Pesem ognja in vode
Pri podjetju Antoniolupi so z novimi kamini iz kolekcije Il canto del fuoco (Pesem ognja) naredili korak naprej, saj so jih umestili v kopalnico in to, kakor pravijo, spremenili v bivalni prostor. Oblikovalec Domenico De Palo je pri snovanju imel v mislih vodo in ogenj ter rek, da se nasprotja privlačijo. Kamini iz omenjene kolekcije, ki jih seveda lahko uporabite tudi v katerem koli drugem prostoru, delujejo na bioetanol. To pomeni, da ne potrebujejo dimnika in drugih napeljav, prav tako so do okolja prijazni, saj razen majhne količine ogljikovega dioksida in vodne pare ne ustvarjajo drugih emisij. Približno dva litra bioetanola zadostuje za pet ur gorenja, jakost plamena pa se da nastavljati. Globina vgradnega kamina je 42 centimetrov, na izbiro pa so tri širine: 45, 72 in 225 centimetrov.
Taborni ogenj sredi sobe
Na bioetanol delujejo tudi kamini EcoSmart, pri katerih kot ključno prednost ravno tako navajajo, da zanje ni treba postaviti dimne tuljave, saj sta stranski proizvod zgorevanja bioetanola ogljikov dioksid in vodna para. Marsikdo se na kamin spomni šele pri opremljanju doma, ko potrebnih inštalacij ni več mogoče urediti. Omenjeni modeli so primerni ravno za tiste, ki malce pozno ugotovijo, da bi se kamin lepo podal v neki prostor, pa zanj nimajo dimnika, in tiste, ki imajo manjše stanovanje, a si v njem vseeno želijo občutiti toplino ognja. Pred kratkim so prišli na trg novi kamini z imenom Stix, ki so delo oblikovalca japonskega rodu, ki živi v Barceloni, Hiroshija Tsunode. Kakor nakaže že ime, kamin oziroma bolje rečeno ognjišče sestavljajo različno dolge kovinske palice iz nerjavne kovine, postavljene v obliko tabornega ognja. »Brez hlapov, brez saj in brez dima, a kljub temu ognjišče v prostor vnaša tradicionalno toploto ognja,« pojasnjuje svoje delo oblikovalec, ki se loteva oblikovanja tako rekoč vsega –od pohištva, svetil do keramike, svečnikov, tapet in celo čokolade. Kamin je mogoče postaviti kamor koli v notranjih prostorih, prav tako na teraso ali vrt. Podjetje EcoSmart ima v svoji ponudbi množico različnih kaminov na bioetanol, tudi takšne v obliki škatle, ki jih lahko vgradimo v regal ali omaro in so uporabni predvsem v majhnih prostorih.
Tradicija na drva
Kaminske peči bolj klasične izvedbe prihajajo iz italijanskega podjetja MCZ in švicarskega Attika Feuerkultur. Na videz so zelo modernih oblik, a potrebujejo klasične inštalacije, kot je dimna tuljava, in ustrezno prezračevanje, za gorivo pa drva ali pelete. Za kamin iz ponudbe podjetja Attika pravijo, da boste v njem pokurili približno kilogram in pol drv na uro, medtem ko so za prav tako prostostoječo kaminsko peč Kama iz podjetja MZC primerno gorivo peleti. Kakšen kamin ali peč bo grel domačo dnevno sobo ali morda kopalnico, je treba dobro premisliti in vse pravočasno načrtovati, še zlasti če gre za klasično različico. S kamini se vse pogosteje ukvarjajo tudi znani oblikovalci, saj kakor lahko večkrat preberemo, parafrazirajo tradicijo kurjenja lesa in so zato pogosto zaželen element v domovih ne glede na slog opreme.
Kot slika na steni
Podjetje Brandoni, poznano po oblikovalskih radiatorjih, je lani svojo ponudbo razširilo še na vgradne stenske kamine na bioetanol. Ti brez ognja bolj spominjajo na sliko na steni kot na kamin. Tudi oni v ospredje postavljajo prednosti bioetanola. Omenijo zanimiv podatek, da dodajajo gorivu sestavine, zaradi katerih je ogenj oranžnorumene barve. Pri zgorevanju se po podatkih proizvajalca v ozračje sprosti toliko ogljikovega dioksida in pare kot pri gorenju dveh sveč. Sicer pa velja, da je za kamine na bioetanol primeren prostor, ki je velik vsaj 20 kvadratnih metrov, priporočljivo pa je tudi zagotoviti prezračevanje. Ti kamini so namenjeni zlasti za ustvarjanje prijetnega ambienta, in ne toliko za ogrevanje, lahko pa z njimi v prehodnih obdobjih dvignemo temperaturo za kakšno stopinjo.