Avtorice razstave raziskujejo sobivanje človeka in narave v mestu. "Ta odnos je del našega urbanega vsakdana, ki ga doživljamo in nas navdihuje. Razkrivamo ga v urbanih mitih, ljudskih pripovedkah in ob sprehodih po zelenih površinah mesta. Odkrivamo ga v razpokah mesta, v katerih je narava našla svojo pot. Nakit vabi k detajlu, ki spomni na že poznane zgodbe ali pa razkriva skrite pomene. V risbah zarisani deli rastlin kažejo na raznolikost zelenega v mestu in nerazdružljiv preplet naravnih prvin z urbanimi nadrobnostmi," so zapisale ob projektu Narava v srcu mesta.
Od zvončkov do bele omele
Po besedah oblikovalke nakita Martine Obid Mlakar so se v času nastajanja projekta veliko pogovarjale, raziskovale in opisale svoje inspiracije, ki so največkrat zelo nezavedne. "Tako je nastala razpoka mesta, kot razpoka v asfaltu, v kateri živi narava. In prav konkretne rastline in živali ter določeni kraji v mestu Ljubljana so bili izhodišče pri oblikovanju nakita. Razpoka pa je tudi časovni sprehod, od pomladi in zvončkov do zime in bele omele," pravi Martina Obid Mlakar, ki je skupaj z Natašo Grandovec za razstavo pripravila zgodbe, ki jih živita vsaka v svojem mestu – v Mariboru in Ljubljani. A, kot še dodaja, so to univerzalne zgodbe o sobivanju človeka in narave z mestom. "Zelo vznemirljivo je bilo odkrivati kotičke v Ljubljani, ki sva jih povezali z motivom. Presenečeno ugotoviš, kje vse te lahko vznemiri detajl, na primer v sliki Macesen Ivana Groharja v Narodni galeriji," pravi sogovornica in dodaja, da je ta preplet mesta, našega življenja v njem in narave tako močan, da se ga je sama zavedala šele ob nastajanju razstave.
Martina Obid Mlakar in Nataša Grandovec že štiri leta skupaj oblikujeta nakit pod blagovno znamko April. To je srebrni nakit, ki zbira odtise in inspiracije v naravi. Ob tem pa ima vsaka za sabo tudi že dobrih petnajst let svoje ustvarjalne poti. Martina Obid Mlakar je oblikovalka nakita in restavratorka, ki pri svojem delu združuje tradicijo zlatarskega in srebrnokovaškega rokodelstva s sodobnimi materiali, tehnologijami in potrebami. Spreminja težko in trdo kovino v nežne, zelo ženske oblike, ki posnemajo lepoto narave.
Nataša Grandovec je diplomirana oblikovalka nakita, ki ga v glavnem izdeluje iz srebra, pri tem pa poskuša v svoje delo prenesti oblike iz narave.
Tanja Simonič Korošak je doktorica in magistra krajinske arhitekture, njena velika strast pa je risanje, zato ima vedno s seboj skicirko. Z risbo raziskuje krajine in urbani prostor.
Ob razstavi so pripravili tudi spremljevalni program, tako bo v soboto, 15. decembra 2018, med 10. in 12. uro delavnica za otroke Odtisi narave v kovini, ki jo bo vodila Martina Obid Mlakar.
Veliko kosov na razstavi je unikatnih, nekaj pa je del manjše serije. Po zaključku razstave bodo vsi naprodaj.