Dandanes se skoraj vsaka hiša ali stanovanje lahko pohvali z vsaj enim kosom pohištva, narejenega po meri in željah uporabnika. Naročniki se zanj odločajo predvsem takrat, ko serijska ponudba ne izpolni njegovih pričakovanj oziroma to narekujejo prostorske zahteve. Ker je tovrstno pohištvo narejeno po individualnih željah in zahtevah posameznika, se ponavadi uvršča v višji cenovni razred.
Izkušnje mizarjev
Stranke se za izdelavo pohištva po meri odločajo predvsem pri opremljanju kuhinj in dnevnih sob, torej prostorov, kjer preživijo največ časa. Takšno pohištvo je še posebej primerno tudi za ureditev podstrešnih stanovanj – z njim namreč lahko koristno zapolnimo prostor pod poševninami v mansardi. Po meri izdelane omare pa nam lahko služijo tudi kot predelne stene, ki so uporabne z obeh strani.
Po mnenju Primoža Petriča, ki že vrsto let dela v družinskem podjetju za proizvodnjo pohištva, je največja prednost pohištva po meri „zlasti v prilagodljivosti, v smislu barvnih kombinacij, mer posameznih elementov in na koncu različnih dekorativnih elementov (ročaji, svetila …), ki si jih vsak kupec izbira po želji. Ni pa nujno, da je pohištvo po meri vedno boljše od serijskega,“ opozarja.
„Največ strank je starih od 40 do 50 let in približno pol jih pride k nam, ko se odločijo za menjavo pohištva – do takrat jim je že uspelo, da so si ustvarili nek standard, in radi bi porabili čim manj časa, da bi prišli do kakovostne rešitve, ki bi jim bila pisana na kožo,“ je v eni od oktobrskih številk priloge Deloindom pojasnil Andrej Erjavec, vodja družinskega mizarskega podjetja, ki se ukvarja predvsem z izdelavo kuhinj in opreme za osrednji bivalni prostor po meri.
Kakovost ima svojo ceno
Kako dolgo bomo čakali na določen izdelek pri izbranem mizarju, je odvisno od zasedenosti mizarja in zahtevnosti izdelka. »Če govorimo o masivni jedilni mizi po meri, traja normalen, kakovosten postopek šest tednov,« je za Deloindom pred časom pojasnil Mitja Bolčič, prav tako mizar z dolgoletnimi izkušnjami in hkrati predsednik sekcije lesnih strok pri Obrtni zbornici Slovenije (OZS).
Trenutno je v modi minimalističen slog
Večini naročnikov je najbliže minimalističen slog opremljanja. Pri tem je pomembno, da ima vsak element jasno namembnost, ne pa, da zgolj zapolni prostor. Bolj kot samo pohištvo je v ospredju celoten interier z vsemi arhitekturnimi dejavniki. Kupci so vedno bolj ozaveščeni tudi glede kakovosti osvetlitve, pojasnjuje Petrič.