Objavljeno: 14. 2. 2019
| Avtor: A. Z.
| Foto: arhiv Gufram/ Heidi Klum by Rankin for Astor Cosmetics, 2014
Praznik zaljubljencev – valentinovo zaznamuje tudi rdeča barva, ki jo povezujejo s hrepenenjem in strastjo. Zapeljiva rdeča barva je stalnica tudi v oblikovanju in interierjih. V ta odtenek so v zgodovini oblikovanja odeli nekaj kultnih kosov pohištva, ki še danes vzbujajo pozornost. Poiskali smo jih pet, ki navdušujejo tudi s svojo obliko.
Objavljeno: 14. 2. 2019
| Avtor: A. Z.
| Foto: arhiv Gufram
Zofa v obliki ustnic
V živo rdeči barvi je nastala znamenita zofa v obliki rdečih ženskih ustnic Bocca, ki so je oblikovali leta 1970 v biroju Studio 65, navdih zanje pa je bila zapeljiva Marilyn Monroe. Zofa Bocca, ki jo izdelujejo v italijanskem podjetju Gufram, je postala eden najbolj zaželenih kosov pohištva 20. stoletja, krasila je tako naslovnice modnih revij kot tudi bogato opremljene hiše pomembnežev v takratnem v šovbiznisu in modne revije na svojih naslovnicah, na njih pa znane manekenke. Od takrat so jo odeli v različne odtenke: rožnatega, črnega, zlatega. Zadnja izvedba je nastala pred dvema letoma, in sicer v rdeči barvi in z zadrgo. To si je zamislil kreativni direktor Moschina Jeremy Scott. Poimenovali so jo Zipped Lips! (Zapete ustnice), izdelali pa v omejeni izdaji 99 kosov.
Objavljeno: 14. 2. 2019
| Avtor: A. Z.
| Foto: arhiv Iittala
Skandinavska klasika
Alvar Aalto, najbolj znani finski arhitekt in oblikovalec ter oče finskega modernizma, je leta 1936 ustvaril brezčasno vazo valovitih oblik, ki jo izdelujejo še danes in sodi med najprepoznavnejše kose finskega oblikovanja. Vaza Aalto je bila revolucionarna tako po obliki kot tudi po namenu uporabe. Aalto je organske oblike iz narave želel vnesti tudi v izdelke iz pihanega stekla, za katere so bile prej značilne geometrijske in simetrične oblike. Uporabniku pa je Aalto tudi prepustil odločitev, v kakšen namen bo uporabil ta izdelek iz pihanega stekla. V finski Iittali posamezno vazo izdelajo v desetih urah v 12 različnih fazah in pri 1100 stopinjah Celzija, pri tem sodeluje sedem pihalcev stekla, ki že vsa ta leta ohranjajo specifično tradicijo izdelave. Vaza, ki je priljubljeno darilo po celem svetu, je tudi del stalne zbirke znamenitega muzeja MoMA v New Yorku.
Objavljeno: 14. 2. 2019
| Avtor: A. Z.
| Foto: arhiv B & B Italia
Naslanjač s taburejem na verigi
Naslanjač Up, ki ga je leta 1969 oblikoval italijanski oblikovalec Gaetano Pesce, se je v zgodovino dizajna vpisal kot eden najbolj vznemirljivih in nekonvencionalnih kosov pohištva. Naslanjač namreč posnema obliko ženskega telesa v rdeči barvi, na katerega je priklenjen tabure v obliki krogle, tako kot so v preteklosti zapornike priklenili k železni krogli. Oblikovalec je s svojim naslanjačem, ki ga je odel v svojo najljubšo barvo – rdečo, razburil takratno javnost. "Takrat sem z naslanjačem pripovedoval osebno zgodbo o ženskah: prepričan sem, da so bile ženske od nekdaj nehote svoje lastne ujetnice. Zato sem se odločil za obliko ženskega telesa s kroglo in verigo, tradicionalno predstavo o zapornikih," je o svojem delu povedal Pesce. Naslanjač v rdeči barvi je do 24. marca 2019 na ogled na razstavi Home Futures v muzeju oblikovanja The Design Museum v Londonu.
Objavljeno: 14. 2. 2019
| Avtor: A. Z.
| Foto: arhiv Vitra
Naslanjač v obliki srca
Obliko srca in rdečo barvo je že v prejšnjem stoletju izkoristil tudi Verner Panton, oblikovalska ikona, ko je silhueto srca izbral za naslonjalo stola Heart Cone, ki je nastal leta 1959. Nekateri pa so v naslonu videli tudi ušesa Mikija Miške. Pri podjetju Vitra ga v različnih barvah, med katerimi je seveda tudi rdeča, izdelujejo še danes. V tistem času je Panton dosegel vrhunec kariere, njegovo pohištvo je temeljilo na preprostih geometričnih oblikah, v njem pa lahko prepoznamo elemente tako pop arta kot skandinavskega modernizma.
Objavljeno: 14. 2. 2019
| Avtor: A. Z.
| Foto: arhiv Fritz Hansen
Jajček v rdeči barvi
Danski arhitekt in oblikovalec Arne Jacobsen, ki velja za utemeljitelja danskega modernizma, je avtor znamenitega naslanjača z imenom Egg (Jajce). Skupaj s stolom Swan ga je oblikoval leta 1958 za opremo SAS Royal Hotela v Københavnu. Soba 606 je še vedno, sicer edina, opremljena z originalnim Jacobsenovim pohištvom iz leta 1960, ko so hotel odprli. Podjetje Fritz Hansen izdeluje Egg še danes. V tem času je dobil številne preobleke v različnih materialih in barvah. V rdečem odtenku je že desetletja stalnica v ponudbi podjetja Fritz Hansen, ki ga izdeluje.
Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?
S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij,
s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine,
ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo,
da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.