Javni interier leta: hotel April1550 (avtorica interierja in notranje opreme: Tatjana Kerčmar, avtor arhitekture: P PLUS arhitekti; Primož Boršič).
5. 10. 2023 | Besedilo: Aleksandra Zorko
S podelitvijo nagrad odprli Mesec oblikovanja
5. 10. 2023 | Besedilo: Aleksandra Zorko
Ob slovesnem odprtju Meseca oblikovanja na akademiji za glasbo so podelili slovenske nagrade za oblikovanje v kategorijah oblikovanje leta, interier leta in perspektivni.
S Tednom oblikovanja se danes v Ljubljani začenja Mesec oblikovanja, ki letos praznuje že 21 let, potekal pa bo med 5. oktobrom in 5. novembrom, znova v organizaciji Zavoda Big. Tudi tokrat izpostavlja odlične oblikovalske prakse, v središče Ljubljane pa bo pripeljal mozaik razstavno-sejemskih, kulinaričnih, svetlobnih in glasbenih dogodkov. Za začetek so podelili slovenske nagrade za dosežke na področju produktnega oblikovanja, mode in interjerja.
Oblikovanje leta
O nagrajencih v kategoriji oblikovanje leta je odločala strokovna žirija v sestavi: Mateja Panter, Maja Tasič Demšar, Jelena Pirkmajer in predsednik Matjaž Zorc. Med prispelimi predlogi je za oblikovanje leta izbrala naslednje izdelke: GEM elektromotor v kolesu G1.X (oblikovanje Studio Miklavc; Silva Vitez, Marko Ježek, Jure Miklavc, proizvajalec GEM motors); vgradni kuhinjski aparati Hisense serije Hi8 (oblikovanje: Matevž Popič, Tomislav Krašovec, Denis Tomazin, Paolo Perini, Urša Kovačič, proizvajalec Gorenje); XO DFNDR 9 Crossover (oblikovanje: J&J Design, paluba v sodelovanju s Source proizvajalec: XO Boats Oy, Helsinki, Finska); steklenica RE water (oblikovanje: Gašper Puhan; JRE-Slovenija, Tanja Mudrinič; Design Studio Hrastnik186o, proizvajalec Hrastnik1860); oblikovanje celotnega sistema za navtične elektromotorje (oblikovanje Kreatif Design, proizvajalec: NT Systems).
V kategoriji oblikovanje leta je žirija nagradila še: LIMO – trajnostna kapsula za poslednjo pot (oblikovanje: Katjuša Kranjc in Rok Kuhar; Raketa, proizvajalec: Pikka); TITAN 53/40 PREMIUM (oblikovanje Ernest Bevc, proizvajalec: Uniforest); Alpina PRO (oblikovanje Studio Miklavc: Andrej Šenk, Jure Miklavc in Alpina in-house design; Robert Križnar, proizvajalec Alpina); Tiny mobilna hiša (oblikovanje Adria Dom, Isabella Piluscio, proizvajalec Adria Dom); stojalo Harmony (oblikovanje Tadej Juran, proizvajalec Atelje Juran); Elan Impression 43, (oblikovanje Elan R&D, Pininfarina in Humphreys Yacht Design, proizvajalec Elan); serija smuči Primetime (oblikovanje: Elan in Kiska, proizvajalec Elan).
Interierji leta
O nagrajencih v kategoriji interier leta je odločala strokovna žirija v sestavi Ana Gruden, Peter Gabrijelčič, Aleksander Ostan in predsednica Kristina Dešman, med prispelimi prijavami je izbrala projekte, ki izstopajo po svojih avtorskih, likovnih, konceptualnih in vsebinskih odlikah. »Žirija opaža, da je nivo prispelih projektov relativno visok oz. kakovosten, še posebej na nivoju funkcionalne dispozicije prostorov, nekoliko manj pa pri uporabi materialov, njihovih obdelav, tekstur, barv in detajlov. Žal pa so za večino projektov značilne rešitve, ki konvergirajo v 'generičnost' oz. splošen značaj, ki jih lahko umestijo v katerikoli univerzalen kontekst. Projekti z večjo sporočilno vrednostjo oziroma z dodatki avtorske govorice, ki imajo zato tudi močnejšo identiteto, pa so žal redkejši,« je ob tem zapisala strokovna žirija.
Nagradila je dva zasebna interierja. Prvi je projekt prenove hiše Novi trg v Kamniku, pod katerega se je podpisal arhitekt Jan Šimnovec. »Nagrajeni interier izraža spoštljiv odnos do obstoječe substance, ki jo nadgrajuje s sodobnimi materiali in osebno, avtorsko noto. Projekt prenove hiše, ki je po svoji strukturi tradicionalno zaprta, slednji doda odprtost in zračnost. Rešitev vetrolova omogoča, da v hišo vodijo ohranjena stara vrata. Avtor najde ravnovesje med tradicijo, etnološkimi elementi, ki so dodani kot skulpture, materialnostjo, ki je ponekod arhaična, ter med sodobnimi elementi opreme, ki predstavljajo zanimiv kontrapunkt. Zadržan in brez velikih pretenzij je projekt lahko tudi zgled za podobne prenove, ki ohranjajo identiteto nekdanje bivalne kulture in jo nadgradijo s ščepcem sodobnosti,« je strokovna žirija utemeljila svojo odločitev.
Drugi nagrajeni zasebni interier je stanovanje Dom na Ilirski, arhitektke Manice Lavrenčič (grad. konstrukcije Blaž Kocina), ki smo ga pred nekaj meseci predstavili tudi na naši spletni strani. »Nagrajeni interier stanovanja z minimalnimi posegi – preboji – v obstoječe stene tlorisa vnese kroženje in omogoči bolj svobodno gibanje. Ohranja voluminoznost, velikost in proporce meščanskih prostorov stanovanja. Arhitektka prepozna in ponovno uporabi oziroma restavrira obstoječe kakovostne materiale. Pozornost pritegne zanimiva igra tekstur, kjer se med tekstilnimi, mehkimi linijami zaves in gladkimi, odbojnimi površinami ogledal, ki dematerializirajo nekatere konstruktivne elemente stanovanja, odvije zanimiv dialog. Nastane jasen, odprt prostor, ki pa je hkrati tudi del iluzije: v njem je prijetno posedeti in se družiti. Kosi pohištva so dodani na pravem mestu, v pravih kompozicijah, čuti se navezavo na umetnost. Stanovanje, obnovljeno z minimalnimi posegi, odprto diha in dovoljuje uporabniku, da v prostoru izrazi svojo osebnost in kreativnost,« je zapisala strokovna žirija.
Nagrado je namenila tudi štirim javnim interierjem: odprti knjižnici v ljubljanski Osnovni šoli Vič (avtorji Matjaž Bolčina, Ernest Milčinovič, Jan Žonta; ARP studio); interierju hiše 1797 (avtorica Mateja Panter); vrtec Pedenjped – enota Učenjak (arhitektura Navor in OD-DO arhitektura, avtorji Denis Rovan, Aleš Žmavc, Matic Škarabot, Lev Rahovsky Šuligoj, Vesna Draksler; Fabrikat, notranje oblikovanje Nina Vidić Ivančič; MISMO, arhitekturni kolektiv, krajinska arhitektura Lara Gligić; Krajinaje) in hotelu April1550 (avtorica interierja in notranje opreme: Tatjana Kerčmar, Avtor arhitekture: P PLUS arhitekti; Primož Boršič).
Poleg naštetih nagrad so podelili še nagrade za perspektivne mlade industrijske oblikovalce, modne oblikovalce in bodoče arhitekte. Jutri pa bo sledila podelitev mednarodnih nagrad BIG SEE Grand Prix.
Skupinska razstava Dizajn v mestu, ki jo bodo odprli drevi na različnih lokacijah po Ljubljani, bo znova vzpostavila oblikovalsko cono v središču mesta. Ulice, trgi, galerije, lokali in trgovine bodo za mesec dni postali oblikovalske postaje, prepoznavne po živo rožnatih stojalih in nalepkah Meseca oblikovanja. Vrhunec festivala je Teden oblikovanja s predavanji, predstavitvami projektov in podelitvijo nagrad. Letošnja novost pa je avdiovizualni performans Oblike zvoka in svetlobe.