Kaj morate vedeti o izbiri barv za dom

9. 6. 2020 | Besedilo: P. I. | Fotografije: Jub

Jub, barvna shema, stenske barve

Barve imajo izjemno moč. Z njimi lahko ustvarjamo vzdušje, uravnavamo razpoloženje, raven energije; imajo tudi terapevtski učinek. V prostoru pa lahko s premišljeno igro barv in svetlobe pričaramo optične učinke, kot so njegovo zvišanje, znižanje, povečanje, pomanjšanje, podaljšanje ali skrajšanje.

Preden se torej lotite barvanja sten in opremljanja prostora s pohištvom in dodatki, se najprej vprašajte: Kako se želim tu počutiti? Kaj želim, da ta prostor sporoča? Koliko je v njem naravne svetlobe? Katere barve so mi blizu? Koliko si jih želim v prostoru in kako naj jih uskladim med seboj? Želim z njimi doseči kak poseben učinek?

Sliši se veliko, a ko si odgovorite na ta vprašanja in se seznanite z nekaj osnovnimi pravili uporabe barv v prostoru, bo veliko manj možnosti za to, da »usekate mimo«. Tudi tu velja načelo manj je več oz. bolje je biti diskreten pri izbiri stenskih barv in si nato dovoliti nekoliko več pri izbiri dodatkov. Na barvno teorijo, ki narekuje smernice barvnih kombinacij in harmonije, se zanašajo tudi oblikovalci in umetniki.


Lastnosti barv

Barvna teorija je prikazana na spektru barvnega kroga, ki vsebuje tako imenovane primarne, sekundarne in terciarne barve, katerih odtenke lahko uravnavamo z dodatki bele, črne in sive. Delimo jih na tople (rumeni, rdeči, oranžni) in hladne (modri, zeleni, vijolični). Lastnosti barv so ton, svetlost in intenzivnost oz. nasičenost.

Harmonične kombinacije

Da v prostoru dosežemo harmonijo barv, je treba vedeti, katere dobro delujejo skupaj in zakaj, pri tem pa upoštevati še druge elemente v prostoru. Ko se odločamo za barvno harmonijo, tj. različne kombinacije, navadno izberemo eno prevladujočo barvo oz. odtenek, ki ga vsi drugi dopolnjujejo. Harmonije, ki jih poznamo, so:

  • monokromatska (ena temeljna barva + dva njena odtenka, od tega eden svetlejši, lažji; drugi pa temnejši, globlji);
  • analogna (tri barve, ki so si sosednje na barvnem kolesu v razmerju 10-30-60);
  • komplementarna (barvi, ki sta si na barvnem krogu nasprotni; ena hladna, druga topla; ena prevladujoča, druga za poudarke);
  • razširjena komplementarna shema (dve nasprotni si barvi + ena sosednja; zelo kontrasten učinek, a nekoliko umirjeno delovanje).



Optični učinki barv

Znano je, da z barvami lahko vzbudimo vtis, da so prostori videti drugačni, kot so v resnici. Poudarimo ali prikrijemo lahko velikost prostora, kak njegov del osvetlimo ali prikrijemo. Tako tople, temnejše barve prostor navidezno zmanjšajo in elemente zbližajo; hladne pa ga povečajo in elemente navidezno oddaljijo. Temne, tople barve najbolj oddaljene stene prostor skrajšajo, svetle in hladne podaljšajo. Temni odtenki ga znižajo, svetli pa zvišajo.


Vez med barvami in psihologijo

Poleg optičnega učinka, ki ga želimo doseči z barvami, imejmo v mislih tudi psihološkega: kako se kakšna barva prilega namenskosti prostora, kakšen naj bo ambient, kakšno razpoloženje naj vlada v njem. Vsaka barva ima svoj pomen in po svoje vpliva na razpoloženje in energijsko raven. Kakšen je naš odnos do barv, pa tudi odraža našo osebnost.

ABC psihologije barv

Rumena izžareva vedrost in svetlost. Povezujemo jo z mladostjo, igrivostjo in radovednostjo.

Zelena je barva potrpežljivosti; predstavlja naravo, srečo, varnost, ravnovesje. Izbrani zeleni odtenki nas lahko hkrati umirjajo ali poživljajo.

Modra izžareva modrost in razvoj. Povezuje nebo in vodo ter nas vodi v razmišljanje, svobodo in globino. Poznamo jo tudi v vlogi avtoritete, čistoče in zaščite.

Oranžna pomaga spodbujati ustvarjalnost ter hkrati odraža udobje, okus, aktivnost, komunikacijo in navdih.

Vijoličasta je barva inteligence in čustev. Je znak razkošja, prestiža, ženskosti in hkrati nežnosti.

Rdeča je strastna, drzna in hkrati nevarna. Pomeni energijo, vitalnost, hitrost, dinamičnost.

Rožnata je barva zabave, igrivosti, optimizma, nežnosti in ženskosti.

Zlata in srebrna izražata hlad in dragocenost ter sta simbol prestiža.


Ste našli svoje barve? Dobite jih pri Jubu – spremenile vam bodo dom.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE