se izkazali oboji. Mi, ki smo kot oblikovalci zavzeto usklajevali našo vizijo prostora z željami investitorjev, in investitorji, ki so s posluhom in občutkom za estetiko prav tako pripomogli k rezultatu," zaokroži zgodbo Janja Štibernik.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine