Prijetno delovno okolje spodbuja ustvarjalnost in pripomore k boljšim delovnim rezultatom. Če se ljudje v svojem delovnem okolju dobro počutijo, bodo tudi bolje opravljali svoje delo, pravijo strokovnjaki. Zato tudi oprema, kot bistven del delovnega okolja, pomembno vpliva na naše počutje in zdravje. Zelo pomembno je, iz kakšnih materialov je izdelano in kako je oblikovano. Podobno kot pri oblikovanju drugih prostorov je treba tudi v delovnem prostoru ali kotičku razmisliti o pravilni osvetlitvi in jo pravočasno načrtovati.
PREBERITE ŠE: 8 IDEJ ZA UREDITEV DOMAČEGA DELOVNEGA KOTIČKA
Na splošno velja, da vsak prostor potrebuje več virov osvetlitve. Več ko je različnih (a za vsak prostor primernih) virov svetlobe, več različnih ambientov lahko ustvarimo. Toda pri tem ne smemo uporabiti ene, na videz univerzalne rešitve za vse. Najprej moramo upoštevati, kakšna je namembnost prostora, saj ta definira potrebo po količini svetlobe v njem. Osvetlitev v delovnem prostoru mora biti enakomerno razpršena, brez utripanja, brez bleščanja in hkrati dovolj močna za delo, ki ga opravljamo.
Če gre za ločen delovni prostor, v njem potrebujemo dobro splošno osvetlitev. Ta je lahko stropna ali stenska. Za dodatno osvetlitev delovne mize pa izberemo namizno svetilo, ki ima nastavljivo jakost svetlobe. Prav tako je pomembno, da se da premikati, saj s tem lahko osvetlimo točno določen del delovne površine – tam, kjer potrebujemo največ svetlobe.
Če je naš delovni kotiček del dnevne sobe, je zgodba precej podobna. Tudi ta prostor osvetlimo z različnimi svetlobnimi viri, s katerimi ustvarjamo različne ambiente. Velikokrat so to odprti prostori, ki so združeni še z jedilnico in kuhinjo, tako da je osvetlitev dokaj unikatna rešitev, ki jo je težko posploševati. Vseeno velja, da je dobro, če obstaja več virov osvetlitve. Na primer, za gledanje televizije je prijetna pridušena svetloba, ki prihaja izza televizorja. V dnevni sobi velikokrat tudi beremo, zato potrebujemo stoječo svetilko. Poleg tega lahko osvetlimo slike, okrasne predmete, ta svetila so hkrati namenjena ustvarjanju različnega razpoloženja ali poudarjanju detajlov.
Posebej z namiznim svetilom, ki ne bo bleščalo v ekran računalnika, osvetlimo tudi delovno mizo. Če je prostora malo in delovna površina ni velika, lahko za namensko osvetlitev uporabimo stoječe svetilo za branje, ki ga običajno postavimo ob sedežno garnituro ali počivalnik. Tako bo nastavljivo stoječe svetilo služilo dvema funkcijama: delu in branju.
PREBERITE ŠE: KAKO IZBRATI PRAVI STOL ZA DELO OD DOMA