»Pohištvo po meri je narejeno po željah naročnika. Prilagojeno je njegovim željam in potrebam ter seveda prostoru. Z njim izkoristimo ves prostor, ki je na voljo, pohištvo pa je videti tako, kot ste si zamislili. Vsak kos je unikat. Mogoče je prilagoditi materiale, kombinirati različne barve, ročaje, dodati potisk ... Pri pohištvu po meri se vam ni treba ukvarjati z dostavo in montažo, saj je ta storitev že vključena. Ker je pohištvo tako raznoliko, je skoraj nemogoče pripraviti navodila za montažo. Izkušeni monterji pa točno vedo, kaj kam sodi. S tem prihranite dragoceni čas in se izognete morebitnemu stresu ob zamudnem sestavljanju pohištva,« pojasnjuje arhitektka Tjaša Justin razliko med serijskim in pohištvom po meri.
Po meri prostora se da pravzaprav izdelati vse, od kuhinjskih do kopalniških omaric, od pregradnih drsnih vrat do omar, s katerimi se zaprejo in izkoristijo neuporabni koti pod stopniščem ali nepohodne površine v mansardi. Z njim lahko dobro izkoristimo dragoceni prostor, kar je pomembno zlasti v manjših stanovanjih. »Največkrat opremljamo spalnice, kjer po merah prilagodimo posteljo in izdelamo vgradno omaro, prilagojeno oblačilom. V predsobi so kombinacije omar z drsnimi ali klasičnimi vrati, klopjo, obešalno steno ali kakšno nišo, ki zakrije inštalacije,« pravi arhitektka in dodaja, da vedno pogosteje izdelajo opremo za otroške in zlasti mladinske sobe, tiste manjše, ki jih je treba maksimalno izkoristiti. Pohištvo po meri je idealna izbira za garderobne sobe, z njim pa se da najti primerne rešitve tudi za kopalnice.
»Pogosto se na nas obračajo stranke, ki nimajo druge izbire kot opremljanje s pohištvom po meri. To so tisti, ki opremljajo mansardo, želijo izkoristiti prostor pod stopnicami ali zakriti razne inštalacije in naprave, od toplotnih črpalk do električnih omaric,« še pravi Justinova.
»Najprej se je dobro vprašati, kakšno bo pohištvo in čemu bo namenjeno. Ali bo to omara za oblačila, čevlje, shramba, garderoba ali zgolj dnevni tv-regal, ki ga ne najdete pri nobenem ponudniku. No, vsaj takšnega, ki bi vam bil všeč. Ko boste vedeli, kaj potrebujete, raziščite ponudnike in se oglasite pri enem izmed ponudnikov, ki izdeluje pohištvo po meri. Tam se posvetujte s svetovalcem, s katerim boste želeni kos pohištva dodelali do potankosti. Večina svetovalcev vas obišče na domu, saj je treba opraviti točne izmere in preveriti, ali je kje kakšna vtičnica ali drug detajl, ki bi ga vi lahko spregledali,« odgovarja arhitektka.
Cene pohištva po meri so po njenih besedah različne: nekatere ugodnejše, druge tudi višje kot pri serijskem pohištvu. »Odvisno je od tega, kaj si želite. Če ste dobili idejo za svoje pohištvo v nekem prestižnem izdelku, ki si ga ne morete privoščiti, bo izdelava po meri zagotovo ugodnejša kot original,« razmišlja sogovornica.
Ponudba tako materialov kot barv je ogromna. Izbira materialov je zlasti odvisna od prostora, za katerega bo izdelano pohištvo.
»V Akronu uporabljamo iveral (iverne plošče), saj imamo temu prilagojeno proizvodnjo in stroje. Današnji iveral je kakovosten in preprost za vzdrževanje. Izdelan je iz koščkov odpadnega lesa, ki se pod visokim tlakom stisnejo v plošče različnih debelin. Odlikujeta ga neobčutljivost na praske in pestra izbira barv – od klasičnih barv do lesnih dekorjev. Kupci ga zlasti zaradi ugodnejše cene izberejo kot alternativo masivnemu lesenemu pohištvu,« pojasnjuje Justinova. Pri kopalniškem pohištvu se po njenih besedah iveral pogosto kombinira z ultrapasom, ki je odpornejši na udarce in obrabo.
V kuhinjah so priljubljene kombinacije s furnirjem, tanko plastjo pravega lesa, kar doda pohištvu nekaj topline. Druga možnost je mediapan (MDF). »Mediapan je material, sestavljen iz lesnega prahu in smole, stisnjene pod visokim tlakom. Lahko ga brusimo, obdelujemo in lakiramo, s tem dosežemo nekatere detajle, ki jih pri iveralu ne moremo, na primer rezanje pod kotom 45 stopinj. Cena mediapana je temu primerno višja, če jo primerjamo s ceno iverala,« še pravi sogovornica.
Večji sklopi pohištva, kot so garderobne omare in kuhinje, so pogosto v bolj zadržanih barvah in kombinacijah, saj jih kupujemo za deset ali več let. Določeni trendi materialov in barv veljajo tudi pri tem delu pohištva, a je dobro, če smo pri izbiri premišljeni in bolj zadržani, ko govorimo o barvnih odtenkih.
»Zadnje čase se naši kupci odločajo večinoma za pohištvo v beli barvi, ki ga kombinirajo z lesnim dekorjem, odtenki sive ali kašmirja, odvisno od tega, ali želijo ustvariti toplo oz. hladno barvno shemo. Ta barvni trend se uporablja v predsobah, dnevnih sobah, pisarnah ter tudi v otroških in mladinskih sobah, kjer namesto detajlov sive uporabimo kakšno bolj živahno barvo, a te je le za vzorec. Večji kosi pohištva so večinoma beli ali v videzu lesa,« pojasnjuje arhitektka.
Odločitev za takšne varne kombinacije je po njenem mnenju na mestu. »Trendi barv se zelo hitro spreminjajo, zato je lažje in zlasti ceneje zamenjati dekoracijo, preprogo ali pobarvati steno kot menjati barvo pohištva. Seveda pa so tudi stranke, ki se odločijo za temnejše odtenke ali veliko različnih barv v prostorih. A tako pogumnih je malo,« še pravi Justinova.