Kako urediti delovni prostor za šolarja

19. 8. 2020 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Shutterstock

šolarji, pisalna miza, otroške sobe

Novo šolsko leto je pred vrati. Večina si želi, da bi ga začeli v šolskih klopeh. Ne glede na negotovost, povezano z novim koronavirusom, je treba tudi v domačem okolju poskrbeti za primeren delovni prostor za otroka, ki obiskuje šolo. Ali veste, na kaj morate biti pozorni pri tem?

Pohištvo za otroške sobe je danes zanimivo oblikovano in zelo prilagodljivo, tako da je mogoče z njim ustvariti prijetne kotičke za spanje, učenje in igranje. Tako kot je treba skrbno izbrati pohištvo, je dobro nameniti veliko pozornosti tudi umestitvi pisalne mize in stola, na katerem bo otrok presedel čas ob pisanju šolskih nalog. Ob načrtovanju opreme, izbiri barv in dekoracije ter drugih dodatkov ne bi smeli pozabiti na naravno osvetlitev sobe. Poskrbeti je treba, da bo svetloba enakomerno razporejena po prostoru.

Pisalna miza naj bo ob oknu

Razporeditev pohištva in umestitve pisalne mize v otroški sobi je dobro načrtovati sočasno z načrtovanjem okenskih odprtin. Delovno mizo je smiselno postaviti v bližino okna, najbolje tako, da svetloba pada na mizo z leve strani, če je otrok desničar, in obratno, da se ognemo senčenju. Lahko jo umestimo tudi pod strešno okno, a ob tem naj bi poskrbeli za možnost pogleda navzven. Če je na delovni mizi tudi monitor, naj bo postavljen tako, da za njim ni svetle površine okna, saj prilagajanje vida na različno svetle površine utrudi oko.

Po višini nastavljiva in dovolj velika

Pisalna miza je lahko del kupljenega sestava pohištva za opremo sobice, lahko pa se jo kupi samostojno. Pomembno je, da je dovolj velika in nastavljiva po višini, saj otrok v tem obdobju še raste. Prav tako imajo pisalne mize lahko že vgrajene predalnike ali odlagalne poličke, večina pa jih je prilagojenih za delo z računalnikom.

Na pisalni mizi šolarja bo najbrž tudi računalnik, zato je pomembno, da je dovolj velika. Pri izbiri lahko upoštevamo pravila, ki veljajo tudi za delovne prostore odraslih. Idealna miza je dolga 160 centimetrov, široka pa najmanj 80 centimetrov. Zlasti je pomembno, da ni ožja od 80 centimetrov, če bo na njej tudi računalnik. Ta širina namreč zagotavlja primerno razdaljo med očmi in zaslonom računalnika, ki mora biti vsaj 50 centimetrov. Za primerno držo mora biti zgornji rob zaslona v višini oči ali malo niže. Kar zadeva položaj v prostoru, pa je pisalno mizo najbolje postaviti tako, da pada svetloba nanjo z leve strani. Pri tem pa je tudi zelo pomembno, da svetloba ne bo odsevala na zaslonu računalnika.

PREBERITE ŠE: Otroška soba v nekdanji tovarni čokolade

Kakšen stol izbrati?

Po mnenju strokovnjakov, ki se ukvarjajo z ergonomijo sedenja, je osnovni ergonomski stol z glavnimi nastavitvami smiselno kupiti okrog sedmega leta otrokove starosti. Ob koncu osnovne ali v začetku srednje šole pa že lahko ergonomski stol za odrasle. Stol mora biti primerno velik, omogočati mora vsaj osnovne prilagoditve teži in velikosti šolarja. Pomembno je tudi zibanje stola naprej in nazaj, saj je to najpogostejše gibanje med učenjem in delom pri mizi ali za računalnikom. Glavne nastavitve morajo biti preproste in hitre. Zelo praktično je tudi snemljivo in pralno oblazinjenje, saj lahko potem izberemo tudi svetlejši in pisan material oziroma ga po potrebi zamenjamo. Ergonomski stol za šolarja (osnovnošolca) je lahko manjši ali pa omogoča dodatno prilagajanje višine. Zadoščajo že osnovne nastavitve višine sedenja, globine sedišča in trdote zibanja. Običajno je lažji in konstrukcijsko preprostejši.

Sicer pa velja, da dober ergonomski stol omogoča številne nastavitve, s katerimi se ga da optimalno prilagoditi še tako različnim uporabnikom. Te nastavitve so višina sedenja, globina sedišča, trdota zibanja naprej in nazaj, višina ledvene opore ali hrbtnega naslona, višina vzglavnika, širina in višina naslonov za roke.

Ne pozabite na osvetlitev pisalne mize

Ob pisalni mizi bo otrok potreboval še nekaj polic, ki jih mora zlahka doseči, in predalnik, v katerega bo pospravil zvezke in knjige ter druge šolske potrebščine.

Na pisalno mizo šolarja spada tudi namizna svetilka, ki bo dobro osvetlila delovno površino. Svetloba mora biti usmerjena na mizo, da se otroku ne bo bleščalo v oči ali na ekran računalnika.

PREBERITE ŠE: Osvetlitev v otroški sobi: Svetila z igrivim pridihom

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE