Otroške sobe: Sestavljanka različnih kotičkov

Sobice za najmlajše člane družine naj bi bile barvite, domiselne in prilagojene otrokom. Mnogi starši se znajdejo pred zagato, kako opremiti otroško sobo, da bo ustrezala otrokovi starosti in da bo imel v njej vse, kar potrebuje za igro in učenje. Za nekaj nasvetov smo prosili arhitektko Mojco Berhtold.

Otroška soba je prostor, kjer so združeni udobje, funkcionalnost in domiselnost. »Pri ureditvi otroške sobe je ključno, da lahko raste z otrokom in mu v vsakem obdobju odraščanja daje zavetje, spodbuja domišljijo in željo po ustvarjanju,« poudari arhitektka Mojca Berhtold. V bistvu je, kot pravi, sestav­ljanka različnih dejavnosti oz. kotič­kov. In vsak kotiček ima svoja pravila.

Pravilo štirih kotičkov

»Kotiček za delo naj bo funkcionalen in dobro osvetljen. Poleg pisalne mize otrok potrebuje tudi udoben in ergonomsko oblikovan stol, ki mu omogoča dinamično sedenje,« pojasnjuje sogovornica. Če je dovolj prostora, naj bo miza velika in po možnosti nastavljiva po višini. »Kot protiutež temu je kotiček za igro lahko zasnovan pravljično in igrivo, da bo čim bolj spodbujal otrokovo ustvarjalnost. To naj bo prostor sprostitve, snovanja pomembnih idej in načrtovanja navihanih podvigov,« nadaljuje arhitektka.

Nastavljiva miza
Pisalna miza, ki jo umestite v otroško sobo, naj bo nastavljiva po višini. To je zelo pomembna funkcija, saj otrok v tem obdobju raste in je koristno, da se lahko miza ustrezno prilagaja. Pri izbiri lahko upoštevamo pravila, ki veljajo tudi za delovne prostore odraslih. Idealna miza je dolga 160 centimetrov in široka najmanj 80 centimetrov. Če bo na njej tudi računalnik, je takšna širina skoraj nujna, saj zagotavlja primerno razdaljo med očmi in zaslonom računalnika, ki mora biti vsaj 50 centimetrov. Za primerno držo mora biti zgornji rob zaslona v višini oči ali malo niže.

Tretji kotiček v otroški sobi je kotiček za span­je, ki naj ima zlasti kakovostno vzmet­nico. »Postelja običajne višine naj ima izvlečno ležišče za občasne zabave v pižami, če smo omejeni s površino, pa je dobra rešitev tudi pograd, saj pod njim ostane prostor za pisalno mizo ali igralnico.« Da bo otrok lažje in z veseljem vzdrževal red, potrebuje tudi dobro zasnovan kotiček za shranjevanje. Tam bo lahko v različne razdelke pospravil oblačila, igrače in knjige.

!!galerija!!


Ergonomski stol
Dober ergonomski stol omogoča različne nastavitve, s katerimi se ga da optimalno prilagoditi tako odraslim kot otroku. Te nastavitve so višina sedenja, globina sedišča, trdota zibanja naprej in nazaj, višina ledvene opore ali hrbtnega naslona, višina vzglavnika, širina in višina naslonov za roke. Po mnenju strokovnjakov, ki se ukvarjajo z ergonomijo, je osnovni ergonomski stol z glavnimi nastavitvami smiselno kupiti okrog sedmega leta otrokove starosti. Ergonomski stol za šolarja (osnovnošolca) je lahko manjši ali pa omogoča dodatno prilagajanje višine. Zadoščajo že osnovne nastavitve višine sedenja, globine sedišča in trdote zibanja. Običajno je lažji in konstrukcijsko preprostejši. Ob koncu osnovne ali v začetku srednje šole pa že izberemo ergonomski stol za odrasle. Pomembno je, da je primerno velik in da omogoča osnovne prilagoditve teži in velikosti šolarja, pa tudi zibanje stola naprej in nazaj, saj je to najpogostejše gibanje med učenjem in delom pri mizi ali za računalnikom.

Barve po željah

Starši veliko pozornosti namenjajo barvam in dekoraciji. Koliko na ta izbor vplivajo žel­je otroka?

»Menim, da naj otrok sam ustvari svoj svet v malem, kar velja tudi za barve. Pri oprem­ljanju otroških sob vsekakor upoštevam njihove prebivalce in spodbujam sodelovanje, zbiram želje in predloge, na koncu pa vse skupaj povežem v smiselno celoto,« odgovarja arhitektka. Na splošno so za otroške sobe primernejše pozitivne in tople barve, kot je rumena, ki simbolizira sonce, veselje in toplino ter ustvari občutek optimizma v prostoru.

Pohištvo naj bi bilo izdelano iz naravnih materialov. K temu so, kot pravi sogovornica, usmerjeni tudi trendi, a bolj v teoriji kot praksi, saj je to še vedno dražja različica.

PREBERITE ŠE: TAKO LAHKO UREDITE OTROŠKO SOBO PO NAČELIH FENG ŠUJA

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE