Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Interier

S to barvo nikoli ne smete pobarvati sten svoje kuhinje, pravijo psihologi

Barva, ki jo izberemo za kuhinjo, lahko močno vpliva na to, kako se v njej počutimo.
Foto:  LEKSTOCK 3D/Shutterstock
Foto: LEKSTOCK 3D/Shutterstock
17. 9. 2021 | 08:34
22. 10. 2024 | 15:15
3:30

Kuhinja je središče vsakega doma, zato je pomembno, da z njeno opremo pričaramo toplo in domače vzdušje. Kaj to pravzaprav pomeni, je večna dilema mnogih notranjih oblikovalcev in arhitektov. Ljudje smo si med seboj različni, prav tako se močno razlikujejo posamezne predstave o tem, kako občutimo udobje in toplino. A kot pravijo psihologi, obstajajo barve, ki na noben način ne sodijo v prostor, kjer pripravljamo hrano.

"Ko razmišljamo o tem, kako bi opremili svojo kuhinjo, je pametno, da se izogibamo dvema barvama," za portal Home and Gardens razlaga znan psiholog Lee Chambers, ki se pri svojem svetovanju osredotoča tudi na vpliv prostorov, v katerih živimo. "Temni rjavi in sivi odtenki v kuhinji puščajo temačen in hladen vtis. Videti bo neprijetna, celo nevabljiva, zaradi česar lahko v nas vzbuja negativne občutke in slabša naše razpoloženje. Tega si od prostora, kjer čas preživljamo s svojimi najdražjimi, res ne želimo," je prepričan. 

PREBERITE ŠE: TRI DOMAČE KUHINJE: KAKŠNE SO SLOVENSKE KUHINJE?

Temne barve nas lahko naredijo nervozne

Temni odtenki pa imajo v kuhinji tudi druge slabosti. "Ker je kuhinja prostor, za katerega si želimo, da je čist in urejen, rjava in siva lahko sprožata občutek, da površine niso ravno sterilne," nadaljuje psiholog. Zaradi tega lahko postanemo celo malce nervozni, tudi, če se tega sploh ne zavedamo, pravi.


Presenetljivo, sivi odtenki v zadnjih letih v kuhinjah prevladujejo in so nadvse v trendu. "Ljudje sledimo modnim smernicam in na opremljanje redko pogledamo s psihološkega vidika. Če bi si želeli dvigniti razpoloženje, bi bila za kuhinjo s psihološkega vidika na primer veliko bolj primerna živahna rumena, a po drugi strani nekaj tako vpadljivega v nas lahko dvigne nivo stresa," razlaga Chambers. Strinjali bi se lahko, da na kuhinjo rumene barve v teh časih redko naletimo.

Naj bo svetlo

Je torej sploh mogoče najti barvo, ki bo hkrati pozitivno vplivala na naše možgane, obenem pa bila skladna s trendi notranjega opremljanja? Psihologinja Helen O'Keefee na zgoraj omenjenem portalu odgovarja s pomirjujočo zeleno barvo. Ta je trenutno izjemno popularna pri proizvajalcih kuhinj, prav tako pri njihovih kupcih, hkrati pa s psihološkega vidika v prostor prinaša optimizem in milino. Kot smo še prebrali, pa je ne glede na izbor barve najbolj pomembna izbira odtenka. Kuhinja naj bo svetel prostor, sploh, če jo kombiniramo s temno opremo v jedilnici. Tako se bomo v njej radi zadrževali in med tem, ko pripravljamo hrano zase ali za druge, uživali. 

PREBERITE ŠE: BARVNI TRENDI: ZELENA JE NOVA ČRNA

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine