Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Oživili leseno igračo Nika Kralja

Leseno slovensko didaktično igračo Konstrukta, ki jo je davnega leta 1976 zasnoval Niko Kralj, so zdaj oživili in prvič poslali na trg.
Foto: arhiv MAO
Foto: arhiv MAO
13. 12. 2022 | 08:27
22. 10. 2024 | 18:34
4:43

Nika Kralja (1920–2013), pionirja in utemeljitelja slovenskega industrijskega oblikovanja, večina pozna zlasti po stolu Rex, a njegovo delo obsega še veliko brezčasnih kosov pohištva. Manj znano pa je tudi, da se je posvečal oblikovanju igrač. Že leta 1976 je zasnoval sistem lesenih igrač, t. i. sistem Constructa. Ta naj bi spodbudil k razvijanju konstrukcijskega znanja in motoričnih spretnosti. Kralj je razmišljal trajnostno, saj je predlagal, da bi znotraj pohištvene industrije iz odpadkov masivnega lesa izdelovali paličja, ki jih bodo otroci lahko sestavljali v raznolike podobe po njegovih predlogah (žirafa, pes, letalo, podmornica, avto), hkrati pa je puščal prosto pot otroški domišljiji, ustvarjalnemu razmišljanju in raziskovanju.

Iz lesenih modulov je mogoče sestaviti različne strukture, med katerimi je tudi pes Frk.
Foto: arhiv MAO
Iz lesenih modulov je mogoče sestaviti različne strukture, med katerimi je tudi pes Frk. Foto: arhiv MAO

Že takrat je Kralj vložil patentni zahtevek na Zvezni zavod za patente v Beogradu. Dokumentacijo o priglasitvi patenta je Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO) našel v bogatem ustvarjalnem arhivu, ki ga Kralj zaupal v hranjenje muzeju. »Sistem lesenih igrač je bil namenjen otrokom kot igrača, v povečanem merilu pa tudi kot različna igrala za otroška igrišča. V vlogi je zapisal, da gre za sistem lesenih igrač, ki ustreza vsem kriterijem dobre igrače. Rešuje namreč tudi problem varnosti, saj tako sestavni deli kot igrača sama kot celota, nimajo nikakršnih ostrih robov oziroma vogalov,« so zapisali v MAO.

Zdaj so igračo Konstrukta prvič izdelali in poslali na trg. Nastala je kot plod sodelovanja Natalije Lapajne, kustosinje MAO in pobudnice projekta, Kraljeve hčerke Veronike Kralj, Mete Kamšek, ustanoviteljice zadruge Festival lesa iz Kočevja in obrtnikov kočevsko ribniškega območja ter ob razvojni podpori Centra za kreativnost (CzK) pod okriljem MAO.

Igrača iz 34 lesenih modulov

Konstrukto sestavlja 34 osnovnih lesenih modulov, ovalov in krogel, ki jih vstavljamo enega v drugega ter utrdimo z vezniki iz reciklirane plastike. Gradniki omogočajo sestavljanje praktično neskončnega števila različnih struktur, konstrukcij in likov. Kljub temu so igrači priložene kartice s fotografijami in navodili, kako zgraditi sestave kot so: avion Akrobat, pes Frk, vlak Čuču, žirafa Žana, formula 1, račka Ančka, mlin na veter, kamela Gobi, stonoga Joga, motor Čoper, kozolec Toplar. Dodali so tudi 'konstrukta meter', ki pomaga pri merjenju in pravilni izbiri koščkov sestavljanke. A to so le nekateri primeri tega, kar se da sestaviti iz lesenih koščkov Konstrukte.


»Konstrukta razvija logično mišljenje, krepi pozornost in vztrajnost ter pomirja s prijetnim občutenjem lesa. Usklajeno gibanje rok in oči vpliva na fino motorične sposobnosti ter veča prostorsko predstavljivost. Skozi igro raziskujemo, rešujemo težave in se učimo tehničnih zakonitosti,« so še zapisali ob predstavitvi igrače.

»Dimenzije sistemskega modula lesenih paličij Konstrukte so preračunane na osnovi razmerij števil Fibonaccijevega zaporedja ter so v odvisnosti od polmera profila dolžinskih razmerij palic in zatičev. V štiri profile bukovih palic so križno izvrtane luknjice. Vsi zaključki modulov so oblikovani polkrožno, kar omogoča enostavno vdevanje tanjših profilov v debelejše. Prva testiranja Konstrukte zagotavljajo, da bo že kmalu nepogrešljiv igralni in učni pripomoček za otroke od 5. leta starosti naprej. Odlične rezultate za povrnitev in ohranjanje vitalnih funkcij kaže pri delovni terapiji na oddelkih za osebe z demenco v domovih starejših občanov, pri okrevanju po različnih boleznih in nesrečah ter pri varovancih s posebnimi potrebami v varstveno delovnih centrih,« je povedala Natalija Lapajne iz MAO o slovenski igrači, za katero stoji bogata kulturna in oblikovalska dediščina oblikovalca Nika Kralja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine