Pod arhitekturo Trnovskih vil se je podpisal Božo Ć. Rozman, načrtovane pa so za družine in pare z željo po velikem atriju in elegantnem, minimalističnem videzu. "Vile z ravnimi strehami in čistimi linijami že na prvi pogled napravijo vtis sodobnega, minimalističnega in modernega. Vsaka izmed štirih vil je zasnovana v stiku dveh preprostih volumnov, ki vsak v svojem preseku tvorita razgiban in funkcionalno premišljen interier," o Trnovskih vilah pravijo na OHS. Del tega kompleksa je tudi dom, ki smo si ga ogledali.
Hiša v štirih nadstropjih ima glavni vhod v kleti iz garaže, od tu pa v zgornja nadstropja vodijo dvigalo in stopnice. Zato so po besedah arhitektov Tanje Špan Vasiljević in Dareta Vasiljevića zasnovali vhod, v katerem nimaš občutka, da si vstopil v klet, ampak k nekomu domov. Tako vhodna vrata in eno steno na hodniku prekriva močna in vpadljiva tapeta, drugo pa ogledala, a za obema pa niso zgolj stene, kot se zdi na prvi pogled, ampak vhodna vrata in vhodi v posamezne prostore.
Pritličje, ki je po besedah arhitektov zasnovano salonsko, je namenjeno odprtemu bivalnemu prostoru s kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo ter izhodom v atrij. "Želeli smo narediti fluiden, salonski in nevsakdanji prostor," je še povedal arhitekt Dare Vasiljević.
Prvo nadstropje je namenjeno otroškim sobam s kopalnico in igralnico, v četrtem najvišjem nadstropju pa je spalnica s kopalnico in garderobo. V otroških sobah so nekaj igrivosti vnesli s tapetami in detajli, kot so ročaji na vratih omare. Spalnica v nežnem sivo rožnatem odtenku ponuja razkošje in mehkobo z ogromno oblazinjeno posteljo, leseno oblogo na steni za posteljo, ki se ponovi tudi v drugih prostorih po hiši in seveda z izbrano zaveso s potiskom, ki deluje kot slika. Nekateri kosi so tako močni, da prostori ne potrebujejo dodatkov in dekoracije, saj to funkcijo opravlja že samo pohištvo. Prav tako ima v hiši vse svoje mesto, večinoma skrito za vrati omar in drugih shranjevalnih površin. Kot pravi lastnica Tanja, si je želela toplino z različnimi materiali in različnimi barvami. V biroju Arhimetrics arhitekti so njene želje znali prevesti v realnost, v dom, ki še nastaja, saj nekaj detajlov še ni povsem končanih.
"Skozi celotno hišo gre za igranje s kontrasti, s kombinacijo, ki je na prvi pogled nezdružljiva," o zasnovi interierja pravita arhitekta in dodajata, da je na koncu pomembno, da se družina v hiši dobro počuti, če jim ob tem uspe ustvariti tudi malo drugačen videz, je pa cilj dosežen.
Hiša je narejena po principu pasivne gradnje s pametnimi inštalacijami. Te po besedah Jerneja Jagarinca iz podjetja Entia, ki so pametne inštalacije vgradili, omogočajo štiri stvari: povečajo stopnja udobja, stopnjo varnosti, energetsko učinkovitost in omogočajo oddaljeno upravljanje preko pametnih telefonov in tablic. Pri sistemu, ki so ga vgradili v omenjeno hišo, pa je med drugim poudarek tudi na tem, da je enostaven za uporabo.
!!galerija!!
Deseti festival OHS
Trnovska vila bo na ogled v soboto v okviru festivala OHS. "Festival najširši javnosti ponuja brezplačne oglede odlične arhitekture in prostorskih ureditev, pravijo organizatorji in dodajajo, da vabijo vsakogar, da raziskuje in razume vrednote dobro oblikovanega prostora.
"OHS so edini in največji slovenski arhitekturni festival, priložnost, kjer lahko arhitekti predstavijo svoje delo, ki je namenjeno ljudem, in kjer lahko uporabniki komentirajo dogajanje in zgodbo, skozi katero so šli, ko so prišli v odnos z arhitektom. Odpiramo hiše, kamor ponavadi ne moremo vstopiti, dajemo možnost in posredujemo znanje in izkušnje, da bomo znali odgovorit na vprašanje, kaj si zares želimo. Na tem festivalu imajo ljudje priložnost, da spoznajo, ne samo, kaj so trendi, ker arhitektura ni trendovska, ampak da dobijo neko znanje, da začnemo o stvareh premišljevati na trajnostni, dolgoročni način. Stavbe, ki jih gradimo danes, bodo jutri uporabljali naši otroci. Da pa bomo v njih lahko dobro živeli, lahko ta prostor zgradimo samo skupaj. Pomembno je, da zgradimo tak prostor, kjer se bomo lahko vsi dobro počutili," poudarja arhitektka in direktorica festivala Lenka Kavčič.
Izbor letošnjih objektov in ureditev vsebuje manj zasebnih, vendar več javnih prostorov, kar, kot pravijo na OHS, nakazuje, da se več investicij znova vlaga v urejanje skupnega prostora, pa tudi lahko zasledimo nekaj večjih objektov, ki kažejo ponovno rast gradbeniškega sektorja.