Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Po prenovi vidna bogata zgodovina stavbe

Urednica in novinarka, sicer pa poznavalka oblikovanja, arhitekture in ljubiteljica lepega.
Foto: Ana Skobe
Foto: Ana Skobe
Aleksandra Zorko
13. 10. 2023 | 13:04
22. 10. 2024 | 20:25
5:54

Stavba je bila po besedah arhitekta Primoža Boršiča dotrajana, zato so morali pri prenovi temeljito poseči v objekt. Poleg zamenjave vseh inštalacij, ki so jih prilagodili novim potrebam in zasnovi prostorov, so bile izvedene tudi statične ojačitve stavbe. »Pri tem gre za sovprežne armirano betonske medetežne plošče, armirano betonske vezi na nekaterih stenah, vidne jeklene nosilce, ki podprejo lesene stropnike, kjer so bili ti dotrajani, ter posamezne betonske elemente (stopnišča, tlaki, zunanja ureditev). Takšne ojačitve so povečale trdnost in stabilnost stavbe, kar je bilo ključno za njeno ohranitev in trajnost,« pojasnjuje arhitekt. Prav tako so bile v okviru prenove postavljene nove predelne stene, ki so omogočile izboljšano razporeditev prostorov ter ustvarile nove funkcionalne enote.

Notranja oprema sledi arhitekturnim elementom in bogati zgodovini stavbe.
Foto: Ana Skobe
Notranja oprema sledi arhitekturnim elementom in bogati zgodovini stavbe. Foto: Ana Skobe

S temeljito prenovo so po besedah arhitekta lahko izpostavili osnovne gradnike stavbe – kamen, les, opeko – ter jih nadgradili z novimi posegi. »Novi elementi, kot so jekleni nosilci pod stropom, inštalacijske cevi, tlaki, so v prostor postavljeni diskretno. Kljub temu, da bi jih lahko oblekli v sekundarne membrane, smo se odločili izpostaviti njihovo surovo formo, enako kot smo to storili s primarno konstrukcijo. Ti novi elementi dopolnjujejo in nadgrajujejo obstoječo materialnost objekta, hkrati pa dodajajo sodoben pridih objektu,« pojasnjuje Boršič in dodaja, da projekt zaznamuje 'surova' estetika, saj je bila vodilna ideja pri prenovi izpostavitev zgodovinskih slojev in s tem prikaz bogate zgodovine stavbe.

Prepletanje arhitekture in interierja

Oblikovanje interierja se prepleta z arhitekturo objekta ter z domiselno in subtilno zasnovano notranjo opremo tvori nedeljivo celoto. »Notranja oprema hotela sledi arhitekturnim elementom historičnega objekta in želji naročnika, da ustvari za svoje goste dom. Zasnova in lahkost izbranih materialov fiksne ter pomične opreme, kot so fino brušen bor in tanki kovinski elementi, predstavlja kontrast teži grobih opečnih zidov, nepravilnih lokov, globokih naključnih niš in odprtin ter robustnih hrastovih stropov,« so ob tem še povedali avtorji projekta.

Izbrana osvetlitev in detajli oblikovanja so po njihovih besedah podrejeni obstoječi arhitekturi. »Fino brušen masivni bor uokvirja okenske in druge odprtine za posedanje ali ustvarja kubuse in vzglavja postelj z odlagalnimi policami ter unikatno oblikovane mize, klopi in pručke. Kovinski dematerializirani elementi debeline od tri do pet milimetrov so diskretno umeščeni kot regali med loki in garderobna obešala z nizkimi večnamenskimi komodami ter policami v sobah. Naravne tone lanu in recikliranega platna ter izbrane vernakularne kose pohištva dopolnjujejo izdelki slovenskih oblikovalcev in umetnikov,« še dodajajo.

Iz spodnjih prostorov je izhod v notranji atrij.
Foto: Ana Skobe
Iz spodnjih prostorov je izhod v notranji atrij. Foto: Ana Skobe

»Zasnova interierja in iskrenost materialov fiksne in pomične opreme predstavlja kontrast odstrtim zgodovinskim plastem objekta. Trajnostni pristop oblikovanja se implementira skozi uporabo naravnih lokalnih materialov in izdelkov, ki gostu omogočajo edinstveno izkušnjo,« je povedala arhitektka Tatjana Kerčmar.

Javni interier leta 2023

Projekt prenove hotela April1550 je pred kratkim prejel nagrado Meseca oblikovanja, in sicer za interier leta 2023. O nagrajencih v kategoriji interier leta je odločala strokovna žirija v sestavi Ana Gruden, Peter Gabrijelčič, Aleksander Ostan in predsednica Kristina Dešman, ki je med prispelimi prijavami je izbrala projekte, ki izstopajo po svojih avtorskih, likovnih, konceptualnih in vsebinskih odlikah. Nagrado je namenila tudi štirim javnim interierjem, med katerimi je tudi omenjeni projekt.

Interier so dopolnili z zelenimi okrasnimi rastlinami.
Foto: Ana Skobe
Interier so dopolnili z zelenimi okrasnimi rastlinami. Foto: Ana Skobe

»Obnova meščanske hiše na robu starega ljubljanskega mestnega jedra spoštljivo vstopa v obstoječo prostorsko strukturo. Zgodovinske plasti se deloma odstrejo in prezentirajo na različne načine, z različnimi pristopi. Ponekod vidni, stari leseni stropniki stopajo v kontrast z belino ometanih sten.
Mestoma struktura opečnih sten proseva skozi bel oplesk in na ta način poleg likovnega učinka tudi optično poveča prostor. Drugod spet je v kompozicijo vključena vidna sestava zidov v zatrepih. Premišljena in vsaki posamezni situaciji oz. prostoru prilagojena obravnava obstoječega poišče in nevsiljivo izpostavi najkakovostnejše, najbolj zanimive elemente, na primer fresko – rozeto v obokanem spodnjem prostoru, s čimer diskretno ustvari fokus hotelskega lobija. Sodobna, izčiščena lesena oprema, dopolnjena z unikatno oblikovanimi kosi lokalnih oblikovalcev in mednarodnimi klasikami vstopa v kontrapunkt z arhaičnostjo obstoječega prostora. Butična turistična ponudba, ki ne briše posebne identitete hiše, temveč jo občutljivo in vešče nadgradi oz. posodobi,« je v obrazložitvi nagrade zapisala strokovna komisija.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine