Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Modra in elegantna dama

Stanovanje, v katerem oči opazovalca najprej zaznajo modro barvo, je oblikovano z mislijo na udobje ter z veliko mero ženske elegance in glamurja. Arhitekti Urša Kres, Tina Begović in Urban Pahor iz idea:list studia, ki so se lotili zasnove interierja, pa ob tem nikakor niso pozabili na funkcionalnost, ki je izražena v preprosti in izčiščeni oblikovni maniri.
Foto: Blaž Gutman
Foto: Blaž Gutman
25. 5. 2020 | 08:42
22. 10. 2024 | 11:11
6:48

Arhitekti Urša Kres, Tina Begović in Urban Pahor so se lotili zasnove interierja stanovanja, ki meri 62 kvadratnih metrov. To se nahaja v novogradnji, zato so že bili izvedeni vsi inštalacijski priključki, položen hrastov parket in keramika v kopalnici ter umeščena vsa sanitarna oprema. Tloris je po besedah arhitektov v osnovi ostal enak, predlagano razporeditev pohištva pa so spremenili in optimizirali glede na bivalne navade in potrebe lastnice. Posledično so morali prestaviti in dodati nekaj izpustov elektrike, dodali pa so tudi nekaj več svetil, kot je bilo predvideno. Vsi ti posegi so bili funkcionalne in estetske narave.

Prostor za ustvarjanje in bivanje

»Zasnovo interierja je v prvi vrsti narekovala funkcionalnost prostora, ki je morala biti za vse interese naročnice in mogoče scenarije zelo optimizirana. Želeli smo, da bi stanovanje odražalo njen duh – uglajenost, sofisticiranost, toplino, hkrati pa bi moralo služiti kot prostor ustvarjanja: vse od šivanja, kuhanja, priprave sladic, sprejema gostov, dela od doma, ki je prepleten v njen običajni vsakdanjik, do hrambe modnih dodatkov in različnih športnih rekvizitov,« pojasnjuje arhitektka Urša Kres in dodaja, da jih je lastnica na drugem sestanku povabila v njen tedanji dom in jim predstavila, kako živi, kaj so njeni interesi in kaj si želi v svojem novem domu.

»Želela je, da v oblikovanju interierja naredimo prostor za njeno umetniško zbirko, hkrati pa za poudarek uporabimo tudi modro barvo. Ni želela tipično belega in modernega stanovanja, ampak dom. Tak, ki bi ji bil pisan na kožo –tako funkcionalno kot tudi estetsko, kjer bi se počutila domače,« pravi arhitektka. 

Konceptualni navdih so arhitekti iskali v izčiščenih linijah in funkcionalnosti interierjev kultne irske arhitektke Eileen Gray, ki so bili kljub temu oblikovani z mislijo na udobje ter z veliko mero ženske elegance in glamurja. Nastal je slog interierja, ki je pisan na kožo lastnici. Oblikovano je z mislijo na funkcionalnost, v preprosti in izčiščeni oblikovni maniri. Barve in materiali pa preprostemu oblikovanju vdahnejo mehkobo, prijaznost in damskost.


Modra na pohištvu in tkaninah

Modro barvo kot poudarek v interierju je po besedah arhitektke lastnica izpostavila že na začetku njihovega sodelovanja, a so ji predlagali, da bi ta odtenek uporabili kar skozi celotno stanovanje v obliki pohištva. »Pri uporabi močnih barv, še posebej svetlo modre barve, je zelo pomembno, da se pohištvo obravnava kot volumen in ne kot ploskev, zato smo veliko pozornosti namenili usklajevanju različnih materialov in barv, ki omogočajo fronte in pulte v enakih barvah. Previden izbor barv in tekstur tekstila je bil zelo pomemben, saj bi z napačno odločitvijo lahko hitro prestopili mejo elegance, ki smo jo želeli ustvariti,« pojasnjuje arhitektka Urša Kres.

Stanovanje je bilo tlorisno že v naprej določeno, pravi arhitektka, in prav takšno izhodišče bi jih lahko zlahka preusmerilo v bolj trendovsko zasnovo prostora, vendar so se odločili, da bodo sledili oblikovanju, ki je v sozvočju z lastnico.

PREBERITE ŠE: Mini dom z le dvema oknoma

Osrednji prostor kot družabno središče

Bivalni del stanovanja je za lastnico zelo pomemben, saj gre za družabno in aktivno osebo z veliko hobiji in delom, vse to pa spretno prepleta v svoj vsakdanjik. »K načrtovanju smo pristopili z mislijo o vizualni krožni komunikaciji med funkcijami bivalnega prostora. Kuhinjski otok, ki večkrat služi tudi kot delovna površina za različne hobije, neposredno komunicira z jedilnico in dnevnim prostorom, ko so tam gosti. Jedilnica s priročno shranjevalno klopjo, kjer lastnica večkrat dela, pa vzpostavi komunikacijo z dnevnim prostorom,« pojasnjuje arhitektka.

Posebno pozornost so namenili zasnovi kuhinjskega otoka. »Izhajali smo iz konceptualne zasnove nalaganja in dematerializacije volumnov, zato otok sloni na zlatih podpornih nogah in dolgi shranjevalni klopi, ki povezuje kuhinjo in jedilnico. Oblikovalski princip omogoča vizualno razbremenitev prostora, svetloba tako prodira globoko v prostor, pogledi iz vhoda proti oknu pa se odpirajo na dveh nivojih, na višini pogleda in pri tleh, kar ustvarja navidezno lahkotnost in prostornost,« pojasnjuje arhitektka.

Detajli zaobljenih oblik

Samo oblikovanje prostora je po njenih besedah oblikovano s preigravanji volumnov, kjer se lesene vodoravne linije vizualno povezujejo skozi prostore in predstavljajo protiutež hrastovemu parketu. »Praznine, ki nastajajo med volumni so same po sebi kompozicijsko uravnotežene, če pa jih naseli lastnici ljub objekt, je ta poudarjen.«

Poudarki, ki čiste minimalistične linije dopolnijo in stilsko opredelijo, so po besedah arhitektke detajli zaobljenih oblik – zaobljena ogledala z dvojno funkcijo, tapecirana hrbtišča klopi in postelje v zamolklo modrem žametu, ki skupaj s skrbno izbranimi tekstili v obliki zaves in blazin prostor naredijo bolj eleganten in prefinjen.

»Čudovito je sodelovati z naročniki z izdelano življenjsko filozofijo, estetiko ter interesi, ki pa kljub temu zaupajo naši strokovnosti in verjamejo, da bomo to lahko prenesli v vizualno govorico prostora. Tako nastanejo projekti, ki imajo izrazit pečat lastnika, ki so brezčasni in funkcionalni, hkrati pa lastniku predstavljajo dom,« še pravi sogovornica.

PREBERITE ŠE: Sodobna kuhinja v modri barvi

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine