Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Kopalnice: Majhne, a z vsem, kar imajo velike

Le kdo si ne bi želel velike kopalnice, v kateri je poleg vsega, kar sodi vanjo, še dovolj prostora za dizajnerski fotelj, umetniško sliko, kakšno lončnico ... A dejstvo je, da je marsikatera domača kopalnica skromna po kvadraturi, naše želje pa velike. Kako vse, kar potrebujemo, spraviti tudi na majhno površino? Odgovore smo poiskali pri arhitektki Tjaši Justin iz podjetja Akron.
16. 8. 2019 | 08:40
22. 10. 2024 | 07:46
8:32

Vsak prostor, namenjen za kopalnico, je specifičen. Ne glede na velikost je njegovo urejanje zahtevno, saj je treba že v zasnovi določiti vse elemente in razporeditev opreme, kar za druge prostore v glavnem ne velja. Pokaže se precej omejitev, ker je treba postavitev elementov prilagoditi tudi dovodom in odvodom vode. Seveda pa si vsak želi kopalnico, v kateri se bo počutil prijetno in udobno, hkrati pa imel na voljo raznovrstno opremo. Zato je iz še tako skrom­nega prostora treba potegniti čim več in izkoristiti vsak centimeter. Ob tem se nam zastavlja vprašanje, kako kljub vsemu ustvariti prijeten kotiček za sprostitev.

»Poleg kopalniške opreme, ki je v večini primerov bela, lahko v kopalnico vključimo pulte in omarice v različnih barvah in materialih. Za sprostitev so najbolj primerni lesni vzorci. Na stene lahko obesimo kako sliko ali polico, na katero položimo svečke in cvetlični lonček z rastlino, ki ima rada vlago in ne potrebuje veliko svetlobe,« odgovarja arhitektka Tjaša Justin iz podjetja Akron in dodaja, da v večjo kopalnico lahko umestite tudi fotelj ali celo manjši kamin, eno steno pa okrasite s tapeto. Veliko vlogo imata po njenih besedah tudi svetloba in izbira pravih luči, saj lahko svetloba popolnoma spremeni vzdušje v prostoru.

Pri majhni kopalnici se seveda najprej vprašamo, kako bomo razporedili vse, kar potrebujemo za higieno. Osnova vsakega projekta sta funkcionalna razporeditev in dober izkoristek prostora, ob tem pa je pomembno tudi prijetno počutje. »Na majhni površini ima funkcija prednost pred obliko. Pri opremljanju je treba upoštevati odmike od sten in odmike med posameznimi kosi sanitarne opreme. Pred WC-školjko mora biti vsaj 60 cm prostora, os wc-ja mora biti 45 cm od stene. Zasteklitev se mora odpirati brez ovir,« poudarja arhitektka. Kjer je prostora malo, običajno nimamo velike izbire, kam kaj postaviti, dodaja, tako da WC-ju sledijo umivalnik in nato kad ali kabina za prhanje ter nekje vmes pralni stroj. Vedno pogosteje je sicer pralni stroj v katerem drugem prostoru, na primer kuhinji.

Kad ali prha?

Kakor odgovarja arhitektka, je to odvisno od želja naročnikov in samega prostora. Če se odločite za prho, naj bo kabina velika 90 x 90 cm (seveda, če je zanjo dovolj prostora). Če je prostora več, lahko izberete breznivojsko prho ali celo kad in prho. Pri zelo majhnih kopalnicah je po njenih besedah včasih celo najbolje prho zastreti le z zaveso. Slaba plat tega je, da je treba občasno pobrisati preostale elemente. Ob tem so zelo pomembni dobro načrtovani odtoki, da voda ostane tam, kjer je prha, in se ne razliva naokoli.

Kombinacija keramike

Kdor se je kdaj lotil prenove kopalnice, se je zagotovo znašel pred vprašanjem, kakšne keramične ploščice izbrati, če je prostor res majhen, z nekaj kvadratnimi metri. Mozaik ali ogromne ploščice ali morda keramiko z vzorcem?

»Za majhne kopalnice bi priporočala čim več odsevnih površin, kot so večje ploščice v sijaju. Premajhne ploščice, kot je mozaik, jo bodo zaradi fug navidezno še pomanjšale. Enako naredijo prevelike ploščice prostor manjši, zato je primerna velikost med 30 x 30 in 60 x 60 cm. Za prijeten ambient lahko kombinirate manjše in večje ploščice. Lahko ste tudi bolj drzni in po tleh uporabite ploščice z vzorcem, a potem naj bo preostala oprema preprosta, da ne bo prostor prenatrpan z vzorci in barvami. Namesto keramike lahko uporabite tudi tapete za kopalnice, pralno barvo ali dekorativni beton – mikrocement,« pojasnjuje arhitektka Tjaša Justin in dodaja, da je pri izbiri keramike pomembno upoštevati, da stenske ploščice ne sodijo na tla, ker so premehke, razen če so izdelane iz porcelanskega gresa.

Slab načrt polaganja in slaba izbira keramike sta med pogostejšimi napakami, ki jih ljudje naredijo pri opremljanju kopalnice, opaža sogovornica. Poleg tega ne poskrbijo za primerno prezračevanje, varčujejo pri hidroizolaciji, izbirajo materiale, ki niso neprepustni za vlago, zanemarijo osvetlitev, pogosto je prostor prenatrpan ali pa primanjkuje shranjevalnih površin.

Vse na svojem mestu

Da bi majhno kopalnico ohranili kar se da prostorno, je pomembno, da je ne zapolnimo preveč. Kakor poudarja arhitektka, je treba biti pozoren, da ima vsak kos svoj namen. K občutku prostornosti pa pomagajo tudi premišljene arhitekturne poteze. Svetle, mehke barve so eden od teh elementov, pojasnjuje arhitektka. »Če imate kabino za prhanje, v njej položite enako keramiko kot v preostalem delu kopalnice. S tem prostora ne prekinete, zato je videti večji, še zlasti če za zasteklitev uporabite prosojno in ne mlečno steklo. Ne pretiravajte z različnimi vzorci, kopalnica naj bo preprosta, z minimalnimi poudarki,« svetuje. Keramika je lahko enake barve po tleh in po stenah, lahko se konča malo pod stropom, kar navidezno poveča prostor. K takšnemu občutku pripomorejo tudi ogledala. »Veliko ogledalo nam daje iluzijo večjega prostora. Podolgovato pokončno ogledalo pa daje občutek, da je strop višji in s tem kopalnica večja,« pojasnjuje Justinova in ob tem poudari, da je treba poskrbeti, da v kopalnici ne bo nepotrebnih stvari. Vidne naj bodo le najnujnejše, drugo pa pospravite v omarice ali kam drugam.

Izbrana osvetlitev

Posebno pozornost je treba nameniti osvetlitvi. »Opravila v kopalnici, kot so ličenje, britje, oblikovanje pričeske, zahtevajo dobro osvetlitev, česar pa samo z naravno svetlobo ni mogoče doseči. Poleg tega veliko kopalnic nima okna, zato je načrtovanje umetne osvetlitve še pomembnejše. Ogledalo, ki je nad umivalnikom, osvetlimo z lučmi, ki usmerjajo svetlobo na obraz. Priporočljivo je, da je vir svetlobe na desni in levi strani ogledala,« svetuje arhitektka in dodaja, da moramo biti previdni pri moči osvetlitve. Večje kopalnice po njenih besedah potrebujejo močnejšo svetlobo kot majhne. Lahko pa se uporabijo svetila, pri katerih se da na­stavljati jakost svetlobe. Poleg glavne osvetlitve lahko, če je dovolj prostora, uporabimo tudi dekorativne luči ali ambientalno osvetlitev. Ne pozabimo niti na osvetlitev kabine za prhanje.

!!galerija!!

Preden začnemo prenovo kopalnice, se po­svetujmo s strokovnjakom. »Naj vam pomaga pri zasnovi kopalnice in predlaga ustrez­ne materiale in rešitve. Začrtajte si časovni okvir in naročite vse, kar potrebujete, ter rezervirajte keramičarja in vodovodnega inštalaterja dovolj zgodaj. Kopalnice ne prenavljamo vsako leto, zato si vzemite čas zanjo,« še pravi arhitektka.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine