Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

Prihodnost v električnih sistemih odpiranja

Sodobne kuhinje, ki jih proizvajalci razstavljajo na pohištvenih sejmih in predstavitvah, so še vedno pod vplivom načela »manj je več« in vsaj po videzu sodeč ta trditev zagotovo drži. Kuhinja je očiščena odvečnih detajlov, prevladujejo čiste, gladke linije, barve so monotone, na primer črna, bela, siva, in hkrati uporabniku prijazne. A za tem minimalizmom se skrivajo visoko kakovostni materiali in prav takšna izdelava – na trgu je namreč vse več kuhinj visokega cenovnega razreda, ki že na pogled zelo odstopajo od cenejših.
Foto: arhiv proizvajalcev in Kölnski sejem
Foto: arhiv proizvajalcev in Kölnski sejem
20. 9. 2017 | 18:08
22. 10. 2024 | 00:25
7:53

Nekaj novosti kuhinjskega pohištva so predstavili v začetku januarja na mednarodnem pohištvenem sejmu v Kölnu, še več pa jih lahko pričakujemo aprila v Milanu na sejmu Eurocucina, ki ga v okviru mednarodnega pohištvenega sejma pripravijo vsaki dve leti, izmenično s sejmom svetil Euroluce. In prav za to priložnost izdelovalci pripravljajo novosti, s katerimi želijo prehiteti konkurenco. Podjetja, ki bodo nastopila v Milanu, so za zdaj še precej skrivnostna o svojih novostih, s katerimi bodo poskušala pritegniti zanimanje bolj ali manj strokovne javnosti, ki se vsako pomlad zgrinja na milansko sejmišče.

Novost – kuhinja za moške s tehnološko naprednimi materiali

Ali bo med predstavljenimi eksponati tudi kuhinja P‛7340, ki je nastala v sodelovanju Poggenpohla in Porsche Designa, še ni znano. Sta pa jo omenjeni podjetji predstavili na pohištvenem sejmu v Kölnu in z njo zbudili veliko zanimanja, podobno je z odzivom na njunih spletnih straneh.

Gre za prestižno kuhinjo, ki jo bodo v proizvodnjo poslali letošnjo pomlad, jeseni pa jo lahko pričakujemo po salonih po svetu, tudi v Sloveniji. Kuhinji P‛7340 pravijo kuhinja za moške. Kot je v Kölnu pojasnil Elmar Duffner, poslovodni direktor podjetja Poggenpohl, je obdobje delitve dela v kuhinji po spolu preteklost. Vse več moških odkriva skrivnosti in užitke kuhanja, zato je bil že čas za nastanek kuhinje za moške. Ta mora vsebovati tehnološko napredne aparate in materiale, kot sta aluminij in steklo. Omenjeno kuhinjo sestavljajo aluminijasti moduli različnih velikosti, ki jih uporabnik sestavlja po svojih željah.

Za ličnice so pri Poggenpohlu uporabili dve različni vrsti lesa, ki kontrastno dopolnjujeta aluminij in steklo: na razpolago sta bor in temen hrast. Delovni pult je lahko iz satiniranega stekla ali granita. Poseben sistem odpiranja in zapiranja predalov in omaric deluje na nežen dotik. Poleg osvetlitve je vgrajen vrhunski avdio- in videosistem. Tudi pripadajoči gospodinjski aparati, ki bodo izdelani posebej za to kuhinjo, se bodo po videzu ujemali z materiali kuhinjskih elementov.

Za odpiranje daljinsko upravljanje ali tipalo

Ob tem se postavlja vprašanje, ali lahko v prihodnjih letih pričakujemo odpiranje in zapiranje kuhinjskih elementov na daljinsko upravljanje. »Izboljšave na področju kuhinjskega pohištva gredo v smer popolnega izkoristka notranjega prostora kuhinjskih elementov in lahkotnega odpiranja. Tako se vse bolj uveljavlja sistem odpiranja in zapiranja na dotik z električnim sistemom, ki potrebuje le rahel pritisk ali poteg, odpiranje in zapiranje pa opravi mehanizem,« pojasnjuje oblikovalec Julijan Krapež. Po njegovem mnenju bo razvoj na tem področju potekal v smeri daljinskega upravljanja ali na tipalo. »Ključno je, da so se v doslej fizični način odpiranja vključili električni mehanizmi, ki omogočajo širok spekter uporabe,« pojasnjuje sogovornik. Ob tem še dodaja, da je zanimiv trend optimalizacije osvetlitve zunanjosti in notranjosti kuhinj. Veliko se namreč uporabljajo notranja svetila, zunanje luči pa so vedno bolj skrite. Mehanizmi za krilna in dvižna vrata, ki omogočajo lahkotno odpiranje in zapiranje, so vse bolj dovršeni. Tudi tu lahko kmalu pričakujemo postopno vključevanje električnih sistemov. Po besedah oblikovalca je opazen še en trend, uporaba naravnih materialov, ki pa so obdelani tako, da jih je lahko vzdrževati. »Uporabljajo se odpornejši laki z različnimi teksturnimi in barvnimi učinki, posebne impregnacijske obdelave kamna in posebni zaščitni sloji za nerjavno jeklo in aluminij. Vse v želji združiti lepoto kakovostnega prvinskega materiala z dolgoletno uporabo,« pojasnjuje Krapež.

Sodobna masivna kuhinja za ljubitelje naravnega lesa

Za naravni material oziroma kar za masivni les so se odločili pri nemškem podjetju Bulthaup. Že v preteklem letu so namreč v okviru milanskega pohištvenega sejma predstavili izpopolnjeno različico kuhinje B3 in z njo, kot sami pravijo, poskrbeli za ljubitelje naravnega lesa. Zdaj jo namreč izdelujejo tudi iz hrastovine in orehovine. Iz enakega lesa si je mogoče omisliti delovni pult. Sistem B3, ki so ga pri podjetju Balthaup – njegovi oblikovalci zatrjujejo, da je v kuhinji pomembna zlasti prilagodljivost – poslali na trg pred nekaj leti, je še vedno za mnoge drzen. Njegovo bistvo je večnamenska stena, ki ima kovinsko ogrodje in jo pritrdimo na zid, nanjo pa se nameščajo posamezni kuhinjski elementi. To omogoča najrazličnejše postavitve omaric, predalov, polic.

Za letošnjo pomlad pri omenjenem podjetju napovedujejo še eno novo kuhinjo, in sicer sistem B1. Pravijo, da za tiste, ki so navdušeni nad njihovim oblikovanjem, pa si ga doslej niso mogli privoščiti. Nova kuhinja je v slogu filozofije podjetja: minimalizem, preproste gladke linije in poudarek na detajlih. Sestavljajo jo najnujnejši elementi, izdelani iz kombinacije kovine, stekla in laminata ali furnirja v odtenkih oreha, sive, grafitne ali bele barve.

Enotno oblikovanje pohištva za kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo

Veliki, odprti večnamenski prostori, v katerih so kuhinja, jedilnica in dnevna soba, so še vedno trend, ki narekuje oblikovanje pohištva. Podjetja namreč poleg kuhinjskih elementov ponujajo v enakih materialih in slogih še pohištvo za jedilnico in dnevno sobo. Koncept odprtega prostora je bil navdih tudi za oblikovanje futuristične kuhinje pod imenom Not for food, ki jo je zasnoval oblikovalec in arhitekt Enzo Eusebi. Zamislil si jo je kot stičišče različnih potreb vsakdanjega življenja. Kuhinjo bi poleg osnovnega namena – kuhanja – lahko uporabljali tudi za domačo pisarno in sproščanje ter druženje. Sestavlja jo le en element, v njem pa so vsi nastavki za omenjena opravila (kuhanje, delo za računalnikom, poslušanje glasbe). Izdelan je iz kompozitnega materiala, in sicer karbonskih vlaken. Drznega koncepta kuhinje pri podjetju Berloni še niso poslali v proizvodnjo, prav tako ni znano, kako ga bodo nadaljevali. Za zdaj so izdelali le nekaj primerkov za posebne trge, na primer ruskega.

Delo in dom, 13. februar 2008

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine