Objavljeno: 3. 1. 2024
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: Aleš Rosa
Svetlo, lahkotno in igrivo – Stanovanje v hiši iz tridesetih let prejšnjega stoletja preseneti z nepričakovanim tlorisom – ko vstopimo, se najprej odpre pogled skozi odprto stekleno steno in odstrto zaveso v spalnico ter naprej skozi okno na Kamniško-Savinjske Alpe. Svetel, lahkoten in igriv interier, v katerem se bohotijo zelene rastline, sta oblikovala arhitekta Ana Doles in Martin Gustinčič iz biroja Mehanizem. Pred prenovo je bilo stanovanje v zelo slabem stanju. Zato je sledila temeljita prenova, od tlakov, vseh napeljav in sten do strehe in stavbnega pohištva. Spremenil pa se je tudi tloris. Prostore so glede na prejšnje stanje zamenjali: nekdanja kuhinja je postala spalnica, nekdanja dnevna soba kuhinja z jedilnico, nekdanja spalnica pa dnevna soba.
Objavljeno: 3. 1. 2024
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: Janez Marolt
Preobrazba garsonjere – Nekdanja garsonjera je s prenovo postala preprosto in asketsko stanovanje z ločeno spalno nišo. Zdaj stanovanje lastnici ponuja svežo izkušnjo bivanja in nov dom za sanjarjenje. »Zgornje etaže poslovno-trgovskega centra, t. i. 'Šavel centra', v središču Murske Sobote, zgrajenega konec devetdesetih let prejšnjega stoletja, so bile večinoma zasnovane kot stanovanja, ki še danes veljajo za ena boljših v mestu. Večina stanovanj v višjih etažah se s svojimi pogledi odpira v daljavo panonskega horizonta, z odprto konstrukcijsko zasnovo pa dopuščajo dokaj svobodno preoblikovanje tlorisnih razporeditev in fleksibilno uporabo skozi čas,« pravi arhitekt Tomaž Ebenšpanger iz biroja Skupaj arhitekti, ki se je lotil prenove enega od omenjenih stanovanj – 40 kvadratnih metrov velike garsonjere. Ta je po prenovi zaživela z ločeno spalnico, ki jo je arhitekt umestil na začetek stanovanja.
Objavljeno: 3. 1. 2024
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: Luka Vunduk
Prenova stanovanja v terasastih blokih – S temeljito prenovo je stanovanje v terasastih blokih v Ljubljani dobilo novo podobo po meri mlade družine. Sodoben interier, ki ga je zasnovala oblikovalka Gea El Habashy, zaznamujejo les in grafitno siva barva ter okrasne rastline. Stanovanje v velikosti 86 kvadratnih metrov, ki ga je zasnovala za mlado družino, je bilo v prvotnem stanju in ni ustrezalo sodobnemu načinu bivanja družine.
Dom za družino arhitektov – Ekspresna korenita prenova stare novogradnje − tako bi lahko povzeli slabe štiri mesece, ki so štiričlanski družini omogočili, da se je preselila iz dvosobnega stanovanja v prostornejši dom s pravim vrtom. Izšlo se je tako, da se je hčerkama izpolnila največja želja, povezana s selitvijo − ni jima bilo treba v drugo šolo in nista šli daleč od svojih prijateljev. Arhitekta Ajda Kolenbrand Judež in Jure Judež sta iskala stanovanje, ki bi ga lahko uredila po lastnih željah, zato ju niso zanimale ne zaključene novogradnje ne prenov¬ljena stanovanja. Iskala sta nekaj, kar bi lahko brez slabe vesti najprej »porušila«, na primer stanovanje z vrtom v manjši večstanovanjski hiši, da bi si potem ukrojila družinski dom. Zaradi pomanjkanja ponudbe bi nad to zamislijo skoraj obupala, potem pa sta med epidemijo koronavirusa zasledila oglase za stanovanja v kompleksu treh tri¬stanovanjskih stavb, ki so bile deset let prazne in slabo vzdrževane.
Objavljeno: 3. 1. 2024
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: Ana Skobe
Stanovanje za občasno bivanje – Arhitekta Urša Križman in Luka Fabjan iz Studia Aino sta se lotila prenove stanovanja v bloku iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, ki je bil zgrajen po principih prefabricirane betonske gradnje. Nastal je dom za mlado družino, ki občasno biva v Sloveniji. Prenova stanovanja, ki meri 45 kvadratnih metrov, je bila temeljita, obsegala je tako zamenjavo inštalacij, tal, sten, stavbnega pohištva, odstranitev predelnih sten in pohištva kot tudi spremembo tlorisne zasnove.
Objavljeno: 3. 1. 2024
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: Ana Skobe
Mansarda: S prenovo ohranili dušo družinske hiše – Svetlo in prostorno mansardo v hiši iz 40. let prejšnjega stoletja poleg lesa zaznamujejo zelene pečnice, vgrajene v kuhinjsko pohištvo. Te predstavljajo oblikovni in barvni poudarek, hkrati pa se navezujejo na ognjišče kot simbolno središče doma. Pod prenovo in zasnovo interierja sta se podpisali arhitektki Damjana Zaviršek Hudnik in Sandra Banfi Škrbec.
Objavljeno: 3. 1. 2024
| Avtor: Aleksandra Zorko
| Foto: Ana Skobe
Namesto prizidka evolucija tlorisa – Hiša iz devetdesetih let prejšnjega stoletja je doživela evolucijski razvoj svoje nekdanje podobe. Namesto prizidka so arhitekti iz biroja Arhimetrics, Dare Vasiljević in Tanja Špan Vasiljević kot vodji ter Domen Puc, spremenili tlorisno zasnovo, hišo pa odprli h gozdu in z letnimi časi spreminjajoči se lepoti narave. Lastnica hiše je želela prenovo zaradi pomanjkanja prostora, želela večjo dnevno sobo, drugačno kuhinjo …, nekateri prostori so bili premajhni, drugi preveliki. Hiša pa je bila v osnovi dobro grajena. Po opravljenem posnetku stanja in analizi strankinih želja so ugotovili, da na opisane potrebe lahko odgovorijo z reorganizacijo tlorisne zasnove in ne s prizidkom.
Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?
S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij,
s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine,
ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo,
da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.