Kaktus, ki letos praznuje petdeset let, od kar sta ga zasnovala Guido Drocco in Franco Mello, še danes nastaja v originalnem kalupu iz leta 1972 in je v celoti narejen ročno, zaradi česar je vsak kos edinstven. Do zdaj je po podatkih proizvajalca podjetja Gufram nastalo 2165 kosov, vsi pa so oštevilčeni. Izdelan je iz poliuretanske pene in pobarvan s posebno (zanj patentirano) barvo, zaradi katere je poliuretan videti kot usnje, hkrati pa mu omogoča, da ostane fleksibilen in mehak.
Kaktus, nenavadno stojalo za plašče, predstavlja domišljijo in humor sedemdesetih let prejšnjega stoletja, hkrati pa še vedno ostaja eden najbolj prepoznavnih in sodobnih dizajnov. Predstavlja prelomno ikono, ki je ostro zarezala v interier in porušila dotlej jasne meje med zunanjim in notranjim prostorom. Hkrati pa odraža avantgardno miselnost podjetja in njihovo željo po premikanju meja industrijskega oblikovanja, nekonformističnem eksperimentiranju, povezanim z raziskovanjem estetskih, tehnoloških in materialnih rešitev.
Ta domača skulptura v velikosti človeka, ki je lahko uporabni predmet ali pa zgolj okras v interierju, je eden najbolj znanih primerov radikalnega oblikovanja, ki so ga slavile različne generacije umetnikov, oblikovalcev, modnih oblikovalcev in kreativcev, bil pa je tudi zvezda razstav v nekaterih najpomembnejših svetovnih muzejih v Milanu, Pekingu in Londonu.
Videli smo ga že v zeleni, beli, rdeči, modri, rumeni in večbarvni kombinaciji. Izdelan je bil v številnih omejenih različicah, od katerih so bile nekatere razprodane v samo nekaj dneh.
V času tedna oblikovanja v Milanu, do 12. junija 2022, je na ogled v muzeju Triennale Milano. Na razstavi z naslovom Cactusrama predstavljajo 12 različic kaktusa. Ob tej priložnosti so predstavili tudi prvo sodelovanje s fundacijo Andyja Warhola.
Podjetje Gufram pa je najbrž najbolj prepoznavno po znameniti zofi v obliki rdečih ženskih ustnic Bocca, ki je leta 1970 nastala v biroju Studio 65, navdih zanje pa je bila zapeljiva Marilyn Monroe. Zofa Bocca je postala eden najbolj zaželenih kosov pohištva 20. stoletja, krasila je tako naslovnice modnih revij kot tudi bogato opremljene hiše pomembnežev v takratnem v šovbiznisu.
PREBERITE ŠE: Ustnice, ki so zaznamovale svet zof